Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

problema body lift


cristi2010

Postări Recomandate

Am achizitionat de la Roly un kit BL de 3cm. Din ce m-am documentat pe forum, pentru montajul kitului nu sunt probleme deosebite si nu trebuie modificat nimic, in afara de prelungirea coloanei de directie dintre volan si caseta de directie. Am insa o problema : am observat ca furtunul de frana pe partea stanga fata se prinde atat pe caroserie cat si pe sasiu (vezi foto) si nu prea permite marirea distantei dintre sasiu si caroserie cu 3 cm (furtunul ar sta intins la maximum). M-am gandit sa rotesc stutul tevii furtunului la prinderea sa pe caroserie cu 45 de grade in jos astfel incat furtunul sa nu se intinda la maximum cand se inalta caroseria. Pentru asta trebuie polizat scaunul conductei de frana la un unghi corespunzator.

Intrebarea mea este daca aceasta modificare este necesara si corecta (sigur ca se mai poate schimba furtunul cu unul mai lung, dar cred ca asta e necesar pentru inaltari mai mari de 3cm) si daca mai sunt si alte modificari necesare pentru un BL de 3cm, cu exceptia celor referitoare la prinderea barelor de protectie, care sunt evidente.

 

 

http://img511.imageshack.us/img511/4084/img4488z.jpg

 

Uploaded with ImageShack.ushttp://img511.imageshack.us/i/img4488z.jpg/

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: problema body lift

 

Intrebare intrebatoare: stutul ala nu poate fi facut sa "arate" in jos, nu inspre inainte? Si suportul ala de pe sasiu, nu cumva e doar un suport si furtunul poate "aluneca" mai sus un pic ca sa ajute BL-ul?

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare