Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Schimbare faruri la 2.8 SWB 1994

emanoeladrian
 Share

Recommended Posts

Salutari la toata lumea !

As avea rugamintea ca cei in cunostiinta de cauza sa ma ajute cu un sfat.Ma gandesc ca pe viitorul mai indepartat sau nu chiar , depinzand si de ce se va intampla (daca se va intampla) cu taxa de inmatriculare, sa-mi inmatriculez Pajero in tara.Din cate stiu problema se pune la RAR cu farurile,ce sa fac, sa cumpar un set de faruri normale si la le schimb cu cele de pe masina ? Un sfat va rog. Am folosit functia de cautare pentru topicuri cu subiectul asta dar nu am gasit nici unul.

Multumesc anticipat.

Edited by emanoeladrian
RAV 4 Model Luxury 2018.

Re: Schimbare faruri la 2.8 SWB 1994

Vad ca nimeni nu se incumeta la un raspuns....Am sa incerc eu un reglaj din cele 2 puncte de reglare.Farul este simplu cu bec pe mijloc iar oglinda focalizeaza pe mijloc,m-am uitat la un model asemanator pe strada,volan normal stanga.Ce ar putea sa difere sunt striatiunile de pe far...dar,ma indoiesc.Vedem la Calais noaptea cum bat si o rezolv cumva.

Se poate inchide topicul,multumesc !.

RAV 4 Model Luxury 2018.

Ai faruri clasice, rotunde, care sunt interschimbabile. Adica daca bat aiurea, schimbale intre ele. Daca zici ca tot bat aiurea, dute la un magazin de piese import si cumpara 2 faruri universale de 7 inch, costa undeva pe la 30 Ron/buc si arata fix la fel ca ale tale de pe masina. Singura diferenta e ca nu scrie pe ele "Koito Japan".

OMU'e inainte de toate!

Farurile de pe englezoaice bat in felul urmator: \__

Farurile de pe europene bat in felul urmator: __/

Daca le schimba intre ele nu a facut nimic. Mai simplu ar fi sa gaseasca una cu volan pe stanga la dezmembrari si sa-i ia farurile. Problema este ca versiunea aia cu farurile rotunde e mai exclusivista,in EU s-a optat pentru farurile cu sticla pana la colturi.

dute la un magazin de piese import si cumpara 2 faruri universale de 7 inch, costa undeva pe la 30 Ron/buc si arata fix la fel ca ale tale de pe masina

Si eu recomand la fel. Vezi sa fie H4

Salut Sorin,

Fa-ma te rog sa inteleg...adica ai rotit becul cu soclu cu tot 180* sau 90* ?

Mi se pare un pic ciudat oentru ca becul nu are nici o contributie la unghiul sub care cade lumina.Pozitia farului,a oglinzii sau a intregului corp/far ..da are influienta .

Te rog fi putin mai explicit!

Multumesc!

RAV 4 Model Luxury 2018.

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use