Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme indicator combustibil


Levo

Postări Recomandate

Salut la toata lumea,

 

Am o mica problema la Toyota, respectiv, indicatorul de nivel de combustibil de pe bord nu mai functioneaza. A mers bine pana acum si asa dintr-o data nu mai indica nimic. Mentionez ca atunci cand am parcat masina, functiona si nu am umblat de atunci cu ea. Singura chestie la care pot sa ma gandesc esta ca a fost o furtuna intre timp si poate a intrat apa pe undeva. Restul indicatoarelor merg insa fara probleme.

 

Ce pot sa verific? de unde sa incep?

 

Masina este un LJ 70 din 91 (2.4 diesel)

 

P.S.: Motorina are in ea sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme indicator combustibil

 

Sal Levo

Sub mocheta din port bagaj ai o gura de vizitare (rotunda)la rezervor,e prinsa in doua suruburi cu cap de surubelnita stea,o ridici si vezi ca sint 2 fire ,1 cu papuc rotund prins la masa si 1 cu papuc mama ,il scoti pe cel cu papuc mama dai protectia de plastic la o parte pui contactul si pui firul la masa,urmaresti indicatorul de pe bord acesta trebuie sa urce la maxim,daca urca indicatorul este OK si atunci e problema cu sonda litrometrica (cea din rezervor),daca nu urca e problema cu indicatorul :h5

Spor la treaba !!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare