Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Zgomot ciudat vitara fata


bogdanm

Postări Recomandate

Re: Zgomot ciudat vitara fata

 

Salutare.

Aceeasi problema o am si eu la Vitara din 1992. Se aude un zgomot metalic care dispare daca franez. Pare sa se intensifice cu timpul. La service mi-au spus ca am un stift rupt la grupul fata si se inclina pinioanele si freaca de carcasa. Culmea, am schimbat grupul fata, am mers vreo 2 zile fara probleme, dupa care zgomotul a reaparut.

Daca aveti sugestii va rog sa ma ajutati, nu reusesc sa-i dau de capat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot ciudat vitara fata

 

Vitara, 1.6 benzina, 1991.

De ceva timp am constatat un zgomot ciudat in fata, nu-mi dau seama daca este central sau spre roata dreapta (zgomotul apare in mers normal cu tractiunea spate doar, mai des atunci cand decelereaza masina,) (un zgomot de piesa metalica in miscare parand a fi un fier pe fier , destul de puternic la auz, care apare pe drum bun, fara gropi, trece de la sine in 1-5 secunde ). Frecventa nu are o regula: pot merge 3 km si se aude de 2 ori, pot merge 9 km si nu se aude niciodata. Oricum pare a se indesi cu timpul. Am incercat cativa km si in 4 x4 si nu l-am auzit.

Partea nasoala este ca ma streseaza si simt ca nu are rezolvare deoarece:

 

La primul service unde am fost am indepartat noroiul de sub caroserie si mi s-a eliberat din forta o roata spate (era putin infranata din cauza cablului de la frana de mana). Altceva nu s-a constatat la masina. Am sperat ca gata dar tot a aparut.

 

La al doilea service mi s-au inlocuit 2 bucse fata stg + dreapta, si 2 semeringuri. Erau 99 % ca zgomotul e de la o bucsa. Am plecat si la o zi se aude din nou.

 

Concluzie: timp pierdut, bani dusi....

 

Oare are cineva vreo idee?

 

Vreau sa-ti spun ca aceasi problema am avut-o si eu : aveam un zgomot cind si cind auzeam in fata la miljocu masini etc.

La mine am descoperit problema. Bate cutia in caroserie am schimbat tampoanele cele doua dela cutie si tot asa .pina cind unu din 10 mecanici si-a dat seama ca de fapt cutia e prea aproape de caroserie din cauza ca bucsele de la caroserie s-au tasat si caroseria a coborit in jos spre sasiu .in prima faza am lasat din ce cele doua suruburi de la jug cutia mai jos am bagat doua saibe mai grose si a disparut bataia rezolvare de moment .acum mi-am luat bucse de caroserie sa ridic caroseria mai sus .

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Zgomot ciudat vitara fata

 

am si eu o intreare. la vitara mea am si eu un zgomot dar numai cind cuplez fata. adica scapa fata cite-o data cind urc .

si nu stiu de unde scapa din cuplu dela roata din ce poate sa scape .vreau sa spun ca nu se decupleaza fata decit scapa si suna si iar merg un km si iar scapa si cupleaza imedeat scapa asa scurt ce poate sa fie si de unde poate scapa ce pinion poate fi uzat sau ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot ciudat vitara fata

 

pai acolo mam uitat nu se vede nimic e totul ok. adica nui rugina sint gresate . acum nu stiu pate sa scape de acolo? ceva se da peste cap. casa fiu mai explicit e exact cum ai o bicicleta si cind pedalezi scapa si iar prinde habar nam de unde poate fi. la rota se face cuplaju posibil sa fie acolo problema. sau din grup dar daca ar fi din grup cred ca ar hurui sa fie un pinion uzat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot ciudat vitara fata

 

verifica, curata mrl urile.

 

Si eu sunt de parere ca MRL-urile sunt de vina. Eu am avut la vitara, intr-un timp vaselina si faceau figuri. Le-am domontat, sters vaselina si pus ulei (orice ai la indemana, de motor, 2t, etc. nu alimentar :grin:).

 

Unul dintre ele, desi statuse in vaselina, nu mai cupla/decupla cum trebuie, asa ca am shimbat o parte din piesele de la MRL-ul dreapta cu cele de la MRL-ul stanga si acum merg ok.

 

Sorin

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot ciudat vitara fata

 

Vitara din 1991 are pe fata doua bucsi de bronz la trecerea planetarelor prin fuzeta.

 

Daca ajung la o uzura exagerata se manifesta exact cum ai spus tu.

Se pot unge, sau da cu ulei si dispare zgomotul pentru o periaoda.

 

Se identifica pe elevator, miscand plantara in sus si in jos (capul planetarei) - se va auzi un zgomot metallic de clancanit (la gropi repetate sunet ascutit).

Editat de Adi BV
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot ciudat vitara fata

 

am inteles ce ai zis de bucsi uzate care suna pe drum mai ales la gropi .eu am avut asa ceva numai ca am rezolvato am pus rument nui gram de joc acolo. cunosc sunetu e simplu de facut cu 100 lei am rezolvat pus 2 rumenti si 2 saibe distantiere de 2 milimetri merge perfect pt, ca am vazut o vitara desfacuta si nu avea bucsi avea rumenti amea a fost cu bucsi . eu spun alceva scapa cuplu dar nu gasesc nimic spart sau uzat . oare e posibil sa scape dela roata cuplu MLR nu inteleg cum poate scapa se da peste cap e forta mare acolo nu artrebui sa se sparga sau sa se rupa ceva ?

acum nu scapa tot timpu cind trage mai greu scapa o sa incerc sa cumpar unul sal schimb .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot ciudat vitara fata

 

vreau sfatul unui specialist.! mi-am adus aminte cind sau desfacut rotile de am schimbat bucsile si am pus rumenti la planetara au fost date jos si MLR adica cuplu fata si am vazut ca mecanicu mi-a umplut de vazelina acolo se poate sa fi pus prea multa si din cauza asta sa nu cupleze bine unu dim MLR si deacea sa scape? eu nu prea cred dar intreb .

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot ciudat vitara fata

 

vreau sfatul unui specialist.! mi-am adus aminte cind sau desfacut rotile de am schimbat bucsile si am pus rumenti la planetara au fost date jos si MLR adica cuplu fata si am vazut ca mecanicu mi-a umplut de vazelina acolo se poate sa fi pus prea multa si din cauza asta sa nu cupleze bine unu dim MLR si deacea sa scape? eu nu prea cred dar intreb .

 

daca citeai un pic pe forum vedeai ca nu este indicat vaselina in MRL,ulei domnule,ulei sa folosesti

de scapat poate scapa si lantul din reductor/cutie transfer

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot ciudat vitara fata

 

Sa incerci sa verifici atunci cand desfaci MRL-urile sa culiseze si sa cupleze usor. Daca sunt mai uzate atunci piesele nu culiseza usor. Se simte la mana, atunci cand sunt date jos de pe masina ca se "impiedica".

Eu de-aia am interschimbat jumatate din piesele de la cel din stanga cu cel din dreapta.

 

Sorin

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare