Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Problema trepidatie Ford Maverick


SorinD

Postări Recomandate

Seara buna, :cl

Am o trepidatie la Maverick, pe care o simt intre 70 si 80 de km/ora sau cand motorul ajunge la 3000 de turatii.

Am crezut ca e din gume, dar cu 4 gume noi echilibrate cum trebuie trepidatia nu a disparut... Interesant e faptul ca trepidatia nu o simt in volan ci in podul pedalier mai puternic, iar caroseria trepideaza, insa mai discret.

Amu' va cer si eu parerea, dat fiind ca desi imi place sa ma bag pe sub masini nu-s mecanic de meserie: ce sa fie, ce sa fie? :grin:

Mentionez ca jocuri la cardan nu am descoperit (repet, poate nu ma pricep) iar tampoanele motorului si a cutiei/diferential par ok, m-am uitat atent pe-acolo sa vad daca nu exista semne de frecare pe caroserie...

Motorul merge bine, tremura si el ca-i diesel de 2,7 dar sunetul e rotund, nu gafaie si n-ar da semne de probleme de alimentare...

Are rost sa trag jos axele cardanice si sa gasesc pe cineva sa le echilibreze?

:tk

__________________________________

JEEP GRAND CHEROKEE 2,7 TD '03

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema trepidatie Ford Maverick

 

Am folosit 4x4 dar nu pe asfalt, mrl-urile cupleaza si decupleaza bine (sunt automate)..

M-am documentat intre timp despre Terrano 2, am sa fac si eu proba sa trag jos cardanul fatza sa vad daca mai face figura...

__________________________________

JEEP GRAND CHEROKEE 2,7 TD '03

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare