Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

A1 de la 16 ani?


wick7ed

Postări Recomandate

Re: A1 de la 16 ani?

 

Cunosc un caz (destul de bine) un prieten conduce de la 14 ani o yamaha tzr 50, 6 viteze (destul de asemanatoare cu un motor) acum are 15 ani a facut in jur de 8000 de km (in care a picat de doua ori) norocul lui este ca e cat de cat temperat si poarta costum de protectie ( cunoaste destul de bine legislatia ) dar totusi risca foarte mult si ar vrea sa isi faca subcategoria A1 Stiu foaret multi copii care nu stiu pic de legislatie si totusi conduc pe drumuri publice .stima:uameni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: A1 de la 16 ani?

 

Eu cred ca este o idee buna.Probabil sunt mai multi romani care traiesc inUK si stiu despre A1 la 16 ani. La varsta de 16 ani esti declarat adolescent-adult si poti aplica pentru Provisional licence,care iti permite sa faci un curs numit CBT dupa care poti conduce un moped . CBT-ul este pentru mopede si primul curs pentru motociclete.

Apoi, la 17 ani,cu Provisional L. poti conduce orice masina atata timp cat esti insotit de un de un adult care are un permis de conducere de peste un an , curat ,fara puncte si sa ai stickere cu litera L rosie,pe fata si pe spate.Mai tarziu poti aplica pentru permisul de conducere dupa ce ai luat teoria si hazardul.Totodata,casele de asigurari tin cont de cand ai Provisional Licence ,pentru ca este tratat ca un permis de conducere cu mici exceptii(nu ai voie sa conduci pe autostrada,nu este recunocut in afara tarii si trebuie sa fi insotit de un adult care are un permis de conducere de peste un an ,curat.)

Aceleasi reguli se aplica indiferent de varsta cand vrei sa aplici pentru permisul de conducere,ma refer la incepatori.

 

Eu sunt incepatoare,mai putin de un an,si imi faceam probleme ca asigurarea va fi mare,insa am avut o surpriza placuta cand cei de la casa de asigurari au recunoscut ca eu de fapt onduc de 3 -4 ani pe Provisional L. ,fara incidente sau accidente, nu de cand am trecut examenul!

Totodata,daca in primul an am accident ,de orice natura (,daca am lovit eu pe cineva/sau o masina sau daca m-a lovit altcineva,nu conteaza pentru ei ,conteaza ca nu am fost atenta si puteam sa evit) ,in general daca acumulez 6 puncte pe permis ,eu trebuie sa reiau totul de la capat:Provisional L. ,teorie ,hazard si examen de conducere iar asigurarea mi se dubleaza -tripleaza pe o perioada de3-4 ani :grin: Asa ca eu conduc cu mare atentie

 

https://www.gov.uk/cbt-compulsory-basic-training/what-cbt-involves

Editat de Cleo
Sunt roman si ca roman ma socot buricul pamantului.Ca daca n-as fi roman n-as fi nimic.Nu ma pot imagina francez, englez,german,adica nu pot extrapola substanta spiritului meu la alt neam.Sunt roman prin vocatie,ca altfel nu pot sa ies.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: A1 de la 16 ani?

 

Este foarte bine. Aici in Spania poti sa opti A1 de la 16 ani. Chiar daca eu am tot 16 ani, din ce in ce ii urasc mai mult pe cei care calaresc motoarele (125cc) de la aceasta varsta :grin: :uameni. De doua ori era sa dea peste mine. Lipsa de rabdare si prostul obicei de a face pe grozavul ma va face intr-o zi sa :ang :beat :hm.

4x4, Way of Life !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: A1 de la 16 ani?

 

Este foarte bine. Aici in Spania poti sa opti A1 de la 16 ani. Chiar daca eu am tot 16 ani, din ce in ce ii urasc mai mult pe cei care calaresc motoarele (125cc) de la aceasta varsta :grin: :uameni. De doua ori era sa dea peste mine. Lipsa de rabdare si prostul obicei de a face pe grozavul ma va face intr-o zi sa :ang :beat :hm.

 

Foarte correct ,sa nu mai vorbim de scooteristi care dupa cateva kg de bere se cred super man pe scooter si au impresia ca semnele de circulatie "este pentru prosti" ! stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: A1 de la 16 ani?

 

Va salut

 

Din ce am inteles/cautat pe net, varianta actuala de lege permite ca detinatorul de categorie B sa poata conduce A1, A2, D1...si inca vreo doua.

Voi ce stiti ?

M-ar tenta un maxi scooter si se incadreaza la A2.

VW Touareg V6 benzina - gaura neagra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: A1 de la 16 ani?

 

De la data de 19 ianuarie 2013, vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:

 

16 ani împliniţi pentru categoriile AM, A1 şi B1;

18 ani împliniţi pentru categoriile A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;

20 ani împliniţi şi o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria de permis A2, sau cel puţin 24 de ani, pentru motocicletele din categoria A;

 

De la data de 19 ianuarie 2013, permisul de conducere se eliberează pentru una sau mai multe dintre următoarele categorii de vehicule:

 

CATEGORIA AM

 

Mopede.

 

CATEGORIA A1

 

Motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg. Tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW.

 

CATEGORIA A2

 

Motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kW/kg și care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale.

 

CATEGORIA A

 

motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW.

Editat de DKW
  • Like 1

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare