Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

sfaturi achizitie Pajero Sport

Optimus
 Share

Recommended Posts

salut,

sunt pe punctul de a vinde actuala masina si de a cumpara alta, si anume un Pajero Sport. dupa ce am citit cam tot ce am gasit pe forum, vreau sa sintetizez cateva aspecte, si rog pe cei care detin o astfel de masina sa ma ajute sa-mi lamuresc urmatoarele:

1 - benzinar sau diesel? am inteles ca V6 de 3.0 benzina se misca incomparabil mai bine decat 2.5 diesel. mai multi CP, mai fiabil, etc

2 - benzinar + GPL? multi recomanda GPL pe masinile cu motor mare, pt reducerea cheltuielilor cu carburantul, fara sa fie afectata puterea motorului pt ca sunt sistemele GPL secventiale, etc, care fac treaba buna.

3 - care ar fi costurile de intretinere a unei instalatii GPL? se adauga ceva costuri si pt intretinerea "bucatii" pe benzina? chiar nu stiu nimic despre GPL decat ca e mai ieftin la pompa :)

4 - cutie automata sau manuala? de putin timp, ma tot gandesc la o cutie automata, e mult mai practica in Bucuresti dar si la drum intins, mai ales ca un Pajero Sport nu e masina de facut liniute si depasiri "periculoase". sunt fan-ul "mestecatului" in benzina, dar in ultima vreme incep sa ma plictisesc si tind spre putin confort :) aici, as dori sa stiu cum se comporta aceste cutii de la Mitsubishi, daca sunt fiabile, ce probleme pot sa apara, etc. tot aici, cum se comporta cutia automata la offroad? la unul mediu, ca pt chestii dure am in plan un Samurai, ceva mai incolo, daca nu ne termina criza de tot :)

5 - cum e cu tractiunea integrala la Pajero Sport? vad ca are doar 2 trepte de 4x4. cu reductorul sunt lamurit, dar 4HLc? cu ce viteza poate rula in treapta asta? intreb pt ca eu la Pinin mai am o treapta 4H care e super folositoare pe asfalt ud, noroaie usoare, etc, si merge si la viteza, fara sa aiba diferentialul blocat.

6 - orice alte sfaturi, pareri...

multumesc.

Re: sfaturi Pajero Sport

nu stiu cum e automata de la mitsu, dar cea de la jgc mi s-a parut bestiala in offroad soft-mediu, mai ales la coborire; eu am folosit-o in modul selectare treapta maxim 1 sau maxim 2. Tinind cont si de demultiplicare 2.7, am facut coborirea de la tabla butii, doar frina motor, doar din schimbarea acestor 2 moduri; nu am atins frina de serviciu;

Mi s-a parut deosebit de utila la coborire o cutie automata!

nu stiu cum e cu fiabilitatea/uzura/cost mentenanta, dar functionalitatea unei automate in coboriri offroad mi se pare net superioara unei manuale

Edited by georgei23

.... functionalitatea unei automate in coboriri offroad mi se pare net superioara unei manuale

Interesanta opinie. Pana acum singurul defect pe care i l-am gasit automatei a fost legat de coborare. Masina mea este grea (G 280, 5 usi), cu motor mic (2.8 benzina). Pe coborari abrupte cam ia viteza, chiar si blocata in prima treapta. probabil ca un motor mai mare ar rezolva problema.

Puch 280GE

Interesanta opinie. Pana acum singurul defect pe care i l-am gasit automatei a fost legat de coborare. Masina mea este grea (G 280, 5 usi), cu motor mic (2.8 benzina). Pe coborari abrupte cam ia viteza, chiar si blocata in prima treapta. probabil ca un motor mai mare ar rezolva problema.

eu am facut coboriri moderate si demultiplicarea de 2.7 a reductorului compus cu nu stiu ce raport intra-1a e arhisuficient sa faca masina sa coboare foarte incet si sa faca o frina de motor arhisuficienta pe coborire pe zapada inghetata cu ripa in dreapta;

parca jimny cu demultiplicare 2 si motor mic,dar si masina usoara cobora mai repede pe pante similare si omai temperam din cind in cind cu frina de serviciu

cu jgc nu am simtit nevoia de frina de picior

nu stiu daca are legatura cu motorul...dar eu sunt zero la mecanica

Edited by georgei23

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use