Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Acces in Parcul natural Cindrel


rdk84

Postări Recomandate

Cum se apropie concediul de o saptamana (2 weekenduri), ma gandeam sa trec sa vizitez Parcul Natural Cindrel. Am vreo sansa sa ajung cu masina cu tractiune fata, dar cu garda de ~21 cm dispre Patinis, pe DJ106N? Sau DJ106P/DJ105G dispre Talmaciu? Sunt OK drumurile sau sa-mi iau gandu?

Daca n-am nici o sansa dinpre zonele astea, am sanse din alta parte?

Care sunt conditiile de intrare cu masina, am undeva parcare unde sa las masina la intrare in parc si apoi pe jos prin parc? Vreau sa ajung cu masina pana macar undeva aproape in parc, nu sa ma plimb cu ea prin parc, pot sa-mi folosesc picioarele! :grin:

 

Daca nu se poate, ceva pe langa Paltinis, un traseu usor pe jos? Sau ceva frumos de vizitat in zona?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Acces in Parcul natural Cindrel

 

Salut,

Din Talmaciu, daca mergi pana la Rau Sadului, apoi pe 106 P, iar mai apoi dupa ce treci de Lacul Negovanu mergi pe 106N pana la Paltinis, nu ar trebui sa ai probleme doar cu tractiunea fata. dar vezi ca nu este semnal la tel(orange) deloc.

Drumul este ok. peisaje faine. Acum cu ploile astea, vor fi multe balti, dar noroi mare nu se face, drumul este cu piatra.

 

Cand vrei sa mergi?

 

Poate vin si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Acces in Parcul natural Cindrel

 

Dinspre Paltinis

Spre Gatul Berbecului sau Lacul Negovanu nu ar trebui sa ai probleme.

In filmul din aceasta postare Cheile Cibinului - Paltinis - Gatul Berbecului vei vedea de la min. 33.15 drumul care incepe de dupa telescaun pana aproape de Lacul Negovanu ( Gatul Berbecului).

Vei vedea si drumul spre (dinspre) Cheile Cibinului care este destul de rau dar nu imposibil.

106P este practicabil fara probleme pana la Sadu iar 105G stiam ca este rupt.

Alt drum cunoscut este cel spre Santa insa nu am mai fost de cativa ani dar nu cred sa fie rupt.

Editat de Pleampa
S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Acces in Parcul natural Cindrel

 

Multumesc de informatii.

 

Cand vrei sa mergi?

 

Poate vin si eu.

 

La sfarsitul lui mai/inceputul lui iunie sau in iulie, depinde si de timp. Inca nu sunt hotarat exact ca si perioada (nu prea as vrea sa merg pe timp de ploaie, daca se mai opresc ploile pana saptamana viitoare, poate merg acum). Nu vreau sa ma risc avand doar tractiune fata. Mai ales ca o sa am si copilul cu mine.

 

PS: Chiar mi-ar placea sa ne intalnim, mi-ar place sa vad un pic Range-ul mai indeaproape, imi tot face cu ochiul un P38.

Editat de rdk84
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Acces in Parcul natural Cindrel

 

Parcul natural este f intins; poti intra in el din directii diferite, fara restrictii, pe DJ sau DC mai bune, sau mai proaste. Daca vrei sa ajungi in zone mai inalte si frumoase, in lipsa unei masini potrivite, "picioarele raman cele mai bune prietene".

Date fiind conditiile-copil si masina de oras-cred ca cea mai buna solutie este sa-ti stabilesti baza in Paltinis, iar de acolo ai o multime de posibilitati. Poti ajunge in Rezervatia Iezerele Cindrelului si chiar pe vf. Cindrel, dar asta inseamna, dus-intors, o zi de mers voiniceste. Ajungi mai usor la Iezerele Cindrelului (sub varf) urmand traseul descris in postarea mea.

 

Succes!

Editat de ctinu
Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare