Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Wrangler Rubicon -modificari


alin-jeep

Postări Recomandate

Masina este un Jeep Wrangler Rubicon -2,8 crd - doua usi cu roti de 35 + planetare RCV

 

Pentru ca motorul a cedat iar increderea proprietarului in acest motor a cam disparut

s-au hotarat urmatoarele :

 

-inlocuirea motorului si a cutiei cu cele de 2,7 cdi de pe WG

-inlocuirea puntilor cu punti de Nissan Patrol Y 61 +blocant fata

-roti de 37 dar problele si testele le vom face cu 40-uri pentru ca de astea avem pe stoc

 

 

 

IMG_2010.thumb.JPG.de6791ef0d8e5ca479e219fbd7a71db0.JPGIMG_2024.thumb.JPG.be0402ecb15deac7122d242f9c24ff5e.JPG

 

 

:h5

Editat de alin-jeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Wrangler Rubicon -modificari

 

Dupa parerea mea Wranglerul este cea mai frumoasa masina de la Jeep.

Tot dupa parerea mea motoarele de mercedes de pe granduri sunt cea mai buna componenta, si cel mai potrivita combinatie care s a pus vreodata pe jeep, ofera fix ce ai nevoie.

Jk ul este o masina completa si din totdeauna eu unul m am ofticat ca nu au pus motoarele si cutiile de pe grand si pe wrangler, eu zic ca e combinatia perfecta.

Si eu imi doresc sa fac candva asa ceva, jk unlimited dar cu 3.0 de pe wk, au un cuplu fantastic.

Toata lumea mi a spus sa stau pe fundul meu, ca motoarele si cutiile de mercedes sunt strans legate de senzori multi, problematici cei de abs etc.

Ma bucur ca cineva face aceasta imperechere, sunt convins ca la sfarsit o sa livreze exact ce are masina asta nevoie, exact ce i a lipsit mereu.

Urmaresc indeaproape, oricate info poti impartasii sunt binevenite, spor sa ai.

 

Daca este rubicon si are deja doua blocante de ce alte punti? Super dana 44 e o pute destul de solida

Ce faci cu bara stabilizatoare fata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Wrangler Rubicon -modificari

 

Intr-adevar montarea motoarelor si a cutiilor NAG 1 implica un volum mare de munca mai ales cand se face pentru prima data in Romania ...poate si in Europa . ,,dresarea"cutiei de viteze se pare ca am rezolvat-o si va face ce vrem noi sa faca . Problema electronicii motorului de 2.7 crd este deja rezolvata si mai ramane 3.0 la care nu gasesc deocamdata nicaieri scheme electrice

La capitolul ,,mai multe detalii"-mai greu pentru ca acum facem ,inca nu cunoastem rezultatele ,in mod sigur vor apare probleme si o sa dureze pana la stadiul final .

 

,,Prietenii stiu de ce " punti de Nissan :grin: si crede-ma ca am dat jos Dana 44 fata cu planetare RCV . Cand o sa iesi de pe asfalt mai mult si mai grav si daca o sa treci la roti mai mari (daca o sa o faci candva) o sa te bati de toate aceste probleme

 

La bara stabilizatoare deconectabila electric deja am renuntat si vom monta una normala cu bielete deconectabile manual . ( si acesta este noua si a costat o mica avere.Va fi la vanzare in curand )

 

Ce ar fi bine de stiu de catre toata lumea : aceste modificari nu sunt omologate (si nu vor fi prea curand) pentru circulatia pe drumurile publice . In consecinta cine vrea sa faca sau viseaza la asa ceva sa ia in calcul si acest aspect .

Editat de alin-jeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Wrangler Rubicon -modificari

 

,,Prietenii stiu de ce " punti de Nissan :grin: si crede-ma ca am dat jos Dana 44 fata cu planetare RCV . Cand o sa iesi de pe asfalt mai mult si mai grav si daca o sa treci la roti mai mari (daca o sa o faci candva) o sa te bati de toate aceste probleme

Acum mt 35 nici pe sosea nici in teren nici o problema, nici cea mai mica.

La fosta, 35 simex si 37 cooper stt mt, cu rapoartele cele mai bune, doar in teren, tot asa nici o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 4 luni mai târziu...

Re: Wrangler Rubicon -modificari

 

:h5 De-abia astept sa ne revedem cu "Rok-erii" din nou in teren!

Spor la teste

2009 JKU, 2.8 CRD, NSG370, Rapoarte 3:73, Blocant Spate, Fox 2.0 & JKS 2.5", ARB Deluxe, Warn M8000, ASFIR 4x4, 9X17 MickeyThomson II, GY Duractrac

http://www.jeepromania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Wrangler Rubicon -modificari

 

:h5 De-abia astept sa ne revedem cu "Rok-erii" din nou in teren!

Spor la teste

 

...si ROK-erii asteapta :wink: si eu astept sa-i vad in teren , asta insemnand ca am terminat lucrarea .

 

Maine ultima zi de munca inaintea testelor - sper sa le treaca cu brio :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Wrangler Rubicon -modificari

 

Super frumos.

Inca o confirmare ca Wrangler ca haina si look si subsolul de Nissan combinat cu bani si pasiune este cel mai misto acaret :br

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare