Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

buggy de off road cu inima de pajero

geotiganica
 Share

Recommended Posts

Salutare. Asa cum o spune si titlul, ma intereseaza daca a mai facut cineva un buggy de off road plecand de la un mitsubishi pajero. Eu sunt interesat de un asemenea proiect(deoarece am stalcit caroseria rau, iar partea mecanica e intreaga) si in afara de opinii si pareri m-ar ajuta si niste schite, eventual poze cu asemenea proiecte. Mersi! Edited by geotiganica
Mitsubishi Pajero LWB wide fanders 3.5 v6 24valve 1999 / Mitsubishi Pajero lwb v80 / Porsche Chayenne

Re: buggy de off road cu inima de pajero

oare au iesirile de la reductor lafel pentru a se potrivi pe patrol?

ARO M461 din '65

Daca doi oameni iti zic ca esti beat este bine sa te duci sa te culci.

hmmm cred ca e o idee excelenta un motor 3.5 pus pe un patrol taiat si cat mai mult usurat cu ceva rapoarte bine gandite ..............ar fii o jucarie perfecta . rogute nu abandona ideea si transform-o in ceva frumos

Motorul de pe masina "stalcita" e 2.5d diesel

Nemo me impune lacessit !

Daca sasiul nu are nimic, caroseria o poti pune de la orice alt pajero intrat la dezmembrari. Daca vrei sa scapi de ideea de pajero poti scoate caroseria si te joci pe sasiu (pe care il scurtezi luand in considerare toate elementele)pana ajungi la rezultate de calitate. Cred ca va iesi o mica bestie. :wink:

Hyundai Terracan 2.9crdi

Masina donatoare este un Pajero 2,5 td scurt. Sasiul si partea mecanica functioneaza impecabil asa k azi am dat startul proiectului. Am gasit si un nume adecvat MUDZILLA desi nu foarte original mie imi place... S-a muncit deja la dezmembrarea caroseriei. Va tin la curent cu poze pe parcursul desfasurarii proiectului. Pana atunci astept in continuare sugestii si idei.

Mitsubishi Pajero LWB wide fanders 3.5 v6 24valve 1999 / Mitsubishi Pajero lwb v80 / Porsche Chayenne

• 3 weeks later...

Iata si primele poze...... nu fiti rautaciosi. E primul proiect de genul asta....

1749372691_2011-05-1720_40_04.thumb.jpg.44b9ac23c5572554b1be142397cbc300.jpg

83749198_2011-05-1720_40_11.thumb.jpg.8c3557303f9904eb8bcd725ee5eebe1c.jpg

1306015798_2011-05-1720_40_29.thumb.jpg.0a46970e6f6d4084ec1f477ba2fd1663.jpg

1036970014_2011-05-1720_40_38.thumb.jpg.da632b40b3c968761089ef457dbe1685.jpg

La prima vedere va fi destul de greu accesul in interior.

Sa vedem cum decurge cu ramforsatul roll-cagului.

Spor la treaba ca ai nevoie.

ARO M461 din '65

Daca doi oameni iti zic ca esti beat este bine sa te duci sa te culci.

nu e foarte greu accesul mai ales daca tii cont ca nu intri toata ziua zi de zi in ea. ash fi bucuros sa am timp sa ies macar o zi pe saptamana cu ea in teren.....

o intrebare ramai cu brate sau schimbi cu punte? spor la treaba in continuare

deocamdata da. Mai studiez problema puntii fixe pe fata si mai vedem. Stii pe cineva care sa fi pus punte fixa fata pe pajero?

felicitari pentru proiect !

mersi frumos... Recunosc k am tras un ochi la proiectul tau si mi-a placut, insa e prea mult pentru mine acum. Succes in continuare...

deocamdata da. Mai studiez problema puntii fixe pe fata si mai vedem. Stii pe cineva care sa fi pus punte fixa fata pe pajero?

Daca te apuci sa-i pui punte fixa,e mai mare deranjul. Probabil iesi mai ieftin sa iei un Patrol,sa-l tai si-l aduci la nivel de buggy.

Pajero e foarte usor,asta-i avantajul. Presupun ca acum e mult mai usor,fara caroserie pe el. Daca-i pui punte pe fata,il ingreunezi foarte mult. Adaugi mai mult fier decat are el acum.

Alegerea iti apartine,am dat doar o parere.

Daca te apuci sa-i pui punte fixa,e mai mare deranjul. Probabil iesi mai ieftin sa iei un Patrol,sa-l tai si-l aduci la nivel de buggy.

Pajero e foarte usor,asta-i avantajul. Presupun ca acum e mult mai usor,fara caroserie pe el. Daca-i pui punte pe fata,il ingreunezi foarte mult. Adaugi mai mult fier decat are el acum.

Alegerea iti apartine,am dat doar o parere.

Da....asa ma gandesc si eu ca ar costa ceva si nu se justifica. Cat despre greutate ea nu era f grea nici inainte tinand cont ca era varianta cu prelata decapotabila si se situa undeva la 1500 kg. O sa o cantaresc la final sa vad cum stau.

in seara asta cu putin noroc ii dam o cheia motorului si in weekend ar trebui sa fac prima iesire....

Primul test a fost facut:

http://s1195.photobucket.com/albums/aa393/patriciapandelescu/Cumpana%2022%20mai/?albumview=slideshow

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Asa cum am mai spus nu este in forma finala. S~a muncit la ea 2 nopti la rand pentru a ne distra si a o testa. Acum urmeaza retusuri si eliminari de probleme constatate.....

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use