Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme luneta spate


tavy79

Postări Recomandate

Re: Probleme luneta spate

 

Azi pe zi (ca aseara am lucrat la lanterna) am obsevat ca geamul merge cat de cat bine. Adica are momente cand coboara bine alte momente cand e la limita chederului de sus.

Toata noaptea am cautat pe net filmulete cu alte masini sa vad cat se coboara la altele. Intr-un final am gasit 2 filmari ale usilor spate si una din ele se deschidea exact cum se deschide a mea acum cand eu zic ca nu coboara cat ar trebui la deschiderea usii...si la cealalalta masina filmata geamul coboara cat coboara la mine cand coboara asa cum ar trebui.

Probabil ca in functie de temperatura...umezeala..nu stiu. Oricum chederul de sus trebuie sa-l caut undeva sa-l iau ca al meu incepe sa se distruga in 2 pct.

Oricum sau eu pretind prea multe de la geamul ala (masina ma cumparato cu el defect deci nu stiu cum trebuia sa fie) sau doar atat stie el si merge cum il taie capu.

Daca mai descopar ceva va tin la curent.

  • Like 1
Land Rover Freelander, Td4 din 2001, Disco II Td5 din 2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Probleme luneta spate

 

Aceiasi problema am avut-o si inca o am cu luneta spate inca de acum vreo 2 sau 3 ani: s-au rupt cablurile, le-am inlocuit cu unele de frana de bicicleta, pe vremea aia citisem pe landyzone.uk ce si cum pentru ca pe forumurile din ro nu gasisem nimic despre problema asta, de nici nu venise invazia de freelander ...bun, nu am facut nimic si am renuntat la idee, am blocat geamul sus si l-am lasat asa.Citind acest topic m-am ambitionat si am reluat proiectul unde ramasesem constatand ca motorasul functioneaza decat intr-un singur sens, numai la coborarea geamului nu si la urcarea lui.Testat si in afara sarcinii si tot intr-un sens merge!!! :cr3 sa fie defect motorasul? nu l-am desfacut, are ceva angrenaje care se pot defecta? oricum munca dracilor sa potrivesti toata mataraia aia la locul ei, plus ca, cablurile de bicicleta sunt rigide si sar dupa tamburul motorasului la montare, a gasit cineva o alta solutie la cablu? citisem pe aici ca ar fi bun cablul schimbatorului de viteze de la bike...ce sa mai o intraga tevatura...nu as vrea sa ma mai las pagubas ca ma bate vantu`si ploaia si uneori mai baga si niste gaze de esapament...in rest toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme luneta spate

 

La mine coboara si urca lejer si la semn numai ca...

 

Nu urca decat din telecomanda sau din butonul de pe bord.

La coborare merge si de la usa si cum vrei tu.

 

E cam damblagiu sistemul asta cu geamul vad.

  • Like 1
Land Rover Freelander 1.8i 86KW (117HP) - Silver Edition MY01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme luneta spate

 

Aceiasi problema am avut-o si inca o am cu luneta spate inca de acum vreo 2 sau 3 ani: s-au rupt cablurile, le-am inlocuit cu unele de frana de bicicleta, pe vremea aia citisem pe landyzone.uk ce si cum pentru ca pe forumurile din ro nu gasisem nimic despre problema asta, de nici nu venise invazia de freelander ...bun, nu am facut nimic si am renuntat la idee, am blocat geamul sus si l-am lasat asa.Citind acest topic m-am ambitionat si am reluat proiectul unde ramasesem constatand ca motorasul functioneaza decat intr-un singur sens, numai la coborarea geamului nu si la urcarea lui.Testat si in afara sarcinii si tot intr-un sens merge!!! :cr3 sa fie defect motorasul? nu l-am desfacut, are ceva angrenaje care se pot defecta? oricum munca dracilor sa potrivesti toata mataraia aia la locul ei, plus ca, cablurile de bicicleta sunt rigide si sar dupa tamburul motorasului la montare, a gasit cineva o alta solutie la cablu? citisem pe aici ca ar fi bun cablul schimbatorului de viteze de la bike...ce sa mai o intraga tevatura...nu as vrea sa ma mai las pagubas ca ma bate vantu`si ploaia si uneori mai baga si niste gaze de esapament...in rest toate cele bune

 

Motorasul merge intrun singur sens atata timp cat nu sunt puse bine cablajele si nu e setat sa stie care e pozitia lui defapt. Asa am patit eu cand aveam cablurile rupte si incercam din buton sa urc sau sa cobor geamu. Ei bine nu mergea numai in joc ca sens de rotatie. In acel moment la mine nu mergea nici stergatorul spate nici degivratorul (recunostea ca geamul dat jos si cand geamul e jos nu merg cele enumerate)

Land Rover Freelander, Td4 din 2001, Disco II Td5 din 2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme luneta spate

 

La mine coboara si urca lejer si la semn numai ca...

 

Nu urca decat din telecomanda sau din butonul de pe bord.

La coborare merge si de la usa si cum vrei tu.

 

E cam damblagiu sistemul asta cu geamul vad.

 

 

Exista un semn pana la care trebuie sa coboare geamul la deschiderea usii?

Va trebui sa desfaci panoul usei din spate si cu usa deschisa sa faci din iala secventa de inchidere completa a usii pentru ca motorasul sa aibe semnal de inchidere geam si atunci sa observi mecanismul exact ce face, daca primeste semnal sau nu. daca nu primeste semnal cred ca va trebui sa schimbi incuietoarea usii care da semnal motorasului.

Land Rover Freelander, Td4 din 2001, Disco II Td5 din 2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme luneta spate

 

Motorasul merge intrun singur sens atata timp cat nu sunt puse bine cablajele si nu e setat sa stie care e pozitia lui defapt. Asa am patit eu cand aveam cablurile rupte si incercam din buton sa urc sau sa cobor geamu. Ei bine nu mergea numai in joc ca sens de rotatie. In acel moment la mine nu mergea nici stergatorul spate nici degivratorul (recunostea ca geamul dat jos si cand geamul e jos nu merg cele enumerate)

 

pai si cum il setez sa stie care e pozitia lui, are vreun semn pe undeva? si ce s-a intamplat cand i-ai pus cablurile?

 

eu am montat cablurile cu geamul ridicat la maxim, iar la actionarea butonului din bord, beep-aie, coboara geamul si acolo ramane inghebenit...in rest...nu am facut nimic:hl

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://en.allexperts.com/q/Land-Rover-Repair-1470/rear-window-freelander-R.htm

Citeste aici cum se face calibrarea geamului.

 

http://www.myfreelander.co.uk/Body/bodyprobs.htm

 

aici am gasit un site interesant unde expune rezolvarea mai multor probleme

Land Rover Freelander, Td4 din 2001, Disco II Td5 din 2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme luneta spate

 

bune link-urile am sa incerc si variantele de acolo...

sa mai creasca gradele afara si ma apuc de surubarit, ma ia groaza numai cand ma gandesc dar pentru bunul mers al freelanderului meu ce nu fac...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Probleme luneta spate

 

salutare si bun gasit acum ceva timp am executat cu succes si multi nervi operatiunea de schimbare a unui cablu care coboara geamul din spate :banana asta era prin vara dar de cand a venit frigul geamul a ramas sus nu mai functioneaza in nici o directie cand inchid usa sta pe dinafara si nu mai functioneaza stergatorul . cred ca o ultima solutie ar fi sa dau usa jos si daca prietena nu se supara am sa o pun in pat pentru operatie . intrebarea mea ar fii urmatoarea , este grea demontarea usii spate de unul singur?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme luneta spate

 

Sugestia mea este sa nu dai toata usa jos. Cand inchizi usa spate pune mana pe geam stanga sus si impinge usa ca sa intre geamul sub cheder. Stergatorul nu va merge deoarece este dat motorasul peste cap si recunoaste usa ca fiind deschisa. Cumpara-ti un kit de cabluri si schimbale si gata. Nu de alta dar dupa ce montezi cablurile vei avea putin de testat geamul spate si nu vei putea cu usa in pat:)!

Succes!

  • Like 1
Land Rover Freelander, Td4 din 2001, Disco II Td5 din 2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme luneta spate

 

cand la mine era blocat sus asa il inchideam sa nul fortez in chederul de sus si sa nu ploua inauntru

Land Rover Freelander, Td4 din 2001, Disco II Td5 din 2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

probleme geam spate

 

buna ziua, de ceva vreme cand deblochez masina din cheie se lasa geamul spate jos de tot. in rest el merge normal, se inchide se deschide, totul ok, dar cand debochez masina apare probleme, la inceput fff rar acum aproae de fiecare data.

A mai patit cineva asa ceva? care sa fie cauza?

Va multumesc

Land rover freelander diesel an 1999
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme luneta spate

 

nu nu am incercat. cum sa inchid geamul din cheie? stima

 

asta face orificiul cheii de la usa spate .. e pt shoppinng ca sa nu deschizi usa in caz ca ai masina in spate si nu poti sa o faci astfel bagi cheia rotesti geamul coboara pui bagajele si apoi rotesti si geamul urca

 

:fh

Land Rover freelander td4 2001 :n1 " I've rather push my Landy ,than drive your cruiser ":old
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme luneta spate

 

Freelanderul este in 3 usi sau 5 usi?

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme luneta spate

 

este in 5 usi. la mine problema e ca se deschide pana jos, nu doar putin cat sa deschizi usa. telecomanda merge putin cam geru, o sa merg maine sa ii schimb bateria.

Daca se strica telecomanda, de unde pot sa iau alta si cat ar costa.

Multumesc

Land rover freelander diesel an 1999
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme geam spate

 

buna ziua, de ceva vreme cand deblochez masina din cheie se lasa geamul spate jos de tot. in rest el merge normal, se inchide se deschide, totul ok, dar cand debochez masina apare probleme, la inceput fff rar acum aproae de fiecare data.

A mai patit cineva asa ceva? care sa fie cauza?

Va multumesc

 

E posibil să fie ceva probleme la telecomanda închiderii centralizate.

La mine, și bănuiesc că așa e normal, dacă țin apăsat lung (mai mult de 3 sec) butonul de descuiat, de asemenea coboară geamul spate (pe lîngă dezarmare și deblocarea ușilor, evident). Poate că la dvs butonul se înțepenește sau ceva de genul ăsta.

Încercați cu cea de-a doua telecomandă și vedeți dacă lucrurile se petrec identic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme luneta spate

 

asta face orificiul cheii de la usa spate .. e pt shoppinng ca sa nu deschizi usa in caz ca ai masina in spate si nu poti sa o faci astfel bagi cheia rotesti geamul coboara pui bagajele si apoi rotesti si geamul urca

 

:fh

 

La mine doar urca geamul nu si coboara :cn

If you own a land rover everyone expect to be a mechanic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme luneta spate

 

s-ar putea sa fie problema din telecomanda, ca se intampla cateodata sa nu mearga (poate sa fie bateria) problema e ca am doar o telecomanda.

Se poate cumpara de undeva telecomanda?

Stima

Land rover freelander diesel an 1999
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme luneta spate

 

s-ar putea sa fie problema din telecomanda, ca se intampla cateodata sa nu mearga (poate sa fie bateria) problema e ca am doar o telecomanda.

Se poate cumpara de undeva telecomanda?

Stima

 

Din pacate si la tine,ca si la mine,am decat o cheie/telecomanda. Poti cumpara cheie si telecomanda de pe e-bay,dar nu au cip in ele si oricum trebuiesc initializate la reprezentanta.Asa ca te vei pregati ca si mine de vreo 500 de lei si comanzi la reprezentanta cheie cu telecomanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme luneta spate

 

Din pacate si la tine,ca si la mine,am decat o cheie/telecomanda. Poti cumpara cheie si telecomanda de pe e-bay,dar nu au cip in ele si oricum trebuiesc initializate la reprezentanta.Asa ca te vei pregati ca si mine de vreo 500 de lei si comanzi la reprezentanta cheie cu telecomanda.

Se initializeaza pe orice tester dedicat LR. (T4,Autologic, poate si altele)

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare