Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Y60: control bujii


sebasd

Postări Recomandate

In urma sfatului unui coleg de pe forum am purces la controlul bujiilor de pe Patrol.Procedura a fost asa: demontat rampa de alimentare si verificat fiecare bujie cu fir de plus tras de la baterie.Primele 3 au dat scanteie in schimb ultimele trei (cele cu rampa dubla de alimentare) nexam. Intrebare : E normal sau trebuiesc schimbate ultimele 3?

Multumesc

Editat de Yonutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: control bujii

 

Banuiesc ca vorbim de un motor DIESEL.

 

In acest caz, toate bujiile sunt incandescente. Nu stiu exact cum e la Patrol ca nu am avut placerea inca, dar daca este impartita alimentarea in doua (cate 3 bujii) motivul este curentul absorbit. Daca era o singura alimentare, aceasta trebuia sa aiba o sectiune mai mare.

 

Succesuri :top

Scump si prost am tot vazut. Ieftin si bun NU EXISTA! :grin:

Prahova 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: control bujii

 

GRESIT!!! Celelalte 3 au separat masa-nu se folosesc de masa de pe motor. Deci ca sa le verifici trebuie sa le dai si masa separat si plus. Daca ai sa dai si a doua punte jos ai sa observi ca sunt izolate fata de masa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: control bujii

 

Daca ai sa cauti mai amanuntit pe forum ai sa gasesti explicatii mult mai detaliate pe aceasta tema, cum ca cele 3 bujii cu punte dubla mai lucreaza cateva secunde dupa pornire la un randament mai mic. Spor la documentare si nu arunca banii numai ascultand parerile unuia si altuia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: control bujii

 

Ce frumos... daca si citeai ce am scris intelegeai ca sfatul meu era pur teoretic, aplicabil la orice motor DIESEL.

 

Daca la motorul asta bujiile sunt alimentate si cu plus si minus, atunci nu e nicio problema. Trebuie doar verificate.

 

Minusul asta suplimentar nu e legat permanent? Intreb ca poate mai sunt oameni nestiutori ca mine.

 

cele 3 bujii cu punte dubla mai lucreaza cateva secunde dupa pornire la un randament mai mic

 

Adica primele 3 nu mai merg imediat dupa pornire ci doar ultimele trei? Si asta n-o sa-mi dezechilibreze mie mersul motorului?

 

 

La orice diesel bujiile mai lucreaza cateva secunde dupa pornire. Timpul il controleaza releul in functie de temperatura.

Scump si prost am tot vazut. Ieftin si bun NU EXISTA! :grin:

Prahova 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: control bujii

 

In general un releu mai tine bujiile aprinse 2 secunde dupa stingerea becului din bord. Temperatura motorului este data de sonda de temperatura a apei de pe motor care comunica direct cu ceasul din bord si cu releul de bujii - o rezistenta care da timpul de functionare a bujiilor.

sebasd- rabdare si tutun:grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: control bujii

 

Hai sa o luam metodic .

-daca ai scinteie , asta nu e garantia unei bune functionari , bujia poate fi defecta - scurtcircuitata ( am gasit o singura data ) , obosita ( nu se mai inroseste suficient terminalul incandescent ), continuitate aleatoare (face contact numai uneori ) .

-masurarea rezistentei ohmice nu e intodeauna o apreciere corecta , atit timp cit nu ai una in stare perfecta , noua , dupa care sa poti face comparatia .

Daca tot ai scos rampele de alimentare ale bujiilor , cea mai buna optiune ar fi sa demontezi bujia de pe motor - cu o tubulara lunga de 12 mm .Operatia e indicat a se face cu chiulasa calda , tinind cont de faptul ca aliajul de aluminiu se dilata mai mult decit decit al bujiei , (desi e recomandat la cald , nu am avut nici o problema sa le desfac zilele trecute , cu motorul bocna la ceva grade minus ) .La montare , stringerea bujiei nu se face exagerat , nu e nevoie . Daca mi-aduc bine aminte , e cam 20 Nm , ceea ce nu e mult .Adica pe la simtul mainii , e o stringere moderata .

Prin demontare poti vedea starea terminalului incadescent (am gasit unele injumatatite pe lungime ) , in cit timp se 'aprind' , precum si aprecia gradul de incandescenta - cele obosite nu mai 'presteaza' indeajuns .

Proba se face alimentind bujia simpla ( cilindri 1+2+3 , cu nr 1 la radiator ) cu minusul la corpul bujiei , iar plusul la terminalul filetat .

Bujia izolata electric de chiulasa ( cilindri 4+5+6 , alimentate de rampa mica ) se probeaza alimentind cu minus la gulerul metalic care e intre corp si terminalul de plus ( surubul de contact ) .Iar plusul la terminalul de plus (nu are importanta polaritatea , nu sint semiconductoare , nu se strapung , nu se defecteaza )

Fiind izolate electric fata de masa masinii , e normal ca la proba cu firul nu a facut scinteie , ca nu avea cum fara minus . Pentru asta trebuie sa aiba un al doilea fir , de minus .

Bujiile recomandate pentru Patrol sint NGK .

Tinind cont de faptul ca sint inseriate 3+3 , recomandat sa fie toate de acelasi tip , si pe cit posibil de acelesi caracteristici ( adica cu acelasi grad de uzura , pentru ca functionind in serie , o bujie mai slaba , de alt tip sau defecta va influienta si pe celelalte .Bujiile pentru Patrol sint de 6,5 V, functionind alimentate la 12 V numai in primele secunde de aprindere - cit e becul martor aprins- , dupa care se pun in serie , astfel trecind la tensiunea normala de functionare ( 6,5V+ 6,5V = 13V, cit ar trebui sa aiba bateria in buna stare ) .

Dca bujile sint in buna stare , in continuare se verifica cele doua relee de bujii ( GLOW RELAY ) , cele mai maricele , din cutia de relee , linga baterie .Dupa aprinderea initiala si pornirea motorului , se comuta automat pe mentinerea alimentarii cu curent a bujiilor , inca un timp care este comandat de calculator .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: control bujii

 

sebasd, nu stiu cine te-a sfatuit sa verifici asa bujiile, la patrol. Poti linisiti sa-l tai de pe lista de prieteni ... Bujiile la RD28T sunt de 6,5v. Daca tu pui de la baterie 12v pe ele, in functie de cit timp iti delectezi ochii cu scinteile produse, le poti arde. Cel mai sigur, cum zicea si cos mai sus, le scoti si le masori.

 

Ca sa-ti faci o idee despre cum lucreaza, si cum se verifica, pun un extras din manualul de service. Bafta mare!

 

https://docs.google.com/leaf?id=0Bw_EgEr6nrRxZTAzOGQwMTUtMWE3ZC00YTA2LWIzMWYtOGVlMTY2OWU5ZjRm&sort=name&layout=list&num=50

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: control bujii

 

Am prostul (?) obicei sa dau prea multe informatii, asa ca se tulbura ideea .

Nu e complicat , dupa ce stii tehnica , e chiar simplu .

Ca sint multe nuante , asta e altceva ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: control bujii

 

Intr-un final dupa ce le-am montat la loc pornea la sfert .Ei azi dimineata nu a mai vrut deloc sa porneasca...cred ca le-am prafjit.De obicei pornea greu dar pornea acum cucu...nu inteleg ...:hl

dupa cum ai spus si tu mai sus...daca nu te pricepi mai bine mergi la un service.

acum sa-ti spun si parerea mea.eu am gasit la a mea 3 arse si le-am schimbat pe toate.asta iti recomand si tie.Mai devreme sau mai tarziu o sa moara si celelalte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: control bujii

 

Daca ai un timp indelungat de functionare cu ele, recomand sa le schimbi pe toate, pot fi masurate in prealabil, dar din ce ai prezentat aici, 90% nu mai lucreaza in parametri.

Patrol 3.3

:cl

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: control bujii

 

"Bujiile la RD28T sunt de 6,5v."- cine transforma 12v in 6,5?

 

S-a mai discutat despre asta cel putin de trei ori ... Ia la rind posturile din sectiunea nissan si dai de ele. Functia cautare e putin in greva.

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare