Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

scaune aftermarket pt 80


mm

Postări Recomandate

Salutare,

 

Caut niste variante mai confortabile pentru scaunele din fata. Scaunele pe care le am acum sunt originale de 80 si sunt intr-o stare decenta si nu ar fi o problema pe distante cat de cat rezonabile, dar am facut de cateva ori 1000 km intr-o zi si cand m-am dat jos ziceai ca m-a calcat trenu...

Nu vreau scaune electrice, incalzite sau alte balarii din astea. Vreau doar ceva in care sa stau comod pe distante lungi. Si la care, preferabil, sa se rabateze spatarul cu maneta, nu cu rotita.

Aveti ceva recomandari?

 

Mersi,

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: scaune aftermarket pt 80

 

Sincer mie scaunele de 80 mi s-au parut printre cele mai confortabile (am avut varianta fotoliu de plus ) in care mi-am carat vreodata curul. Tind sa cred ca problema ta se leaga oarecum si de pozitia care o ai la volan si cum stai pe scaun.

 

1000km intr-o zi sunt multi km mai ales ca de cele mai multe ori pot inseamna peste 12-13 ore. In mod normal daca nu mergi la "economie de energie" (adica faci pauze de 10 minute macar la 4 ore si conduci relaxat) corpul uman oboseste dupa 8 ore de condus ...si intervine oboseala...De aici si senzatia de calcat trenul ...Pe de alta parte o pozitie foarte comoda la volan ...nu cred ca e o solutie daca parcurgi distante lungi dintr-o bucata.

 

In alta ordine de idei ...scaunele de Audi modelul 2002-2004 Recaro cu extensie picioare mi s-au parut de asemenea confortabile...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: scaune aftermarket pt 80

 

Multumesc pentru raspunsuri. Am stat in dreapta in Grand Cherokee, dar numai cateva ore, asa ca nu am o parere clara.

Sincer ma gandeam la o varianta ergonomica, gen Recaro, macar pentru sofer, chiar daca pretul nu e cel mai prietenos. Sunt curios daca au si variante mai simple, chiar n-am nevoie de reglaj electric, incalzire, masaje si alte bazaconii. Am incercat sa renunt la cat mai multe chestii electrice si nu vreau sa o iau in directia opusa acum. Oare exista un showroom ceva in Bucuresti unde as putea testa ceva modele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: scaune aftermarket pt 80

 

@yonutz, ce-i drept, sunt obisnuit sa stau relativ drept si in fata, desi am 187 si peste 100 de kile. E clar ca 1000 de km intr-un 80 nu au cum sa fie o experienta neobositoare, in orice conditii, dar sunt convins ca nici scaunele actuale nu ma ajuta prea tare, mai ales facand comparatia cu acelasi numar de ore petrecut in alte scaune de masina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: scaune aftermarket pt 80

 

Cele 0.1 tone sa stii ca se simt ...si eu le resimt uneori la volan ... nu poti compara condusul vacii respective (care probabil e usor modificata) cu condusul altor masini din mai multe motive ...gabarit, greutate, alt stil de condus...samd...

Ca exemplu ...compar condusul unui T5 Caravelle cu condusul Patrolului modificat pe 35-uri fara stabi, fara amortizor de directie, fara greata ... Chiar daca pozitiile la volan sunt similare ...si scaunul Patrolului e peste confortul celui din VW ...totusi ...exista o mica diferenta... la drum lung...

 

In cazul tau poate totusi nu vorbim de aceleasi scaune ...o sa caut poze cu alea pe care le-am avut eu... si revin.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: scaune aftermarket pt 80

 

....... Oare exista un showroom ceva in Bucuresti unde as putea testa ceva modele?

 

Cred ca in show-room-ul de la GTC ai putea incerca.....

 

Te-as sfatui ca indiferent cu ce scaune le vei inlocui pe cele originale, sa le montezi astfel incat sa le poti pune oricand la locul lor pe alea originale.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: scaune aftermarket pt 80

 

Salut m&m

 

Ai reusit sa gasesti ceva scaune faine? Mie mi s-a rupt scaunul sofer si nu se mai poate repara iar scaunul din dreapta are si el deja o avansata uzura. Sunt in dilema daca sa schimb ambele scaune fata cu ceva scaune sparco/recaro etc sau sa iau ceva pe original.

Am cautat pe original sh, insa pretul lor depaseste sau e comparabil cu scaunele noi care se gasesc pe piata. Ori cumpar un interior intreg, ori iau 2 scaune fata noi.

 

Mersi

Seba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare