Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

o noua vitara va creste mare


serban28

Postări Recomandate

Re: o noua vitara va creste mare

 

Am facut niste mici reparatii de tinichigerie si am fost nevoit sa dau overfendere-le jos care erau prinse cu suruburi in partea de jos , iar sus lipite cu un fel de silicon .

Cu ce as putea sa le lipesc la loc ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: o noua vitara va creste mare

 

Am facut niste mici reparatii de tinichigerie si am fost nevoit sa dau overfendere-le jos care erau prinse cu suruburi in partea de jos , iar sus lipite cu un fel de silicon .

Cu ce as putea sa le lipesc la loc ??

 

Salut. Eu nu le am lipite, decat prinse in holsuburi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: o noua vitara va creste mare

 

2500 euro , din 1995 cu 81000 km in bord par a fii reali . Masina este de japonia si nu are rugina , dar avea usa de la soer stramba data peste cap si haionul putin stramb ca lovise cu roata de rezerva in ceva , am mai avut nevoie de arc etrier si mrl dreapta fata .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: o noua vitara va creste mare

 

azi , am incercat sa trec un sant mai abrupt , botul s-a oprit in mal si a trebuit sa dau cu spatele din pacate era cam abrupt si alunecos si a cedat diferentialul fata .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: o noua vitara va creste mare

 

Nasol moment.

Incearca sa cauti un diferential de XL-7 de otel. Sau inlocuirea cu diferential de samurai.

Eu asa am avut pe vitara mea si Niciodata n am avut probleme.

Doar inainte sa o vand am reusit sa rup suportul diferentialului, care a cazut pur si simplu pe scut si am reusit sa ies la asfalt asa cu el, prins in planetare si cardan.

Nici o alta improvizitatie sau balarie inventata de stiu eu ce hapciupalitic nu o sa ajute.

Corpul este din aluminiu si cedeaza, intarirea diferentialului fata intr-un loc nu face altceva decat sa mute punctul slab in alta parte.

Ii sfatuiesc pe toti sa caute solutii si pe site-ri straine, dupa cum se stie in state se afla cel mai mare numar de vitare vandute iar baietii au experienta majora.

Din pacate prea rar o sa gasiti pareri competente in romania.

Personal nu am vb niciodata cu baietii de la Suzuki Dojo dar am auzit numai cuvinte de lauda, asa ca adresati-va si lor, in comparatie cu alti asa-zisi "doctori in vitara":ha::ha:

http://www.zukioffroad.com/Tech_Library/sidekick_front_axle_housing.htm

http://www.zukioffroad.com/Tech_Library/sidekick_front_axle_housing.htm

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: o noua vitara va creste mare

 

Sa pui si tu niste poze dupa ce ai montat si SL-ul. Vreau sa montez si eu un sl de 3" si un bl de 3" si sunt curios cum va arata. Multumesc.

nu prea sunt pe aici vitare inaltate cu atatia inci. sunt prea multe modificari de facut. daca te refereai la centimetri atunci mai vii de acasa.

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: o noua vitara va creste mare

 

Are dreptate Ancuta Laurentiu.

Un body si un suspension cu un total de 6'' - 15cm necesita modificari foarte serioase.

de la coborarea diferentialului, pana la modificarea coloanei de directie cu una culisanta.

Imi aduc aminte ca am abut la un moment dat un client care dorea neaparat body de 6.5.

A trebuit sa ii aducem furtune noi de frana (Stahlflex) din germania, de motocicleta, ca sa nu mai vb de modificarile la coloana de directie care avea senzorul de soc pt airbag pe ea, omul nedorind nici in ruptul capului sa renunte la bag.

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: o noua vitara va creste mare

 

astazi am achizitionat o carcasa de diferential de grand vitara din 2002 cu motor 2000 diesel carcasa este din fonta si mult mai solida fata de cea de vitara , singurele diferente sunt la numarul de suruburi ale tampoanelor +1 la un tampon si - 1 surub la altul , maine o sa revin cu poze si impresii de la montajul pe masina .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: o noua vitara va creste mare

 

Bun baiat.

Este singura solutie sa nu mai rupi diferentialul!

Incac odata felicitari ca nu te ai pretat la improvizatii.

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: o noua vitara va creste mare

 

Are dreptate Ancuta Laurentiu.

Un body si un suspension cu un total de 6'' - 15cm necesita modificari foarte serioase.

de la coborarea diferentialului, pana la modificarea coloanei de directie cu una culisanta.

Imi aduc aminte ca am abut la un moment dat un client care dorea neaparat body de 6.5.

A trebuit sa ii aducem furtune noi de frana (Stahlflex) din germania, de motocicleta, ca sa nu mai vb de modificarile la coloana de directie care avea senzorul de soc pt airbag pe ea, omul nedorind nici in ruptul capului sa renunte la bag.

vorbeam de kiturile de la calmini....in urma discutiei cu baietii de la dojo motorsport, am renuntat la bl....prea multe modificari de facut...furtune frana, coloana directie, schimbator viteze, furtun rezervor, etc....am ramas deocamdata sa montam doar sl-ul de 3"...in 2-3 saptamani ar trebui sa soseasca din state...ulterior iau in calcul si niste bfg-uri pe 31' in locul celor pe 215

Life is short. Don't blink, you might miss something :wink:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: o noua vitara va creste mare

 

O sa fiu scurt ca sa nu iau cartonas galben pt off topic :grin:

3 inch nu ajung pentru '31, iti mai trebuie cel putin 3 cm ca sa nu frece.

Poti pune un BL micut, iar furtunele de frana nu trebuie modificate(bl 2), dar daca vrei neaparat, atunci pune furtune Stahlflex, sunt mortale.

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: o noua vitara va creste mare

 

Iata ca a venit si vremea ca vitara sa primeasca troliu , este un winch de 9500 , placa de troliu este facuta de mine din tabla de 4 si destul de ramforsata , este prinsa de sasiu cu suruburi . Cutia cu relee a fost montat langa baterie ca sa nu fie expusa la apa . Cat de curand voi confectiona si bara fata

 

DSCN1579.jpg.373ba5befcba23d784d98ed6b246f559.jpgDSCN1583.jpg.c7873333f206f19abfc23306643b8b50.jpg.DSCN1578.jpg.e1634051281e7f7c54fdf428af998151.jpg

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: o noua vitara va creste mare

 

Un aspect de care destul de multi nu tin seama - sub capota e (cam ) prea cald , si asta nu face decit sa ajute releele de la troliu sa se incalzeasca (mai) repede ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: o noua vitara va creste mare

 

Am reusit sa termin bara fata si sa ii montez proiectoarele . Bara este facuta din tabla de 3 mm , proiectoarele sunt unele din targ achizitionate cu 100 ron . Proiectoarele au fost montate pe un releu separat de lumini . Am montat si buton separat pentru troliu in masina . Am observat ca dupa montarea troliului si a barii masina s-a lasat cam 1.5 cm de bot .

DSCN1715.JPG.7ffa87fe032f32b184eb81a5a89d4935.JPGDSCN1711.JPG.cfca350ebaa2ca98fa9af72248272826.JPGDSCN1714.JPG.5e95e44e1828591a3f73676d5691ec39.JPGDSCN1712.JPG.a606c49cd218d33680c0b78c60487f53.JPGDSCN1713.JPG.571b4f14f947832d241ec6aa1259c972.JPGDSCN1710.JPG.6eda15309e453a6e0194d32c5f394125.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: o noua vitara va creste mare

 

salut,

 

cumva ai aflat de unde vine becul ala verde din stanga - acolo unde ai pus tu butonul de proiectoare? Am si eu unul si se tot aprinde din cand in cand, fara sa imi dau seama de ce :)

 

multumesc

Vitara SWB '94 8v metaltop, cutie automata 3v si AC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: o noua vitara va creste mare

 

salut,

 

cumva ai aflat de unde vine becul ala verde din stanga - acolo unde ai pus tu butonul de proiectoare? Am si eu unul si se tot aprinde din cand in cand, fara sa imi dau seama de ce :)

 

multumesc

este avertizor pt remorca

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare