Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

gps pe laptop


DanT

Postări Recomandate

Am pe laptop igo si astept sa ajunga un receptor gps stick la posta. Mai are cineva combinatia asta ?:wink: ce parere aveti?

0743380016 sau 0731443451

I ♥ APUSENI

:cort

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gps pe laptop

 

Ca e bun doar on-road, nu si off-road..........Pentru off-road iti trebuie OziExplorer sau similare.....Iar receptorul GPS ar fi bine sa aiba un fir mai lung sa-l poti fixa pe capota masinii sau macar pe bord, imediat langa de parbriz.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gps pe laptop

 

da, am prelungitoare usb pregatite...o ventuza cu carlig pt parbriz si aia e. am tot intrebat la bisnitarii de pe net care aveau de vanzare antene cu fir usb,nu doar stick si scriau carcasa magnetica, daca se poate pune pa capota sau pe plafon si mi-au zis ca nu exista pt exterior si ca nu are rost si ca daca vreau neaparat pot sal lipesc dar nu rezista la apa.

OziExplorer il gasesc pe net sau trebuie cumparat?

0743380016 sau 0731443451

I ♥ APUSENI

:cort

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gps pe laptop

 

Incearca o intrebare pe topicul de mai jos, ca sigur are cineva si OZI :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?43729-Gps-Software-amp-Stuff

 

Iar pentru harti , aici :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?49570-Harti-Romania-pt-OziExplorer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gps pe laptop

 

multumesc de sfaturi! :wink: am sa mai vad dupa ce vine antena ,mai studiez problema. acum sunt uimit de nenea asta, mihaituk : :lr:

 

DSC04778.thumb.JPG.7726938a8b26389eaa8d22ab061db09e.JPG DSC04777.thumb.JPG.5edbd5506bc9aa9e68a24e059309a65c.JPG DSC04779.thumb.JPG.4e1e47d1ae47baaab18cbabe6f93da61.JPG

Editat de Astral

0743380016 sau 0731443451

I ♥ APUSENI

:cort

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gps pe laptop

 

da, am prelungitoare usb pregatite..

 

vezi ca exista la un mare magazin online, receptor GPS pe USB (marca Hama) cu cablu de vreo 1-1,5m sertizat de la mama lui, nu mai trebuie sa lucri cu prelungitoare si alte improvizatii. e vreo 180RON, iti trimit pe mesagerie link daca nu-l gasesti.

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gps pe laptop

 

vezi ca exista la un mare magazin online, receptor GPS pe USB (marca Hama) cu cablu de vreo 1-1,5m sertizat de la mama lui, nu mai trebuie sa lucri cu prelungitoare si alte improvizatii. e vreo 180RON, iti trimit pe mesagerie link daca nu-l gasesti.

 

merci ,dar astept sa vina ce am comandat:wink:

0743380016 sau 0731443451

I ♥ APUSENI

:cort

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gps pe laptop

 

Doua chestii ... laptopul e vreun model anti-shock? Nu de alta dar in teren, oricat de finut ai merge cu masina, tot se scutura de-l ia naiba.

 

A doua... chestia cu prelungitorul pe USB - sa nu ai surprize, eu am cateva gadgeturi, printre care inclusiv stick-ul de internet de la digi care NU functioneaza cu prelungitor. Probat cu mai multe cabluri, pur si simplu nu merg. Eu as fi optat sigur pentru modelul cu fir.

Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul

NISSAN DRIVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gps pe laptop

 

Doua chestii ... laptopul e vreun model anti-shock? Nu de alta dar in teren, oricat de finut ai merge cu masina, tot se scutura de-l ia naiba.

 

A doua... chestia cu prelungitorul pe USB - sa nu ai surprize, eu am cateva gadgeturi, printre care inclusiv stick-ul de internet de la digi care NU functioneaza cu prelungitor. Probat cu mai multe cabluri, pur si simplu nu merg. Eu as fi optat sigur pentru modelul cu fir.

 

e un lenovo G550...dar daca merge poate am sa fac rost de unu mai forjat sau anti-shock... nu mai aveau modelul ala nicicare...si mai mult de 160 lei nu am vrut sa dau.Interesant cu digi...am sa incerc si eu..la Voda` nu e problema cu prelungitor

0743380016 sau 0731443451

I ♥ APUSENI

:cort

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gps pe laptop

 

Dar un GPS reciver pe bluetooth? Eu am un nokia ld-3w pe care-l pun unde ma taie capul si scap de fire. Ma gaseste, ma pozitioneaza perfect.

Care e dezavantajul/avantajul unui reciver cu cablu in fata unuia wirless?

Merci!

Dacia Duster 4x2.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gps pe laptop

 

Dar un GPS reciver pe bluetooth? Eu am un nokia ld-3w pe care-l pun unde ma taie capul si scap de fire. Ma gaseste, ma pozitioneaza perfect.

Care e dezavantajul/avantajul unui reciver cu cablu in fata unuia wirless?

Merci!

 

 

pai bluetooth are baterie si nu stiu cat tine... defapt habar nu am de avantaje/dezavantaje:sm ..in caz ca nu merge si nenea vanzatorul nu e un sarlatan si o sa imi dea banii inapoi...am sa incerc.

Editat de DanT

0743380016 sau 0731443451

I ♥ APUSENI

:cort

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gps pe laptop

 

A doua... chestia cu prelungitorul pe USB - sa nu ai surprize, eu am cateva gadgeturi, printre care inclusiv stick-ul de internet de la digi care NU functioneaza cu prelungitor. Probat cu mai multe cabluri, pur si simplu nu merg. Eu as fi optat sigur pentru modelul cu fir.

 

acum scriu de la laptop...am stickul DIGI bagat nu cu unul...ci cu 2 prelungitoare usb...semnal full,nici o problema!:wink:

0743380016 sau 0731443451

I ♥ APUSENI

:cort

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gps pe laptop

 

da! merge! adica am iesit pe balcon si am semnal,tot tot! cand mai fac un drum ceva il iau cu mine...si va zic cum e.

Nu sunt multumit de traseele pe care le face iGo8..... poate imi recomanda cineva un soft mai bun pt Laptop

Stima!

0743380016 sau 0731443451

I ♥ APUSENI

:cort

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gps pe laptop

 

da! merge! adica am iesit pe balcon si am semnal,tot tot! cand mai fac un drum ceva il iau cu mine...si va zic cum e.

Nu sunt multumit de traseele pe care le face iGo8..... poate imi recomanda cineva un soft mai bun pt Laptop

Stima!

 

Garmin.City.Navigator.Europe.NT -----este foarte bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gps pe laptop

 

Am experimentat cu Laptop si GPS cu BT.

 

Am experimentat cu OziExplorer si merge bine.

 

In teren nu iti trebuie cine stie ce laptop anti-soc. Merge si unul normal dar poate ceda HDD. Cel mai bine inlocuieste HDD cu un SSD si nu cred ca o sa mai fgie probleme.

 

Am vazut pozele puse de tine cu masina lui mihai. El pana acum nu a avut probleme si nici nu a inlocuit HDD cu SSD.

 

Daca vrei sa folosesti ansamblul laptop GPS in timp ce mergi in teren cumpara-ti un kit cu touch-screen care se cupleaza la laptop.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...

Re: gps pe laptop

 

Salut!

Sunt interesat si eu de varianta GPS+Laptop. Asa ca am cumparat un GPS receiver pe USB de la emag , model HAMA.

Intrebare: a reusit cineva sa faca sa mearga ansamblul GPS ( non Garmin) + Garmin PC ? Daca da, cum? Ca mie imi da eroare la receptie date de la GPS.

 

Multumesc!

 

aa, track urile de pe forum in general merg pe Google earth; cele de iGo8 sigur merg ca am incercat eu.

Editat de vsebas
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: gps pe laptop

 

Salut!

Sunt interesat si eu de varianta GPS+Laptop. Asa ca am cumparat un GPS receiver pe USB de la emag , model HAMA.

Intrebare: a reusit cineva sa faca sa mearga ansamblul GPS ( non Garmin) + Garmin PC ? Daca da, cum? Ca mie imi da eroare la receptie date de la GPS.

 

Multumesc!

 

aa, track urile de pe forum in general merg pe Google earth; cele de iGo8 sigur merg ca am incercat eu.

 

foloseste Garmin Mobile PC , trebuie "inregistrat", si apoi vei putea folosi orice GPS receiver, nu neaparat Garmin :h5

 

pe laptop instalezi MapSource ptr a gestiona seturile de harti. bineinteles ca si hartile trebuie sa fie "cu licenta". apoi instalezi Mobile PC , il "inregistrezi".... apoi din MapSource transferi catre "Garmin Mobile PC device" hartile care te intereseaza.

 

bafta!

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gps pe laptop

 

Eu l-am folosit si functioneaza foarte bine

 

 

Instructions to generate software unlock code for GMPC:

------------------------------------------------------

 

1. Download and install Garmin Mobile PC.

 

Link to the installer: http://rapidshare.com/files/109199315/SetupGMPC.rar.html

 

2. Launch GMPC, when asked "Did this purchase of Garmin Mobile PC include a Garmin GPS Receiver?" click "Yes".

 

3. When asked to Connect or power on your Garmin GPS receiver, click "Done".

 

4. Click "Skip" while scanning for GPS receiver and confirm "Yes" on "Are you sure..." message box.

 

5. Go to Settings -> About and make a note of your "Device ID".

 

6. Launch the keygen and type in your "Device ID" into the "Unit ID" field.

 

7. Select "Garmin Mobile PC" in Software Product drop-down box and hit Generate button.

 

8. Copy (CTRL+C) your generated device unlock key to the clipboard.

 

9. Now open the Notepad and paste (CTRL+V) the key and save the file as SW.UNL

 

10. Put your newly created file to your GMPC installation directory (C:\GarminMobilePC by default) and restart GMPC.

 

NOTE: If you managed to start this software in Trial Mode, you won't see any "Device ID" in your Settings -> About page.

You will find a kind of "Software Unit ID" instead and you CANNOT GENERATE an unlock code for it!!!

If this is your case, close down GMPC, then go to C:\Documents and Settings\<USERNAME>\Application Data\Garmin\GarminMobilePC

and delete its content. The proceed from Step 2.

Editat de Alin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gps pe laptop

 

....

Instructions to generate software unlock code for GMPC:

------------------------------------------------------

....

 

asa e :g, doar ca ptr pounctele 7 si 8 ai nevoie de Garmin Key Generator 1.5 care il gasiti pe site-urile de specialitate (in general e "asezonat" cu ceva virus, asa ca mare atentie la deschidere).

oricum merge brici, merita instalat.

bafta!:bannana

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gps pe laptop

 

folosesc deja de mai bine de doi ani combinatia laptop antena gps

antena gps este cu fir si talpa magnetica si de mai bine de doi ani sta afara in fata parbrizului intre stergatoare si nu mi-am pus problema ca o sa intre apa in ea... pt ca e de exterior

hdd ul nu am stat sa ma lase in padure, am luat un ssd, am partitionat in 2 si am instalat 2 sisteme de operare

folosesc TTQV si merge fara gresala

adevaratul si adevaratul profesor in navigatie este adi, YO2BT

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gps pe laptop

 

Acum 2 zile am cumparat o tableta flay touch 3 de 10 inci,sistem de operare android 2.2 care are la pachet receptor Gps.I-am instalat navigator igo si vad ca se misca bine.Cred ca in cazul vreti sa aveti navigare este mai avantajos sa folositi tablete,mai mult mi-am comandat de pe net incarcator auto si suport de prin pe parbriz.Avantajele majore sunt ca tableta este usoara poate fi prinsa de parbriz,nu are butoane si in plus are multe aplicatii ca si un leptop.Daca foloseste cineva aceasta combinatie este rugat sa ne spuna cateva pareri.Am dat pe ea 5 mil si pe net se vand noi la 7 mil,deci costa cam cat un gps dinasta obisnuit.1342329376_flaytouch.jpg.3efeb619d8948f1147b8407d5ac6f18c.jpg

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare