Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sugestie pentru o iesire mixta.


ctinu

Postări Recomandate

Obiectivul a fost Valea Sambetei si cabana omonima, dar fiind aproape de Fagaras, am zis ca trebuie sa vad si cetatea din oras, pe langa care trecusem de zeci de ori, fara sa opresc.

Ca buni organizatori, custozii cetatii au tinut-o inchisa intr-o zi libera, cu mare aflux de vizitatori.

Am dat ocol cetatii si am fost recompensati de privelistea ei, a lacului din jur (fost sant de aparare) si, mai ales, a lebedelor albe si negre care-l populau.

Cu cele negre, mult mai agresive decat cele albe, am avut o scena memorabila, a carei filmare am ratat-o. Tocmai inchideam camera, cand una din ele s-a apropiat de mal, a iesit din apa asemeni unei nave de debarcare-desant si s-a repezit cu ciocul si aripile asupra fotografului care, de surpriza, a cazut in fund. Restul se vede in clip.

Am plecat spre manastirea Sambata (ctitor, C.Brancoveanu) unde am putut reflecta din plin la cele lumesti. Vazand "coridorul mitropolitilor" si placutele cu numele donatorilor, de la intrarea lui, iti dai seama de ce mirul e atat de apreciat si folosit in senat.

Oricum, manastirea merita vizitata, mai ales ca se ofera conditii de cazare (80 lei/zi) si masa (40 lei/zi, la cantina calugarilor), la "Academia Sambata de sus", din incinta .

Am continuat drumul vreo 5 km, pe Valea Sambetei, pana la barajul de captare, unde calatoria pe 4 roti s-a incheiat. Am plecat pe jos, pe o poteca ce te ducea in 2 ore (cam 3km), pana la cabana Sambata. De aici puteai ajunge la traseul de creasta al Muntilor Fagaras. In drum, am admirat cascada Sambata; nu stiu ce cadere (inaltime) are, dar cred ca este una dintre cele mai lungi din tara.

 

A iesit o zi... mai plina decat am planificat-o.

 

Aici

.
Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare