Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

bare pavilon Pajero SWB

mihaila
 Share

Recommended Posts

Vreau sa montez la a mea barele de pe pavilon. Doar ca, am nevoie de o distanta exacta la care se monteaza. Care aveti asa ceva montat, deci rogu-va cu o ruleta sa imi ziceti si mie care is cotele?

Nu stiu daca sunt destul de explicite imaginile... incercati niste cote fata de ceva elemente fixe.

Multam!

http://s1215.photobucket.com/albums/cc516/buhamare/

Edited by mihaila

Re: bare pavilon Pajero SWB

Nu exista asemenea cote standard. Ce pui pe ele? Daca ai un portbagaj (box) poti afla usor distanta dintre barele transversale, iar fixarea pe barele longitudinale o faci in asa fel incat sa stea portbagajul cum iti place tie, mai in fata, mai in spate. Daca nu ai un portbagaj sau un alt accesoriu care sa te ajute sa afli distanta dintre barele transversale, masor la mine si-ti spun.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Nu exista asemenea cote standard. Ce pui pe ele? Daca ai un portbagaj (box) poti afla usor distanta dintre barele transversale, iar fixarea pe barele longitudinale o faci in asa fel incat sa stea portbagajul cum iti place tie, mai in fata, mai in spate. Daca nu ai un portbagaj sau un alt accesoriu care sa te ajute sa afli distanta dintre barele transversale, masor la mine si-ti spun.

Cred ca e importanta cota din parbriz pana in primul picior de prindere, acela avand doua suruburi care strapung plafonul... deci, trebiue ''nimerita'' intaritura care exista in plafon, sub forma unui sant acoperit cu un ornament negru din Al plasticat.

Teoretic, daca se stie prima cota, restul (5 prinderi / bara) vin de la sine.

Ma gandesc la cota din fata, pentru ca e mai usor de masurat, avand in vedere ca exista aproape un element fix (parbrizul sau fanta de la capota)

Si pe respectivele bare, va fi montat un suport de schiuri, biciclete, etc... ca m-am saturat sa stau ca in scorbura!

Deci tu vrei sa montezi barele longitudinale? Eu am inteles ca le ai deja si vrei sa pui pe ele bare transversale. In cazul asta pune direct transversale, fara longitudinale. Pentru astea din urma ar trebui sa ai deja canalele cu gauri prevazute din fabrica, nu poti da gauri in plafon daca nu a fost prevazut cu canale de rigidizare ca risti sa-l strambi de la greutate. In schimb cele transversale au prinderea de asa natura incat sa nu fie probleme, daca bineinteles sunt model special pentru masina ta.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pentru operatia asta dai capitonajul jos de pe plafon si vezi daca ai puncte de rigidizare pentru bari,de acolo i-ti iei si cotele la care trebuie sa gauresti.Daca plafonul nu e rigidizat din fabrica barile longitudinale nu vor fi pe masina decit de frumusete pentru ca daca ai pus greutate l-ai indoit.Oricum pentru a monta barile trebuie dat jos capitonajul.

Gandirea corectã vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.

Nu-ti trebuie nicio cota, dai ornamentele de pe plafon jos, cele care coboara pe lateralele parbrizului si vezi ca ai deja niste semne unde trebuie sa dai gaurile. Vei vedea ca sunt niste adancituri in tabla care se potrivesc la distantele dintre ele exact cu suruburile de pe barile tale. Tratezi pentru rugina dupa ce ai gaurit, niste silicon pentru a nu te trezi cu infiltratii si le prinzi, dar nu inainte de a da tot plafonul interior jos. Bafta!

Vrei sa-l faci pe Dumnezeu sa rada? Fa-ti planuri...

Am si eu un pajero SWB din 99 si vreau sa stiu daca exista posibilitatea de a monta pe el un portbagaj metalic care sa fie prevazut si cu scara in spate;

si de unde se poate procura unul. Multumesc.

Bafta.

• 1 month later...

Salut

Si eu as fi interesat sa montez astfel de bare mai mult pt aspect si f putin pt folosinta ,eventual sa pun o bara pt inca 2 -4 proiectoare

Ce ma intereseaza este cum se procedeaza cu ornamentele metalice ce acopera santurile si care sunt dintr-o bucata cred si coboara pe marginea parbrizului .

Se gauresc ,si raman acolo?Rog un coleg care a montat sau are bari originale sa -mi dea cateva detalii.

Multumesc

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use