Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Pajero 2.8 swb '93 are filtru de particule?

razvan_m2002
 Share

Recommended Posts

Salut,

pun aceasta intrebare ptr. ca am observat ca de ceva vreme aerul care intra in masina cand dau drumul la aeroterma are un miros specific de aer imbacsit.Daca are unde este situat?

Multumesc anticipat!

Edited by razvan_m2002
Mitsubishi Pajero 2800 Turbo Intercooler, 1993

Re: Pajero 2.8 swb '93 are filtru de particule?

cel de care intrebi tu ar fi filtrul de polen. filtrul de particule este altceva.

daca vine aer imputit, nu cred ca are filtru de polen, si trebuie sa faci o curatare a evaporatorului si a tubulaturii. exista solutii si proceduri specifice.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

intr-adevar este filtrul de polen, acela de particule parca se gaseste la skode.In sfarsit....

Poti sa-mi spui ce fel de solutii pot folosi si de unde as putea sa le achizitionez?si care ar fi modalitatea de curatare a tubulaturii, ca de dat jos si de curatat este monstruos de greu.As prefera ,daca exista, o alta solutie mai la indemana.

multumesc.

cauta pe magazinele de piese auto, exista un spray, cu instructiuni detaliate. ATENTIE! substanta este nociva (bactericid), trebuie aerisita bine masina dupa procedura.

mirosul provine de la jegul care s-a lipit pe evaporator, bun mediu (umed, intunecat, pamant, frunze etc.) pt. dezvoltarea unor bacterii care emana miros de obiele.

daca ai noroc (in sensul ca nu este FOARTE multa mizerie acolo), s-ar putea sa ameliorezi situatia pt. o vreme.

cea mai buna ramane totusi demontarea si curatarea temeinica.

si eu ar trebui sa fac curatarea asta, preventiv. inca nu miroase...

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Aha, deci solutia cu demontatul ramane de baza.:sc

Iti multumesc ptr. raspunsurile prompte:tk

Voi vedea ce voi face,pana atunci mai investim in braduleti si solutii frumos mirositoare ptr. masina.:grin:

cu placere.

sa asteptam si alte pareri totusi.

Re: Pajero 2.8 swb '93 are filtru de polen?

Salut,

pun aceasta intrebare ptr. ca am observat ca de ceva vreme aerul care intra in masina cand dau drumul la aeroterma are un miros specific de aer imbacsit.Daca are unde este situat?

Multumesc anticipat!

Daca ai folosit AC-ul muta aeroterma de pe recirculare, sa se usuce in voie vaporizatorul:grin:

vitara softop '97(de vanzare): :dr2 ->:cort ->:fh

woo cielo '96(de vanzare)

craysler voyager 2.4 benzinar

stai ca sa inteleg exact, tu spui sa mut de pe recirculare aer de afara pe recirculare aer din interior?In acest fel am mai facut, la alta masina, si se abureau rapid geamurile din cauza excesului de co2 in aerul respirat.

daca nu e asa explicam mai ca la tampiti ca nu e cu suparare.:ha:

Recilcularea se refera doar la aerul din interior, si se foloseste atunci cand e foarte cald afara pentru a "usura" munca instalatiei de AC si in acelasi timp pentru a o face sa devina mai eficienta. Adi a vrut sa spuna sa lasi sa intre aer de afara, sa nu fie pe recilculare.

[sIGPIC][/sIGPIC]

30 de secunde de gugalit si am gasit asta : http://toptentrade.bizoo.ro/vanzare/26221/Spray-Dezinfectant-Aer-Conditionat

Eu unu am folosit un spray de curatere a AC-ului dar ii vorba numa de aerosoli nimic mai mult. Nu indeparteaza mizeria efectiva de pe conducte.

Exista la anumite spalatorii servicii de curatare a AC-ul profesioniste prin care se desfac conductele de la compresor si dau drumu baietii la ceva solutii sub presiune pe conducte si asa elimina mizeria.

Eu iti recomand ultima varianta, prima (cea cu spray-ul) ii mai asa de ''doamne ajuta"

Nu stiam ca exista posibilitatea sa curete instalatia la spalatorie.Probabil trebuie sa fie profesionisti oamenii ptr. ca de "ingineri" m-am saturat!

Cred ca o sa incerc prima data spay-ul sa vedem cum se prezinta, mai ales ca vine sezonul rece.

Si,intr-adevar, daca o luam logic recircularea nu se poate decat din interior.:)):wink:

Re: Pajero 2.8 swb '93 are filtru de polen?

Salut,

Multumesc anticipat!

masina din poza ta seamana exact ca toyota mea prado, e copie, ce ti si cu japonezi astia , firme concurente!

Landcruiser

Exista la anumite spalatorii servicii de curatare a AC-ul profesioniste prin care se desfac conductele de la compresor si dau drumu baietii la ceva solutii sub presiune pe conducte si asa elimina mizeria.

Eu iti recomand ultima varianta,

ma indoiesc profund ca, in acest mod, se va curata vaporizatorul PE EXTERIOR....

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use