Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

motor pinin


pavel_vn

Postări Recomandate

Re: motor pinin

 

mda, se tot confunda GDI (Gasoline Direct Injection) cu TDI :grin:

nu tot ce are "D" merge cu motorina :wink:

parerea mea, dupa 1 an jumate cu un motor 2.0 GDI pe Pinin, este ca merge brici, consum decent pt genul ala de masina, pe sosea merge fain, la offroad trage suficient cat sa te scoata de oriunde. daca iti ajunge spatiul dintr-un Pinin, atunci e scula de masinuta, eu o recomand cu caldura, mi-a placut foarte mult. dar as recomanda cutie manuala, varianta cu 4x4 nepermanent, si motorul de 2.0 nu cel de 1.8.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: motor pinin

 

mda, se tot confunda GDI (Gasoline Direct Injection) cu TDI :grin:

nu tot ce are "D" merge cu motorina :wink:

parerea mea, dupa 1 an jumate cu un motor 2.0 GDI pe Pinin, este ca merge brici, consum decent pt genul ala de masina, pe sosea merge fain, la offroad trage suficient cat sa te scoata de oriunde. daca iti ajunge spatiul dintr-un Pinin, atunci e scula de masinuta, eu o recomand cu caldura, mi-a placut foarte mult. dar as recomanda cutie manuala, varianta cu 4x4 nepermanent, si motorul de 2.0 nu cel de 1.8.

 

va salut am eu 1,8 gdi de masina de strada si in afara de tacheti care au un zgomot aparte :grin: motorul nu a vazut decat intretinere 150.000km si consuma mai putin decat cele normale pe benzina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...
  • 2 ani mai târziu...

Re: motor pinin

 

mda, se tot confunda GDI (Gasoline Direct Injection) cu TDI :grin:

nu tot ce are "D" merge cu motorina :wink:

parerea mea, dupa 1 an jumate cu un motor 2.0 GDI pe Pinin, este ca merge brici, consum decent pt genul ala de masina, pe sosea merge fain, la offroad trage suficient cat sa te scoata de oriunde. daca iti ajunge spatiul dintr-un Pinin, atunci e scula de masinuta, eu o recomand cu caldura, mi-a placut foarte mult. dar as recomanda cutie manuala, varianta cu 4x4 nepermanent, si motorul de 2.0 nu cel de 1.8.

 

De ce anume preferi cutie manuala si nu automata ?

 

Din punctul meu de vedere treaba sta asa: Automata este clar un moft in offroad. Este muuuult mai ok decat manuala. Intr-un oras precum Bucuresti...nici sa nu aud de manuala cu 1000 de semafoare si trafic bara la bara, intretirerea la o manuala intradevar e mai costisitoare, dar sa nu uitam ca se face la aproximativ 60.000 KM(ulei + filtru). Motorul este protejat cu o cutie automata, deoarece este tinut numai in cuplu, turat fiind doar la nevoie. Nu stiu ce sa zic, eu ti-am dat si avantaje si dezavantaje. Astept pareri si despre cea manuala, desigur si pro si contra.

Pajero Pinin 2.0 GDI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: motor pinin

 

De ce anume preferi cutie manuala si nu automata ?

Am mentionat ca prefer manuala in teren. Poate si din obisnuinta, dar imi pare mai "ascultatoare" la cererile mele, decat una automata. Pentru strada, prefer si eu automata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare