Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfaturi achizitie

iulianmoise
 Share

Recommended Posts

Salut,

O sa incerc sa expun problema intr-un mod foarte simplu. As vrea sa imi cumpar o masina de teren. Am un teren intr-o zona accidentata din Buzau, undeva inspre Siriu, din cate am inteles se fac si acolo cateva evenimente de off-road, si vreau sa-mi fac o casa de vacanta. In principiu se poate ajunge acolo cu o masina cu tractiune 4x4. avand in vedere faptul ca o sa o folosesc o data pe saptamana in weekend, ma intereseaza o masina care sa fie fiabila si care sa nu consume un rezervor de combustibil pe ora. In principiu m-am orinetat la un suzuki samurai sau un mitsubishi pajero din 1993. Intrebarile pe care le am sunt in felul urmator.

Cam ce alte masini as putea sa iau in considerare?

Este fezabil sa ma astept la un buget de achizitie de pana in 2000 de euro.

Cam cat consuma masinile de mai sus?

Cam cat costa intretinerea pentru o astfel de masina.

In principiu imi trebuie o masina cu 4 locuri si un pic de spatiu de stocare.

Va multumesc anticipat.

Re: Sfaturi achizitie

Puteti lua in considerare un suzuki vitara, care este un pic mai mare decat un samurai (dar tot trebuie rabatate scaunele pentru a pune mai mult bagaj, la cel in trei usi). Ceva mai mare?, atunci alegeti pajero sau un patrol ori un defender sau un lj70... dar toate aceste masini cam greu le gasiti pina in 2000€.

Un samurai nu ia mai putin de 8% (pe benzina), dar cel pe motorina, cum e logic, este mai economic iar un pajero nu pot spune eczact. Respect la intretinere sint destul de respecatabile cele doua masini.

Dar totusi eu ne-avand experienta, poate m-am inselat in ceva.

Succes cu alegerea :h5.

:rsp

Edited by Teodor4x4
4x4, Way of Life !

Bine ai venit Iulian!

Ma alatur si eu solicitarii tale si astept sfaturi de la cei mai priceputi intr-ale off-road-ului. Si eu am un teren si o casuta pe niste dealuri din jud. Prahova, la granita cu jud. Buzau, (comuna Lapos), unde daca ploua nu mai poti urca nici cu 4X4 daca nu e cat de cat echipat. Cand am bagat curent nu au putut sa urce nici cei de la Electrica (au Toyota Hilux daca nu ma insel). Eu eram acolo cu Loganul break, dar urcasem inainte de ploaie. :)

Oricum, din ce am studiat pana acum, la un buget de cca 3.000 de euro m-am oprit la Mitsubishi Pajero, motor 2,8 diesel, cutie automata si volan pe dreapta (adus din Anglia). Ideal ar fi sa fie si inmatriculat in Bulgaria. Am pierdut unul care parea foarte bun si arata f bine pus chiar aici pe forum: http://forum.club4x4.ro/showthread.php?63404-Vand-schimb-Mitsubishi-Pajero-LWB-2.8-inmatriculat-bulgaria&p=709716#post709716

Eu l-am gasit pe Autovit la 2990 de euro, dar cand am sunat se daduse. Tipul a fost foarte amabil si mi-a dat chiar niste sfaturi in legatura cu aceasta masina, spunand (dezinteresat parerea mea, pt ca deja il vanduse), ca e o masina buna, ca si cutia automata e chiar mai fiabila decat cea manuala, ca nu pot sa apara mari probleme la motor sau cutie, si ca piesele de schimb nu sunt f scumpe. El se cam vaita de consum, dar parerea mea ca un consum de 10-11 afara si 15 in oras nu e exagerat pentru o asemenea masina.

Asadar si eu sunt dispus sa primesc sfaturi in legatura cu achizitia de 4 X 4, pareri ale cunoscatorilor si posesorilor de asemenea mici monstri, si de ce nu, chiar oferte, daca are cineva ceva de vanzare care sa corespunda solicitarii mele.

S-auzim de bine!

Tel: 0724998458

Suntem noi pe aici, ai si tu putina ingaduinta cu cei mici te rog.

M-ai inteles gresit !!! Ti-am aratat ce trebuie sa faci ca sa ajungi la informatiile pe care le cauti.....altfel, pe topicul asta nu se vor aduna never-ever cate sunt scrise pe forumul asta......your choice.....

@ Astral , Multumim pentru atentionare. O sa ma apuc sa caut. Daca am intrebari pe parcurs o sa revin cu comentarii. @PietriJero , putem vorbi in particular. Ma bucur nespus ca mai exista oameni cu aceleasi probleme ca si mine. O sa ma apuc sa caut pe acest forum si cand o sa am cateva date va pun la curent.

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use