Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

curatare injectoare Patrol Y60


soimu

Postări Recomandate

Re: curatare injectoare

 

Stiu cazuri de masini care au mers doar cu ATF folosit, nu se intampla nimic. La fel cu ulei de motor folosit, ulei de gatit. Eu unul nu ma risc...

 

Uleiul de amestec se foloseste pentru a imbunatati lubrifierea pompei de motorina. Poate ca nu o sa observ rezultate, dar pentru 100ml la 20L am siguranta ca este ceva lubrifiere extra.

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare

 

De ce nu se foloseste direct ulei de motor in amestec cu motorina? Cel de 2T stiu ca scoate un fum considerabil la ardere. N-o dauna turbinei si EGR-ului?

 

Cel de 2T scoate fum in motoarele de 2T. N-ar trebui sa scoata deloc dupa ce motorul e cald.

EDIT : uleiul 2T e facut sa arda.

 

Singura situatie in care fumul dauneaza serios e MULT fum negru = EGT-uri mari. Dar asta e alta discutie.

Editat de ssrli

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare

 

Si eu am ramas adeptul imbogatirii motorinei cu un lubrifiant , dupa ce mai mult timp am cercetat subiectul .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: curatare injectoare

 

am curatat si eu injectoarele la un ford cu ultrasunete si intradevar consumul a crescut, nu mult, in jur de 2-300gr la litru la acelasi mers, dar am fost atentionat de mecanici inca de la inceput; pe criza asta am ales curatatul decat inlocuitul injectoarelor. motorul este unul diesel cu pompa diuza, c-r.

Trateaza oamenii, asa cum vrei sa te trateze ei pe tine!

 

eti79ety@politisti.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: curatare injectoare

 

Salut, avand in vedere ca am inceput sa folosesc si eu diferite uleiuri in combinatie cu motorina ma gandesc si la o eventuala ,,reparatie de injectoare si schimb de garnituri la pompa de motorina fiindca am sa folosesc si ulei vegetal, as vrea sa ma ajutati cu niste preturi pentru aceste operatii (curatat-reparat injectoare, reparat pompa de motorina cu schimb de garnituri daca se poate siliconice), macar informative...sau preturi second -hand pentru acestea.

Mentionez ca masina este un pajero 2.5td 1992. multumesc.:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: curatare injectoare

 

Am eu o scula profi pt curatat cu ultrasunete.

Daca are cineva de facut asa ceva, poate sa mi le trimita.

Costa doar transportul. :)

De asemenea pot curata si debitmetre (care nu au circuitul intrerupt).

Buna

imi puteti da o adresa cu locatia Dvs?

sau un nr de tel.

multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare

 

Buna

imi puteti da o adresa cu locatia Dvs?

sau un nr de tel.

multumesc anticipat

 

 

Dupa ce citesti si respecti Regulamentul forumului, iti voi da locatia si numarul meu de telefon. :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare

 

@alex pajero, mergi linistit pe oloi. Sunt unii de pe forum cu motor ca al tau care merge in combinatia asta de vreo 2 ani. In afara de fitre de motorina, nu se strica nimic

OMU'e inainte de toate!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare

 

Dupa ce citesti si respecti Regulamentul forumului, iti voi da locatia si numarul meu de telefon. :grin:

 

multumesc pt. indrumare.nu ma prea stiu cu forumurile...

vreau decat o informatie- am un bmw e46 diesel.as vrea sa curat injectoarele.

dak se poate, unde si cat costa. :hl

multumesc!

stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare

 

multumesc pt. indrumare.nu ma prea stiu cu forumurile...

vreau decat o informatie- am un bmw e46 diesel.as vrea sa curat injectoarele.

dak se poate, unde si cat costa. :hl

multumesc!

stima

 

Vrei doar o informatie.

 

Folositi limba romana corect...

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 ani mai târziu...

Re: curatare injectoare Patrol Y60

 

Aveti idee cu ce cuplu se strang injectoarele Bosch tip KBE58 S4/4 (155 bar) ?

Din 4 injectoare dupa remontare doua curg pe la filetul celor 2 parti ale corpului. Au fost curatate ca la carte si inspectate suprafetele de etansare.

Exista vreun site cu mai multe detalii tehnice despre aceste sisteme mai vechi de injectie? Este un motor mai vechi cu 4 chiulase (VM motori).

:cl Ignis 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: curatare injectoare Patrol Y60

 

78 pana la 98 Nm .

 

Daca meseriasul a facut greseala clasica de a curata suprafetele pe o coala de hartie abraziva de 1000 ... si a insistat sa fie suprafata curata si frumoasa ... nu mai pot fi recuperate .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare