Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Despre rally raid in Romania - pareri, sugestii, idei, discutii


maurizio

Postări Recomandate

Re: "balkan off-road marathon 2010"

 

Bravo Kess, felicitari!:br

astept sa putem sa vorbim la tel. de experienta ta!

ce crzi de un BAJA in Romania?

maurizio

 

Maurizio,

Curse cu traseu "in bucla" gen baja, s-au mai organizat in Ro.

La noi marea problema este sa inchizi traseul (chestie care costa mult) sa obtii o bucla de macar 60 km.

In principiu autoritatile colaboreaza bine, problema e la cetatean, care merge la cules pe camp, si nu il intereseaza ca pe drumul ala vor veni masini de concurs.

Sa faci o bucla de 20 de km pe care sa te dai de cateva ori, ...aia e cel mai simplu lucru.

Deci pina la urma totul se rezuma la banii investiti de organizator (sau la ce bani are el la dispozitie pentru cursa).

Am facut anul acesta un traseu pentru Dracula Raid, in tara Fagarasului, (Rupea), cu bucle de 60-100-120 km , distanta intre start si sosire nu mai mult de 3 km pe asfalt...daca nu ar fi fost ploi torentiale exact in zilele e concurs (si a doua zi dupa concurs inundatii mari cu pagube multe) si am fi avut vreme buna, ar fi fost grozav...

Din experienta , strainilor le place. Ungurii faceau o cursa pe la Baia Mare (am fost si eu de cateva ori), italienii au venit grupa 3 ani la rand, anul acesta au venit bulgarii (noroc ca lor le place mai mult off road, ei "apropie" mai tare rally raidul de off road) si erau pregatiti pentru noroi.

Deci, clar se poate organiza o cursa de baja pe la noi.

Dar trebuie (din experienta celor care au mai incercat sa organizeze RR) identificate problemele si rezolvate incetul cu incetul.

Andrei, nu te supara ca mi-am spus parerea inaintea ta....intimplator sint pe subiect........si imi permit sa ma exprim...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: "balkan off-road marathon 2010"

 

Maurizio,

Curse cu traseu "in bucla" gen baja, s-au mai organizat in Ro.

La noi marea problema este sa inchizi traseul (chestie care costa mult) sa obtii o bucla de macar 60 km.

In principiu autoritatile colaboreaza bine, problema e la cetatean, care merge la cules pe camp, si nu il intereseaza ca pe drumul ala vor veni masini de concurs.

Sa faci o bucla de 20 de km pe care sa te dai de cateva ori, ...aia e cel mai simplu lucru.

Deci pina la urma totul se rezuma la banii investiti de organizator (sau la ce bani are el la dispozitie pentru cursa).

Am facut anul acesta un traseu pentru Dracula Raid, in tara Fagarasului, (Rupea), cu bucle de 60-100-120 km , distanta intre start si sosire nu mai mult de 3 km pe asfalt...daca nu ar fi fost ploi torentiale exact in zilele e concurs (si a doua zi dupa concurs inundatii mari cu pagube multe) si am fi avut vreme buna, ar fi fost grozav...

Din experienta , strainilor le place. Ungurii faceau o cursa pe la Baia Mare (am fost si eu de cateva ori), italienii au venit grupa 3 ani la rand, anul acesta au venit bulgarii (noroc ca lor le place mai mult off road, ei "apropie" mai tare rally raidul de off road) si erau pregatiti pentru noroi.

Deci, clar se poate organiza o cursa de baja pe la noi.

Dar trebuie (din experienta celor care au mai incercat sa organizeze RR) identificate problemele si rezolvate incetul cu incetul.

Andrei, nu te supara ca mi-am spus parerea inaintea ta....intimplator sint pe subiect........si imi permit sa ma exprim...

 

multumesc pt raspuns!

 

eu mam gandit la ceva gen 600 / 800 km cu o bucla nu mai mica de 200/300 km organizata cu sprijin autoritati locali si partecipare activa cluburi de off road........ am ajutat la asa ceva in grecia si a fost super.

tel. 0785 366 599 (mauri)

dreamservice2005@yahoo.com

 

Ssangyong Musso 3,2 6 cil 6 trepte sonauto ex dakar

ESTOTE PARATI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: "balkan off-road marathon 2010"

 

cea mai lunga proba speciala la un concurs de RR la noi a fost la dracula Raid in 2007 (330 km). Deci e posibil. Dar este imposibil de inchis traseul, asa cum se obisnuieste prin Ungaria de exemplu (cu panglici), sau cu jandarmi la fiecare intersectie. orice ar fi,pe 300 km tot ai un drum de tara macar (nu zic asfalt, desi sint sigur ca ai si asfalturi pe care trebuie sa le tai), un macadam care e declarat drum judeteam, si pe care nu ai voie sa-l inchizi.Tot treci prin marginea unei localitati (cu stop rally si arbitri cronometrori, de exemplu )....dar, repet: absolut posibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: "balkan off-road marathon 2010"

 

cea mai lunga proba speciala la un concurs de RR la noi a fost la dracula Raid in 2007 (330 km). Deci e posibil. Dar este imposibil de inchis traseul, asa cum se obisnuieste prin Ungaria de exemplu (cu panglici), sau cu jandarmi la fiecare intersectie. orice ar fi,pe 300 km tot ai un drum de tara macar (nu zic asfalt, desi sint sigur ca ai si asfalturi pe care trebuie sa le tai), un macadam care e declarat drum judeteam, si pe care nu ai voie sa-l inchizi.Tot treci prin marginea unei localitati (cu stop rally si arbitri cronometrori, de exemplu )....dar, repet: absolut posibil.

atunci este posibil!!!

putem sa discutam mai multe????

maurizio:tk

tel. 0785 366 599 (mauri)

dreamservice2005@yahoo.com

 

Ssangyong Musso 3,2 6 cil 6 trepte sonauto ex dakar

ESTOTE PARATI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre rally raid in Romania - pareri, sugestii, idei, discutii

 

Salutare,

Mleo, Kess, si ........... toti.

tot ma gandesc la Rally Raid in RO si problema cel mai mare ... ma se pare lipsa de partecipanti!

cred ( va rog sa ma dati un parere) ca sar putea resolva ceva cu un campionat cu curse mai putin costositoare si cu un singur ( max 2 ) rally raid de 7/8 zile......

5/6 concursuri de 2 zile ( simbata si duminica) cate 300 / 500 de km

si ultima un ( max 2) rally raid adeverat de 7/8 zile 3000 km.

cred ca , asa cum a mers bine in italia, ar trebui sa merga si aici .

costi sunt mai mici , atunci mai multi partecipanti

si mai multe.....

ce credeti???

maurizio

tel. 0785 366 599 (mauri)

dreamservice2005@yahoo.com

 

Ssangyong Musso 3,2 6 cil 6 trepte sonauto ex dakar

ESTOTE PARATI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre rally raid in Romania - pareri, sugestii, idei, discutii

 

Dupa experienta de la Drachones cu cei 3000 de km in 7 zile cred ca m-as baga si eu in Rally Raid

Astept cu nerabdare discutiile privitoare la organizarea de astfel de concursuri!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre rally raid in Romania - pareri, sugestii, idei, discutii

 

pai , cel putin in ultimii 4-5 ani de cand stiu eu, cam asa a fost: cateva curse de week end, si Transcarpatic, o cursa de o saptamana. Lungimea curselor se fixa dinainte prin coeficienti (functie de nr, de km).

Numarul de participanti a variat de la 5-6 la 20-22.

"directiile"si curentele de opinie despre cum si cat sa se faca, cand sa se faca, cine sa faca rally raid in Ro au diferit de la 0 la 180 .

personal constat ca nu intotdeauna :directia" aleasa a fost buna. In acest moment cred ca sintem in punctul mort. Vad ca bulgarii (care de curand au derivat rally raidul din off road) in 2 ani de zile au reusit sa organizeze concursuri cu 20 masini la start.

Am trecut prin fel de fel de faze. Am inteles si noi , dupa un an de discutii, ce inseamna sa facem curse FIA sau nonFIA (sau combinate). Am inteles ca trebuie sa incurajam cu orice pret incepatorii.Si spiritul acestui sport .Sa vedem ce va iesi.

Ne-am blocat deci la oameni. Lipseste acea mana de oameni care sa puna putin suflet sa faca o cursa buna.

Altfel...ca si disciplina auto.....nu se compara cu nimic.Doar sa incepi sa o intelegi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre rally raid in Romania - pareri, sugestii, idei, discutii

 

salutare

am citit cu interes acest topic (ca de altfel cam tot ceea ce s-a scris pe aici). Intrebarea mea e: poate sa ma ajute si pe mine cineva cu un link sau cu ceva documentatie in format electronic de unde sa inteleg si eu mai exact cu ce sa "mananca" rally raid - asa la prima vedere pare tentant pt mine (ca viitor posesor de 4x4) si cred ca as fi mai atras de o expeditie decat de off roadul adevarat (noroaie). Am vazut ca navigatia in rally raid se bazeaza pe un road book oferit de organizatori, cum se citeste un asemenea road book si orice alta informatie mi-ar fi de mare ajutor.

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre rally raid in Romania - pareri, sugestii, idei, discutii

 

salutare

am citit cu interes acest topic (ca de altfel cam tot ceea ce s-a scris pe aici). Intrebarea mea e: poate sa ma ajute si pe mine cineva cu un link sau cu ceva documentatie in format electronic de unde sa inteleg si eu mai exact cu ce sa "mananca" rally raid - asa la prima vedere pare tentant pt mine (ca viitor posesor de 4x4) si cred ca as fi mai atras de o expeditie decat de off roadul adevarat (noroaie). Am vazut ca navigatia in rally raid se bazeaza pe un road book oferit de organizatori, cum se citeste un asemenea road book si orice alta informatie mi-ar fi de mare ajutor.

Buna!

ma bucur ca esti interesat la RR dar...... nu are legatura cu expeditie.

RR este un gen de concurs off road cu viteza mare, de asemana masinile trebuie sa fie pregatite pt asa ceva, dar in niciun caz are leagtura cu o expeditie ( care nu are cronometru!!!) si pregatirea msinile pt expeditie este total diferita de pregatire pt RR.

cred ca o sa primesti si mai multe informatie da ca ceri ceva concret....

PREGATIRE???

PERCURS???

DOTARI OBLIGATORIE???

NAVIGATIE???

etc.etc.

ce masina esti interesat sa pregatesti , la ce nivel.....

maurizio

tel. 0785 366 599 (mauri)

dreamservice2005@yahoo.com

 

Ssangyong Musso 3,2 6 cil 6 trepte sonauto ex dakar

ESTOTE PARATI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre rally raid in Romania - pareri, sugestii, idei, discutii

 

salutare

mersi de raspuns Maurizio, dupa cum se vede nici nu stiu ce inseamana rally raid, si de aia revin cu intrebarea - gasesc undeva o carte sau orice tip de documentatie - da sa fie din alea din seria "for dummies". adica dupa aia sa stiu si eu ce si cum (acu is 0). referitor la tipul de masina ma gandesc ca tot dupa ce citesc sa imi fac o parere mai buna, acu ma vad in ceva LWB in care sa pot si dormi cand mai ies ...

mersi

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre rally raid in Romania - pareri, sugestii, idei, discutii

 

ciao,

pt RR te sfatuiesc o masina lunga, 5 usi, care are stabilitate mai buna la viteza mare....... care masina si cu ce modificari .... dipende de budget

in orice caz te trebuie:

Roll cage:old:old

amortizoare si arcuri pt viteza

cauciuri

niste dotari minime pt masina : stingatorele, heblo,tripmaster,

imbunatatiri la motor si la frane : cat bani ai......

da ca alegi un musso te ajut la pregatirea cu bani putin.

maurizio

tel. 0785 366 599 (mauri)

dreamservice2005@yahoo.com

 

Ssangyong Musso 3,2 6 cil 6 trepte sonauto ex dakar

ESTOTE PARATI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre rally raid in Romania - pareri, sugestii, idei, discutii

 

Momentan RR e prea scump pentru romani.

 

nu te supara dar afirmatie ca asta .. taiate cu topor nu prea me gaseste de acord, am vazut bani muuuulti cheltuiti pe masine de extrem si toti de romani!

sigur nu este un sport economic, ca toate sporturi cu motor..... dar ai si posibilitate sa te didtrezi cu ce ai : nu trebuie neaparat o masina de 100.000 de euro!! pot sa concurezi la incepatori( nu ma amintesc cu se nomeste clasa aia dar MLEO te poate ajuta mai bine) cu o masina aproape standard ( dar te rog puni un roll cage) si incepi distractia cu putin.

tel. 0785 366 599 (mauri)

dreamservice2005@yahoo.com

 

Ssangyong Musso 3,2 6 cil 6 trepte sonauto ex dakar

ESTOTE PARATI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare