Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cum s-ar misca y61 2.8 cu 37?


lucicanu

Postări Recomandate

Re: Cum s-ar misca y61 2.8 cu 37?

 

pe trepte la mol merge masina aia... cu bratele alea scurte la unghi ametitor, scurta si inaltata cu distanta ridicola intre roti... si uite cum te invarti in cerc dupa ce "se rezolva" motorul. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Cum s-ar misca y61 2.8 cu 37?

 

pe trepte la mol merge masina aia... cu bratele alea scurte la unghi ametitor, scurta si inaltata cu distanta ridicola intre roti... si uite cum te invarti in cerc dupa ce "se rezolva" motorul. :wink:

 

Pai no , la 35 mai merge dar de acolo in sus nu ar fi rau sa fie LWB ma gandes.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum s-ar misca y61 2.8 cu 37?

 

depinde ce faci cu ea daca e lunga sau scurta. dar trebuie sa ii schimbi bratele, sa ii faci centrul de greutate, muti puntile. adica alti bani :wink:

pe mine ma ia ameteala numai cand ma uit in ce hal arata masina aia cocotata asa si cat de instabila pare, zici ca e hopa mitica, dar deh, are brate "HD" si compresor fara blocanti. ca asa e bine, pui roti mari, troliu de fitze, dar tractiune ioc, nu trebe' blocanti si suspensie ca lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum s-ar misca y61 2.8 cu 37?

 

depinde ce faci cu ea daca e lunga sau scurta. dar trebuie sa ii schimbi bratele, sa ii faci centrul de greutate, muti puntile. adica alti bani :wink:

pe mine ma ia ameteala numai cand ma uit in ce hal arata masina aia cocotata asa si cat de instabila pare, zici ca e hopa mitica, dar deh, are brate "HD" si compresor fara blocanti. ca asa e bine, pui roti mari, troliu de fitze, dar tractiune ioc, nu trebe' blocanti si suspensie ca lumea.

Si snorkel, nu uita de snorkel!

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum s-ar misca y61 2.8 cu 37?

 

Si facelift-ul fata-spate de 2002+:grin:

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum s-ar misca y61 2.8 cu 37?

 

Cata rautate...cu atata condescendenta ... vorbiti despre proprietar...

Rautaciosi mici si persuasivi!

Former LR Disco 1 2.0 MPI GSS

Actual: Nissan Patrol Y61 SWB 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum s-ar misca y61 2.8 cu 37?

 

Cata rautate...cu atata condescendenta ... vorbiti despre proprietar...

Rautaciosi mici si persuasivi!

 

:g :ha:

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Cum s-ar misca y61 2.8 cu 37?

 

Pura curiozitate , s-a spus la un moment dat ca cu rapoarte schimbate in grupuri si reductor , masina ar fi prea redusa si nu ar descarca pe 37. Sa facem un exercitiu de imaginatie : e clar ca pt mt sau simex e necesara o anumita viteza ( mai mare :wink: ) pentru a descarca. Dar daca masina noastra e pe profil tractor - cel mai agresiv cum erau cele de la Danubiana. Eu am avut de mult acest profil pe ims. Efectiv nu avea cum sa se incarce acest pneu ... . Atunci cum ar fi o dimensiune echivalenta cu 37 ?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum s-ar misca y61 2.8 cu 37?

 

Eu am renuntat la aceasta idee pe y61, cu toate ca aceasta combinatie poate descarca rotile de 37, am vazut.Merg tot cu 35, mi-am montat si blocant fata si este suficient pt mine.

Cu profil tractor, de care spui tu nu am vazut dar cred ca sta f prost pe inclinari laterale.

Un 35 la roti este o marime mai mult decat suficienta pt cei care fac iesiri cu prietenii.Pt ceilalati exista tubulare, caracatite si alte..

Spor la treaba sa aveti.

LUCIAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum s-ar misca y61 2.8 cu 37?

 

Cu profil tractor, de care spui tu nu am vazut dar cred ca sta f prost pe inclinari laterale.

.

 

Sincer eu nu as putea sa iti spun pentru ca pe vremea cand aveam asa ceva pe masina faceam trasee la care cand ma gandesc azi ca pe vremuri le credeam dificile , imi vine sa zambesc :wink:. Este clar ca nu scoteam poate nici o treime din ce poate pneul. In lumea off roadului pe la nu nu sunt foarte populare. Cred ca cel mai in masura sa ne spuna cum stau pe inclinatii laterale ar fi tractoristii , tafisti :grin:.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum s-ar misca y61 2.8 cu 37?

 

Un 35 la roti este o marime mai mult decat suficienta pt cei care fac iesiri cu prietenii.Pt ceilalati exista tubulare, caracatite si alte..

Spor la treaba sa aveti.

 

Sunt in buna masura de acord cu opinia ta . De altfel printre colegii mei de ture cea mai mare dimensiune este 33 . Si intre cunoscuti nu stiu pe nimeni care sa aiba pe masina mai mult de 35. Pe de alta parte eu sunt mare fan youtube. Ei acolo , ai sa vezi in mod frecvent , 37 sau 40 pe masini de prietenesti , nu vorbim de tubulare sau caracatite.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum s-ar misca y61 2.8 cu 37?

 

Poluam topicul ,dar functioneaza pe principiul- nu se mai scoala, dar ce frumos atarna.... :ha::ha:

 

Udeanu asta ,era an terminal Poli, inginer masini unelte si scule de raschetat..:grin:

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum s-ar misca y61 2.8 cu 37?

 

Bine dar masina lu Udeanu , nu avea reductii . Cred ca era mortaciune si pe asfalt. Ce sa mai povestim in teren pe verticale ...

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare