Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

curatare injectoare Patrol Y60


soimu

Postări Recomandate

pun o intrebare de specialitate

cum e mai bine sa curat injectoarele de la patrol

sa o duc masina la un service mare care au ceva scula maaaaaare plina de tevi si care leaga la injectoarele mele conducte si o lasi masina acolo pornita o vreme sau sa dau jos injectoarele sa le duc la curatat la careva care se pricepe si le desface de tot

am de rezerva un set de injectoare originale, sunt second, le-am verificat, se pare ca nu deschid toate la aceeasi valoare dar toate deschid in parametrii dati de producator

e ok asa sau sa le schimb la astea diuzele si sa le montez pe masina???

merci

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare

 

:off:ha::ha::ha:

ON: Poti sa le lasi asa atata timp cat pulverizarea se face frumos, adica nu pişă :op. Asta in situatia in care deschid cum ai zis, in paramaetri.

Scump si prost am tot vazut. Ieftin si bun NU EXISTA! :grin:

Prahova 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare

 

Se zice ca daca le tii vreo doua zile in coca-cola, o sclipeasca ca noi.

 

Nu am verificat personal, dar poate sint persoane care au facut-o si pot confirma. Sau incerci prima data cu un injector vechi.

:x

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare

 

La magazinele de piese auto se gaseste o solutie ( WINN'S se cheama - pentru DIESEL, ca exista si pentru benzinare ) la bidon dreptunghiular de tabla la 1 litru ... costa cam 65-70 ron ... se scot furtunele de la filtrul de motorina, tur si retur, care duc la pompa de injectie, se prelungesc cu alte furtune (eu le-am mufat cu teava de plastic facute din corpul a doua pixuri cu sectiune rotunda) ... se introduc in bidon pana la fund si se porneste motorul ... il lasi la relanti vreo 30-50 minute pana se consuma toata solutia din bidon ... si curata tot sistemul de injectie.

DE RETINUT:

- solutia este FOARTE INFLAMABILA, de aceea e bine sa prelungesti furtunele ca sa nu fii aproape de motorul incins ... in caz ca se varsa din bidon ... sa nu incendiezi masina

- e de preferat bidonul sa fie cat mai sus ca sa alimenteze pompa prin cadere

- daca ai pompa de motorina in rezervor pui un furtun intre cele doua stuturi de la filtru, tur si retur, ca sa nu arunce motorina afara cand pornesti ... sau scoti siguranta de la pompa daca stii care este

Toyota Hilux Surf 3.0 TD SSR-X Limited 1994

Audi A6 Avant Quattro 2.5TDI 2003

Volkswagen Polo 1.4 TDI 2003

De mic mi-a plăcut volanu / Şi nu am iubit ghiozdanu, / Copiii-nvăţau engleză / Şi eu să bag în viteză

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare

 

intrebarea nu este de 'specialitate ' .... discutam discutii ... suna mai bine ...

deci : poti inlocui duzele din injector ( ai grija sa nu deformezi corpul injectorului ) cu unele noi , dupa care la ateliere specializate ti le tareaza ..sa deschida toate la valoarea data de producator adica la 130 atm .... rezultatul treb sa fie o ceatza deasa de motorina ... iar motorul merge mai rotund , mai in forta , nu mai scoate fum si mai economic ....

http://cgi.ebay.co.uk/NISSAN-PATROL-2-8-D-TD-NEW-INJECTOR-NOZZLES-SET-6-/280576766932?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4153adb3d4

 

mai ieftin nu gasesti .... cel putin dublu la alte magazine ...

cumpar oblon patrol 260 la 2 usi ...!!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: curatare injectoare

 

Injectoarele nu se desfac bucati ca sa se curete,ca nu sunt capete de planetara..Se desfac numai daca exista un motiv-nu deschid toate la aceeasi presiune ,nu deschid deloc,sau vorba colegului,pisha..Se deschid pt a se adauga niste saibe fff fine,pana deschid la valoarea scrisa pe ele (de regula).

Daca se doreste numai curatarea lor,aceasta se face in baie cu ultrasunete,si nu altfel.DACA nu se obtine nici un rezultat,atunci se desfac.

0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare

 

Eu curat injectoarele, si da rezultate, cu gaz (petrol tip M) de la pompa. La 60 litrii de motorina bag 20 litrii gaz si schimb vitezele in ture mai mari daca nu ies din oras sa o alerg putin. Asa am curatat si la Toyota si la 2 Mercedes-uri 300 td care intrerupeau bine de tot la rece.

zic si io.........
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare

 

Din cite stiam eu doar injectoarele pe benzina se curata cu ultrasunete..

 

Nu cred ca are importanta daca sunt benzina/diesel.In orice caz,ce am vazut la Bosch Diesel Service, in Chitila,erau sigur injectoare de diesel.erau agatate pe o sarma si bagate intr-o cuva toate,de parca erau crenvusti pusi la fiert..:wink:

0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare

 

Am eu o scula profi pt curatat cu ultrasunete.

Daca are cineva de facut asa ceva, poate sa mi le trimita.

Costa doar transportul. :)

De asemenea pot curata si debitmetre (care nu au circuitul intrerupt).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare

 

Am eu o scula profi pt curatat cu ultrasunete.

Daca are cineva de facut asa ceva, poate sa mi le trimita.

Costa doar transportul. :)

De asemenea pot curata si debitmetre (care nu au circuitul intrerupt).

 

pot indrazni sa cer o adresa sa le trimit azi???:grin:

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare

 

Curatatul cu ultrasunete decalibreaza putin injectoarele, ceea ce duce la o mica crestere a consumului de combustibil. Parerea mea este sa iei legatura cu un service serios ,specializat. Se decupleaza turul si returul , isi cupleaza furtunele instalatiei lor si iti merge motorul cu solutia lor de curatat. Treaba profi! Nu incerca porcarii de bagat in rezervor ca vei fi dezamagit. Daca maresti concentratia, iti pleaca mizerie din rezervor in circuitul de alimentare de iti vei ruga moarte. Am folosit metoda cu ultrasunetele, dar service-ul a fost cinstit si mi-au pus in vedere faza cu cresterea consumului ulterior. Si asa a si fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare

 

Curatatul cu ultrasunete decalibreaza putin injectoarele, ceea ce duce la o mica crestere a consumului de combustibil. Parerea mea este sa iei legatura cu un service serios ,specializat. Se decupleaza turul si returul , isi cupleaza furtunele instalatiei lor si iti merge motorul cu solutia lor de curatat. Treaba profi! Nu incerca porcarii de bagat in rezervor ca vei fi dezamagit. Daca maresti concentratia, iti pleaca mizerie din rezervor in circuitul de alimentare de iti vei ruga moarte. Am folosit metoda cu ultrasunetele, dar service-ul a fost cinstit si mi-au pus in vedere faza cu cresterea consumului ulterior. Si asa a si fost.

 

Sincer nu vad de ce s-ar decalibra injectoarele dupa curatare cu ultrasunete. Practic ultrasunetele "sparg" niste depuneri din injectoare.

Eu curat cu ultrasunete orice componenta oxidata in mod special placi electronice afectate de lichide si pline de oxizi sau depuneri diverse.

 

Injectoarele piezoelectrice comonrail gen Delphi (Renault) se pot strica mai tare decat sunt. Stiu principiu de functionare asa ca nici nu am incercat niciodata curatarea lor.

 

 

Exista service-uri specializate in curatare de injectoare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare

 

Asa stiu si eu, curatatul cu ultrasunete decalibraza injectorul. Este foarte adevarat ca ultrasunetele sparg depunerile.

Dar stim ca depunerile se formeaza pe partile poroase ale materialelor si adera destul de adanc in acei pori microscopici. Ultrasunetele sparg cam tot ce nu are aceiasi rezistenta cu materialul baza dar si el la randul lai are de suferit la suprafata. Infim, dar are, iar dupa ceva sedinte cu ultrasunete ...

 

Sper sa ma fi exprimat bine.

 

Cred ca treaba cu solutia magica de curatat este mai eficienta si mai sanatoasa. Dar este parerea mea.

 

Si da, exista service-uri care fac asta.

 

Cu respect,

Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare

 

Asa stiu si eu, curatatul cu ultrasunete decalibraza injectorul. Este foarte adevarat ca ultrasunetele sparg depunerile.

Dar stim ca depunerile se formeaza pe partile poroase ale materialelor si adera destul de adanc in acei pori microscopici. Ultrasunetele sparg cam tot ce nu are aceiasi rezistenta cu materialul baza dar si el la randul lai are de suferit la suprafata. Infim, dar are, iar dupa ceva sedinte cu ultrasunete ...

 

Sper sa ma fi exprimat bine.

 

Cred ca treaba cu solutia magica de curatat este mai eficienta si mai sanatoasa. Dar este parerea mea.

 

Si da, exista service-uri care fac asta.

 

Cu respect,

 

Asa o fi ...

Eu am curatat la o masina de-a mea dar nu am observat vreo diferenta la consum. Doar la pornire era diferenta. Si la "tras"..

Dar cine stie... e posibil.

Pana urma totul e relativ si depinde de cat de afectat e injectorul respectiv.

 

 

Stiu ca exista service-uri care curata injectoare dar intrebam de service-uri specializate pe asa ceva. Cum sunt de exemplu service-uri care se ocupa numai de cutii de viteze automate sau altele care se ocupa numai de tobe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare

 

Asa o fi ...

Eu am curatat la o masina de-a mea dar nu am observat vreo diferenta la consum. Doar la pornire era diferenta. Si la "tras"..

Dar cine stie... e posibil.

Pana urma totul e relativ si depinde de cat de afectat e injectorul respectiv.

 

Stiu ca exista service-uri care curata injectoare dar intrebam de service-uri specializate pe asa ceva. Cum sunt de exemplu service-uri care se ocupa numai de cutii de viteze automate sau altele care se ocupa numai de tobe.

 

Foarte bine zisa treaba cu relativitatea, conteaza si uzura injectorului, cat si proprietatile materialului din care e facut.

 

Nu zic acum sa fugim de ultrasunete ca dracu de tamaie.

 

L.E. exista firma asta: http://www.novatech.ro/index.php?page=echipamente-pentru-verificat-si-curatat-injectoare

 

Rog sa nu fie luat ca reclama, dar ma gandesc ca daca sunt ei trebuie sa fie cineva specializat in curatare de injectoare.

Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare

 

Eu curat injectoarele, si da rezultate, cu gaz (petrol tip M) de la pompa. La 60 litrii de motorina bag 20 litrii gaz si schimb vitezele in ture mai mari daca nu ies din oras sa o alerg putin. Asa am curatat si la Toyota si la 2 Mercedes-uri 300 td care intrerupeau bine de tot la rece.

As dori sa stiu si eu la ce statii gasesti acest gaz, petrol tip M... Ma intereseaza si pe mine. merci

Astept PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare

 

Eu am auzit de curatare cu lichid de transmisie automata ATF - cica bagi un litru de dextron la un rezervor si curata beton. Pe unde am citit nu scrie nimeni de rau - da totusi nu am curaj sa incerc. Stie cineva ceva de aceasta manevra?

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare

 

Eu am auzit de curatare cu lichid de transmisie automata ATF - cica bagi un litru de dextron la un rezervor si curata beton. Pe unde am citit nu scrie nimeni de rau - da totusi nu am curaj sa incerc. Stie cineva ceva de aceasta manevra?

 

Sincer nu cred ca ajuta la ceva dar nici nu cred ca strica. Zic asta pt ca masinile (ma refer la cele diesel) pot functiona bine si cu ulei sau amestec de ulei si motorina.

 

Deci cred ca e ca aghiasma. Nici nu ajuta si nici nu strica. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare

 

Am incercat cu ulei de amestec in motorina , nu am observat rezultate care sa merite mentionate . Doua lui am pus in motorina ulei semisintetic de amestec pentru motoare in 2T . Am avut mare grija sa masor cantitatile si sa fac amestecarea temeinica , inclusiv un premix cu un cosolvent , pentru asigurarea omogenitatii .

Dupa 3500 km , concluzia finala este ca nu e solutie de pus in practica , fiind inutila , la demontare injectoarele fiind in starea initiala .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare