Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

frane lj 70


kherim

Postări Recomandate

salutare . de ceva vreme nu mai am frane cum trbuie la toyotica mea .merg la service si o urc pe standul de franare , rezultatul fiind rotile stanga fata si spate nu se incadreaza in parametrii . ma duc si curat etrierul fata ,nimic .schimb garniturile la pompa centrala nimic . schimb racordul , nimic .:hl nu mai stiu ce sa fac , dati-mi o idee ceva .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: frane lj 70

 

Treaba cu schimbatul garniturilor din pompa centrala de frana nu prea tine. Am incercat-o si eu.

Pana nu am cumparat pompa nou , nu am rezolvat problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: frane lj 70

 

azi am mai mers nitel cu ea si franeaza mai prost . probabil ca garniturile sunt de 2 lei (made in spain,23 ron) . :hl

max tu ce garnit ai montat?

 

 

Am montat ceva garnituri AUTOFREN cumparate de la UNIX (parca). Tot vreo 20 si ceva le lei au costat.

Au fost sigura varianta de garnituri pe care am gasit-o.

 

In rest doar pompa completa.

Tocmai i-am montat una pe 70-ul lui Astral. 450 de lei din producator.

O pompa de frana originala costa peste 200 de euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: frane lj 70

 

tot autofren am pus si eu . tin franele lui astral?

 

 

Acum da. Cat s-a putut testa in garaj deoarece mai trebuie facute si alte reparatii la masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: frane lj 70

 

Setul de reparatie de la Toyota contine tot ce este in pompa: pistonase, garnituri, arcuri. De cele mai multe ori este ovalizat corpul pompei si nu rezolvati mare lucru cu inlocuirea kitului de reparatie Toyota sau a garniturilor de producator. Si cand se schimba lichidul de frana vechi cu unul nou apare problema cu pompa; la pedala brusca tine dar la apasare usoara, treptata, pedala se duce pana la fund.

GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road

GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

 

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro

razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: frane lj 70

 

Nu te gandi la o ovalizare pe care o vezi cu ochiul; dealtfel cu lichidul de frana vechi care este ingrosat de particulele de cauciuc desprinse din garnituri frana este OK; cum pui lichid nou( care este mai subtire) patesti ce povesteam.La HDJ80 este problema clasica, la fel si la Prado 90 si ceva mai rar si la 70.

GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road

GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

 

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro

razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: frane lj 70

 

oriunde avem piston si cilindru care se freaca apar in timp fen de ovalizare si conicitate dar totusi mi-e greu sa cred ca la sarcina mica cum este la pompa de frana se poate intampla asa ceva mai ales ca-i de fonta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: frane lj 70

 

oriunde avem piston si cilindru care se freaca apar in timp fen de ovalizare si conicitate dar totusi mi-e greu sa cred ca la sarcina mica cum este la pompa de frana se poate intampla asa ceva mai ales ca-i de fonta .

 

Sarcina nu e atat de mica cum crezi tu. Nu o simti deoarece la apasare te ajuta mult servo-ul. Ia scoate conducta de vacuum din servo si vezi cum trebuie sa apesi pe pedala. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: frane lj 70

 

oriunde avem piston si cilindru care se freaca apar in timp fen de ovalizare si conicitate dar totusi mi-e greu sa cred ca la sarcina mica cum este la pompa de frana se poate intampla asa ceva mai ales ca-i de fonta .

 

Nu toate pompele de frana sunt de fonta, mai sunt si din aluminiu...

GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road

GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

 

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro

razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: frane lj 70

 

mai am o pompa de hilux u.k. 1992 cu corpul de al. dar e mai scurta si are reductiile pt contucte pe partea cealalta . oare merge daca-i mai scurta?

 

Lasa experientele si pune pompa potrivita. Cu o pompa mai mica, evident si debitul de lichid va fi mai mic iar franarea nu va avea eficienta necesara.

Las-o cum a costruit-o japonezul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: frane lj 70

 

Lasa experientele si pune pompa potrivita. Cu o pompa mai mica, evident si debitul de lichid va fi mai mic iar franarea nu va avea eficienta necesara.

Las-o cum a costruit-o japonezul.

La masina mea s-a ajuns la pompa de frana cu servo de samurai care impinge lichidul de franare in etrierii de la puntile de hdj (care au mai multe pistonase) si este in regula (nu necesita a doua pedala). Am testat masina pe standul de itp si nu e nici o diferenta intre franele de pe samurai si cele de pe audi allroad. Se simte foarte clar cand e pornit motorul si este vacum in instalatie. Pentru partea din spate pentru a simplifica si a nu folosi cabluri la frana de mana s-a folosit frana de mana hidraulica, lucru foarte ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: frane lj 70

 

offff , de unde ai comandat pompa si ce marca e ?

 

 

Marca este Herth Buss si este comandata de la un distribuitor de componente de la noi de la garaj (nu mai stiu exact de la care).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: frane lj 70

 

buna,mecanicul meu m ia spus ca as avea nevoie de un set de garnituri pentru etrierele de la franele de pe fata,i mi pute ti spune unde as putea gasi si cat costa pentru un Lj 70?,stima si respect

 

Pune o intrebare aici....

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?74459-Piese-si-consumabile-4x4-puteti-cere-pret-online-!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare