Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Bec GDI Eco si bataie tacheti Mitsubishi Pajero Pinin 2.0


shul

Postări Recomandate

Buna ziua

 

Am si eu o rugaminte la cineva care ma poate ajuta cu 2 probleme .De cateva zile becul de la bord gdi Eco care am inteles ca optimizeaza consumul nu se aprinde.Adoua rugaminte se refera la faptul ca imi bat tacheti in motor aveam ulei Castrol 5w40 cu care am mers 4000km,am schimbat uleiul cu liquid molly 10w40 cu mos2 si acuma bat si mai tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Bec GDI Eco si bataie tacheti Mitsubishi Pajero Pinin 2.0

 

Salutare..pb cu tachetii am mai ridicat-o si eu anul trecut , parca. Eu mi-am luat masina din germanica si tacaneau tachetii, cel de la care am luat-o a zis ca trbuie schimbat uleiul si nu mai bat...mecanicul mi-a zis sa pun 10W40, am pus aral-nimic, al doilea schimb am pus dupa carte 5W30-nici o schimbare. Am desfacut tachetii si pareau noi, am schimbat vreo 2-3 din 16 care mi s-au parut ca au ceva urme pe ei(mai mult la nimereala ca erau ca si noi) dupa care am scapat partial de bataie, adica: dimineata la pornire cat e motorul rece cam la 1500 de ture bat, mai ales daca accelerezi, dar dupa cateva min dispare sunetul si merge f fain. In schimb eu nu am vazut aprins niciodata aprins GDI Eco ???????????????????...la ce ajuta? ce consum ai scos la motorul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bec GDI Eco si bataie tacheti Mitsubishi Pajero Pinin 2.0

 

am avut si eu un Pinin de 2.0 cam 1 an jumate. am si postat despre treburile astea, dar revin: problema cu tachetii se pare ca e obisnuita la motorul ala. dincolo de asta, este un motor foarte fain, eu am fost mai mult decat multumit de el din toate punctele de vedere. la reprezentanta mi-au zis ca sa nu-mi fac griji din cauza tachetilor. eu am pus doar ulei 5W40, Mobil, si a fost ok, cand era cald nu mai tacanea.

legat de GDI Eco, acel martor din bord indica faptul ca amestecul carburant este optimizat pt un consum scazut si astfel ecologic, practic introduce mai mult aer in amestecul carburant fara sa dauneze arderii, daca martorul functioneaza corect, veti observa ca la turatii medii este aprins, ceea ce este ok, iar cand e subturat sau supraturat motorul, martorul se stinge, ceea ce nu e ok, indica un consum crescut de carburant. daca e tot timpul stins, ori e ars becul de la martor, ori e o problema cu motorul, pe la admisie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bec GDI Eco si bataie tacheti Mitsubishi Pajero Pinin 2.0

 

Bataie la tachetii hidraulici poate proveni de la mai multe cauze:

1. ulei prea vascos-bat mai mult la rece pentru ca uleiul nu poate trece prin orificii, in timp se uzeaza si tachetii si axa cu came.

2 presiune de ulei prea mica- de obicei dupa ce este turat motorul se linisteste cateva clipe zgomotul pe ralanti, apoi reapare.

3 orificii infundate in tacheti- nu permit trecerea uleiului , deci nu se mai incarca.

4 uzura axa cu came si/sau tachet(de obicei nu se duc toti in acelasi timp si se aud ).

In principiu trebuie rezolvata problema pentru ca va uza prematur motorul, mersul nu va mai fi in parametri si consumul sa trece spre valori mai mari..

Hyundai Terracan 2.9crdi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: Bec GDI Eco si bataie tacheti Mitsubishi Pajero Pinin 2.0

 

Salut!

 

Referitor la martorul de bord: verifica sa nu fie becul ars prin inlocuirea acestuia cu unul care se aprinde.

 

Bordul se poate desface in cca. 5 minute si inlocuirea oricarui bec se poate realiza extrem de usor.

Mitsubishi Pajero Pinin 2.0 GDI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Bec GDI Eco si bataie tacheti Mitsubishi Pajero Pinin 2.0

 

Salut, problema cu GDI ECO am patit-o si eu , a mers si deodata nu a mai mers. Am desfacut cesurile si aveam becu ars. Bafta.

Ssangyong Rexton si Nissan patrol y61 scurt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Bec GDI Eco si bataie tacheti Mitsubishi Pajero Pinin 2.0

 

Interesant, trebuie sa verific acest lucru! de cand am masina nu am vazut sa se aprinda vreodata! Hmmm.... multumim de informatie!

Ii greu tare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare