Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Conducte vacum

ionutt daniel
 Share

Recommended Posts

Am observat pe capacul de sus al motorului doua conducte de vacum. Acestea se continua cu furtunele pana in zona intercooler. Poate cineva sa imi spuna de la ce sunt si ce rol au? Cu unul din ele scos parca merge mai frumos motorul. E vorba de 2.5 diesel

:tk

Hyundai Terracan 2.9crdi

Re: Conducte vacum

Ambele pleaca de la solenoizi (zona intercooler).

Unu e de la EGR (cu solenoid dedicat).

Celalalt ajunge la turbina (face legatura cu pompa de injectie prin solenoid)

Pe care din ele l-ai scos?

Este vorba de furtunelul care merge in zona alternator. Cand e pus se aude un zgomot care creste in intensitate odata cu turatia motorului(sesizabil mai ales din interiorul masinii). Este vorba de cele doua conducte care vin spre habitaclu pe capacul de la tacheti, insa nu prima dinspre masina ci a doua, spre bot. Spes ca m-am facut inteles.

Hyundai Terracan 2.9crdi

Este vorba de furtunelul care merge in zona alternator. Cand e pus se aude un zgomot care creste in intensitate odata cu turatia motorului(sesizabil mai ales din interiorul masinii). Este vorba de cele doua conducte care vin spre habitaclu pe capacul de la tacheti, insa nu prima dinspre masina ci a doua, spre bot. Spes ca m-am facut inteles.

Furtunelu' care pleaca de la pompa de vacuum,se duce sus,pe capac,la intercooler,la solenoid. Solenoidul deschide si inchide EGR-ul comandat electronic. De la solenoid,pe capac,pe galeria de admisie,la EGR.

Asta e traseul.

Ai grija pe care il scoti, ca unul este de la servofrana!

Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stand intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.

(Winston Churchill)

Asta inseamna ca il voi lasa scos, si asa voiam sa scap de egr...:tk

Vacuum se traduce prin a trage, a face vid. Cumva ca tu lasi furtunul scos, dar el va continua sa faca vacuum, in cel putin un a din parti. Analizeaza unde o sa faca vacuum, si cum va afecta in timp asta diferite componente, deoarece aerul pe care-l trage de afara nu-i tocmai curat (apa, noroi, praf, ulei, etc).

OMU'e inainte de toate!

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use