Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Merg jante de 15 pe o masina care are 16 stock?


arrow

Postări Recomandate

Re: Merg jante de 15 pe o masina care are 16 stock?

 

Arrow, nu cred ca o sa mearga din cauza faptului ca sistemul de franare este mai "potent".

Ai discuri si etrieri mai mari, dar incercarea moarte n are.

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Merg jante de 15 pe o masina care are 16 stock?

 

La etriere nu m-am gandit:sh2

 

Avand in vedere faptul ca am vazut jenti de samurai pe 15 pe o Vitara, inseamna ca se poate.

 

Trebuie sa intreb ce tip de jenti erau acelea , mai exact ce "et" aveau.

i have a pajero , don't be jealous :)

Samurai '88 >Suzi Quatro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Merg jante de 15 pe o masina care are 16 stock?

 

Am gasit niste jante de 15 de pe o Vitara 1.6 LWB :grin:

 

Toate bune si frumoase, au intrat chiar ok. Distractia a inceput atunci cand am inceput sa merg. Parca nu accelera deloc si atunci cand aveam vreo 50km/h am zis sa franez mai brusc sa cum se comporta... ei bine... m-am spanzurat cu centura si eram cat pe ce sa musc din volan :banana

Asa ca raman pe 16 si termin cu prostiile. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Merg jante de 15 pe o masina care are 16 stock?

 

Am montat eu jante pe 15 pe vitara v6 si a trebuit sa polizez aprox.2-3mm din coama etrierilor...operatiune simpla ce necesita 5 minute si datorita grosimii etrierilor nu este nici o problema! Acelasi lucru este valabil si pt Grand vitara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Merg jante de 15 pe o masina care are 16 stock?

 

Asa cum zicea Sese mai sus, cu cat ETul este mai pronuntat negativ cu atat cresc sansele sa mearga.

Dau exemplu: pe toate forumurile scrie despre LC120 ca nu se pot pune decat jante de 17 daca nu vrei sa polizezi din etrieri.

Ei bine, punand jantele mele de la patrol pe el care sunt pe 16 cu et -25 fata de 17 cu et +45 cat e standard, era loc berechet peste etrieri.

Sigur ca da, nu mai puteam sa trag de volan ca bateau in bara fata :), dar concluzia este ca trebuie testat pe fiecare masina diverse combinatii de dimensiune + et + anvelopa vs spatiul lasat de fabricant...:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Merg jante de 15 pe o masina care are 16 stock?

 

Am gasit niste jante de 15 de pe o Vitara 1.6 LWB :grin:

 

Toate bune si frumoase, au intrat chiar ok. Distractia a inceput atunci cand am inceput sa merg. Parca nu accelera deloc si atunci cand aveam vreo 50km/h am zis sa franez mai brusc sa cum se comporta... ei bine... m-am spanzurat cu centura si eram cat pe ce sa musc din volan :banana

Asa ca raman pe 16 si termin cu prostiile. :wink:

De ce ai vrut sa inlocuiesti jantele de 16 cu cele pe 15?!

Sper sa nu fie exagerata curiozitatea mea!

:club: :j [fulgu]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Merg jante de 15 pe o masina care are 16 stock?

 

Imi facea rost cineva de niste jante frumoase cu niste gume bune pe el si am zis ca de ce nu :grin:

Dar se pare ca a fost nu :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Merg jante de 15 pe o masina care are 16 stock?

 

Am gasit niste jante de 15 de pe o Vitara 1.6 LWB :grin:

 

Toate bune si frumoase, au intrat chiar ok. Distractia a inceput atunci cand am inceput sa merg. Parca nu accelera deloc si atunci cand aveam vreo 50km/h am zis sa franez mai brusc sa cum se comporta... ei bine... m-am spanzurat cu centura si eram cat pe ce sa musc din volan :banana

Asa ca raman pe 16 si termin cu prostiile. :wink:

 

 

Scuze ca te intreb , dar ce marimi au fost la anvelope pe jentile de 16 respectiv 15 ?

i have a pajero , don't be jealous :)

Samurai '88 >Suzi Quatro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Merg jante de 15 pe o masina care are 16 stock?

 

Pai eu acum pe jantele de 16 am 215/65/16 si pe jantele de 15 pe care le vroiam erau niste gume de 265/75/15.

 

 

 

 

Are cineva idee care e amenda pentru anvelope neomologate ( a caror dimensiune nu apare in talon)? :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Merg jante de 15 pe o masina care are 16 stock?

 

Nu sunt expert in suzuki, dar primele anvelope sunt de 26 iar celelalte de 32 inchi. Diferenta e cam mare, atat din punct de vedere efectiv al locului unde trebuie bagate (sub aripi) cat si dpdv al efectului asupra planetarelor.

 

Nu sunt sigur ca ai putea merge cu acele roti civilizat fara alte modificari la masina :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Merg jante de 15 pe o masina care are 16 stock?

 

Pai masina urmeaza oricum sa fie inaltata cu suspension lift si body lift de la roly :grin:

 

plus flex in aripi sa mai poti si vira

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Merg jante de 15 pe o masina care are 16 stock?

 

Imi facea rost cineva de niste jante frumoase cu niste gume bune pe el si am zis ca de ce nu :grin:

Dar se pare ca a fost nu :ha:

Aha! Ok man, merci de raspuns. Pai eu te-am intrebat ca vroiam sa iti propun un schimb, roti pe 16 cu cauciucuri 225/75/16 . Eu le am pe un Samurai si mi se par putin cam greoaie. Si ma gandeam ca daca ai ceva pe 215/75 sau 80/15 (MT sau copie Simex ceva) ar fi fost ok sa facem schimbul. Aici le poti vedea montate pe agregat.

http://img4.imageshack.us/img4/2274/dscn3790samurai.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=1511323663208&set=a.1495365384261.2068200.1237876245http://www.facebook.com/photo.php?fbid=1511323663208&set=a.1495365384261.2068200.1237876245http://www.facebook.com/photo.php?fbid=1511323663208&set=a.1495365384261.2068200.1237876245

Editat de edy_M
:club: :j [fulgu]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Merg jante de 15 pe o masina care are 16 stock?

 

Pai eu acum pe jantele de 16 am 215/65/16 si pe jantele de 15 pe care le vroiam erau niste gume de 265/75/15. .......

 

 

 

 

Atunci acesta este motivul pentru care masina s-a comportat diferit, lipsa putere, accelerare greoaie... ah si sa nu uitam de "la revedere" frana de motor...

 

Diferenta dintre anvelope, cum bine a spus Watcher, este prea mare, iar motorul cu rapoartele actuale nu poate sa "duca" anvelopede 265/75/15 . Pentru asemenea cauciucuri ai nevoie si de alte rapoarte , astfel incat masina sa aiba un comportament apropiat fata de cel de acum.

i have a pajero , don't be jealous :)

Samurai '88 >Suzi Quatro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare