Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Defender 2009 - nu functioneaza farurile


Max

Postări Recomandate

Am un Defender 110 din 2009 la care nu functioneaza farurile.

Pozitia e ok dar farurile nu functioneaza decat in pozitia de Flash.

 

Am verificat comutatorul de pe coloana de volan si e ok. Sigurantele de asemenea sunt ok.

 

Inainte de a demonta jumatate de masina vreau sa intreb daca acesta e un defect specific.

S-a lovit cineva de problema asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Defender 2009 - nu functioneaza farurile

 

deci n-ai faza lunga/faza scurta? doar lunga pe flash?

 

alte becuri ai incercat? vezi daca ajunge curent la bec si vezi punctele de masa.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Defender 2009 - nu functioneaza farurile

 

La mine a fost comutatorul care parea bun masurat "la rece"...la asta din 2009 nu stiu cum e.

Scoate comutatorul si pune-i firele pe direct,daca nu merge cauta releul.

Nu e problema de masa din moment ce da flash-uri.

Sa fie becurile arse ar fi cel mai tare!

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Defender 2009 - nu functioneaza farurile

 

deci n-ai faza lunga/faza scurta? doar lunga pe flash?

 

Exact

 

 

 

alte becuri ai incercat?

Nu e de la becuri. Cand dau comutatorul pe faza scurta/lunga, se sting si becurile din bord. Pe pozitie totul e ok inclusiv becurile din bord.

 

 

 

vezi daca ajunge curent la bec si vezi punctele de masa.

 

Nu ajunge curent la becuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Defender 2009 - nu functioneaza farurile

 

La mine a fost comutatorul care parea bun masurat "la rece"...la asta din 2009 nu stiu cum e.

Scoate comutatorul si pune-i firele pe direct,daca nu merge cauta releul.

Nu e problema de masa din moment ce da flash-uri.

Sa fie becurile arse ar fi cel mai tare!

 

Comutatorul e absolut ok, verificat si masurat.

 

Daca ar fi becurile arse nu ar da nici flash-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Defender 2009 - nu functioneaza farurile

 

Comutatorul e absolut ok, verificat si masurat.

 

Daca ar fi becurile arse nu ar da nici flash-uri.

 

Masinii i-a fost schimbat la un moment dat contactul cu cheia.

Se presupune ca tot de atunci nu mai merg nici farurile.

Am inceput sa desfac bordul dar, ca sa ajung in spate la relee, trebuie sa demontez toata plansa de bord din stanga pana in dreapta. Foarte aiurea construit din punctul de vedere a service-ului.

Am lasat-o deocamdata asa si voi demonta tot cand voi avea mai mult timp la dispozitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Defender 2009 - nu functioneaza farurile

 

Masinii i-a fost schimbat la un moment dat contactul cu cheia.

Se presupune ca tot de atunci nu mai merg nici farurile.

Am inceput sa desfac bordul dar, ca sa ajung in spate la relee, trebuie sa demontez toata plansa de bord din stanga pana in dreapta. Foarte aiurea construit din punctul de vedere a service-ului.

Am lasat-o deocamdata asa si voi demonta tot cand voi avea mai mult timp la dispozitie.

 

Probabil contactul schimbat nu a fost ce trebuie.

Cand iei contactul (opresti motorul) se stinge si faza scurta - pozitia ramane.

La tine cu contactul pus actionezi maneta in pozitia "faza scurta" si se stinge tot....pune la masa (sau invers) si eu cred ca pe undeva e o cioraneala,cel mai posibil datorata contactului schimbat - cauta in Rave sau Microcat codul piesei pe serie de caroserie si compara cu ce exista acum pe masina.Mai exista posibilitatea ca sa fie un fir pus aiurea in contact - acolo ai 5 papuci iar 2 sunt "infratiti"...verifica intai acolo pana sa desfaci masina.

Nu este un defect de fabricatie,eu i-am schimbat levierul ala dupa 17 ani de functionare si muuulti km.

 

PS

 

Flash-uri da cu faza lunga (si cu filamentul de faza scurta ars,sunt becuri H4).

Editat de sean70

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Defender 2009 - nu functioneaza farurile

 

Exact

 

 

 

 

Nu e de la becuri. Cand dau comutatorul pe faza scurta/lunga, se sting si becurile din bord. Pe pozitie totul e ok inclusiv becurile din bord.

 

Daca se sting becurile din bord in momentul actionarii comutatorului e posibil sa ai un scurtcircuit pe cablurile care duc la faruri. Poate fi din cauza de apa intrata pe la contactele din soclurile de la faruri. Eu as scoate becurile si as verifica soclurile inainte de alta operatiune de amploare.

Stima,

"Good goods are never cheap / Cheap goods are never good"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Defender 2009 - nu functioneaza farurile

 

Probabil contactul schimbat nu a fost ce trebuie.

Cand iei contactul (opresti motorul) se stinge si faza scurta - pozitia ramane.

La tine cu contactul pus actionezi maneta in pozitia "faza scurta" si se stinge tot....pune la masa (sau invers) si eu cred ca pe undeva e o cioraneala,cel mai posibil datorata contactului schimbat - cauta in Rave sau Microcat codul piesei pe serie de caroserie si compara cu ce exista acum pe masina.Mai exista posibilitatea ca sa fie un fir pus aiurea in contact - acolo ai 5 papuci iar 2 sunt "infratiti"...verifica intai acolo pana sa desfaci masina.

 

Varianta asta cu contactul legat incorect sau nepotrivit pare foarte plauzibila. Voi verifica.

 

 

Flash-uri da cu faza lunga (si cu filamentul de faza scurta ars,sunt becuri H4).

 

Problema e ca se sting luminile de la bord cand dai pe faza scurta. Asta n-are legatura cu un eventual bec ars.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Defender 2009 - nu functioneaza farurile

 

Acum am vazut discutia, am lipsit cateva zile! Daca ai nevoie pot sa-ti trimit pe un mail schema electrica de la Defender 2.4 Puma! In functie de seria de sasiu sunt doua tipuri diferite (cele cu VIN intre 732615-751062 au o schema, cele de la 751063 incepand alta) dar pe partea de lumini sunt identice! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Defender 2009 - nu functioneaza farurile

 

Acum am vazut discutia, am lipsit cateva zile! Daca ai nevoie pot sa-ti trimit pe un mail schema electrica de la Defender 2.4 Puma! In functie de seria de sasiu sunt doua tipuri diferite (cele cu VIN intre 732615-751062 au o schema, cele de la 751063 incepand alta) dar pe partea de lumini sunt identice! :wink:

 

Chiar mi-ar prinde bine schema aceea.

 

Te rog sa mi-o trimiti pe max@club4x4.ro

 

Multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

Re: Defender 2009 - nu functioneaza farurile

 

Salut,

 

Am aceiasi problema la 90/TD5/2004

O vreme ca sa aprind faza scurta dadeam intai pe faza lunga. Acum nu mai merge decat pozitia si faza lunga. Am schimbat intreruptorul dar tot nu merge.

Recunosc ca nu am controlat becurile inca. Dar sa fie arse amandoua ?

Va rog sfaturi.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Defender 2009 - nu functioneaza farurile

 

Daca te ajuta cu ceva, la al meu din 1997 cand face asa demontez intrerupatorul si ii lungesc arcul(ca sa fie mai tare) care apasa pe mecanismul ala ce culiseaza si face contact in interiorul lui. La mine a fost problema de contact, dar si un bec ars.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Defender 2009 - nu functioneaza farurile

 

Salut, eu zic sa citesti asta https://forum.club4x4.ro/showthread.php?56810-In-atentia-proaspetilor-posesori-de-land-rover , sa respecti ce scrie cu rosu referitor la profil, sa descarci o carte tehnica si apoi mai vorbim

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Defender 2009 - nu functioneaza farurile

 

Salut,

 

In sfarsit am avut timp sa rezolv problema cu faza scurta. Problema era de la blocul faza mare, semnalizare si claxon. Se pare ca de aici nu mai vine curent la intrerupatorul pozitie - faza scurta. Cumparat piesa noua de la LA si maine montez.:grin:

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare