Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Voi ce uleiuri folositi?


paulbratu

Postări Recomandate

Ma intreb ce mai e bun pe piata

In urma cu multi ani stiu ca era la putere Aral... dar mai apoi a decazut...sau cel putin am constatat eu pe diverse masini.

Apoi am descoperit GULF de care am fost multumit in ultimii 4-5 ani

Lumea mai lauda Castrol, Mobil si alte marci

Voi ce folositi? Ce laudati si ce nu?

Puteti sa adaugati si diverse pareri pro sau contra aditivi daca aveti experiente placute sau nu

Astea asa ca sa mai stie lumea ce e bun si ce nu pe piata ca eu nu am mai avut ocazia sa testez prea multe in ultima perioada

 

BAFTA!

It`s not that WHERE you go....it`s WHICH way you get there!

 

Auto: TOYOTA 4Runner

Moto: BMW K 100 RS, BMW K 1100 RS

 

 

NU FURA!.....GUVERNUL URASTE COMPETITIA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

:hm cinci raspunsuri, patru marci. Asta spune tot. Cred ca trebuie sa discutam despre ce ulei merge bine pe un anumit motor(marca, model, numar de km), altfel vom avea 1000 de raspunsuri fara sa ne foloseasca la ceva.

La a mea(Patrol 2.8 td), am observat ca daca pun ulei sintetic si subtire,(am folosit castrol 5w40) dupa 1000 de km incepe sa apara fum. Era vizibil noaptea in bataia farurilor la semafoare sau cand stau pe loc. In concluzie am schimbat uleiul cu unul mai gros, 15w40 mineral, cu nu stiu ce aditivi sintetici prin el, daca ne luam dupa eticheta, pe care intentionez sa il scot pe la 5-6000 km. Am pus Elf pe care e specificat TURBO DIESEL.

Apropo...fumul nu a mai aparut si presiunea de ulei la cald a crescut cam cu 2 bar.

Tico

BMW 525d

Mercedes 412

Terrano2 2.7 TD

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amea este pe benzina-injectie-Opel Frontera.Scotea fum, si presiunea era scazuta(aveam Titan 10W-40).Cineva mi-a recomandat sa folosesc ELF Competition 10W-40 si fumul a disparut iar presiunea este in valori normale.

LR Discovery 1 300TDi - actual

Opel Frontera Sport 2.0i - fost

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai eu le-am probat pe toate ...

Un ulei de buna calitate care l-am gasit pe piata ar fi:

 

Valvoline mineral turbodiesel (bidoanele albe/diesel resp. albastre-rosii/benzina.

-probat pe camioane (am facut cu un camion cca 550.000km de la 250.000km fara reparatii sau uzura)

-probat pe turisme cu motoare benzina/diesel (am facut cu turism 80.000km de la 0 /benzina si 200.000km de la 50.000km /diesel - fara reparatii sau uzura)

 

 

Aral sintetic/ mineral - dupa cca 6000km respectiv 12000 km isi pierde proprietatile devenind apos

 

Castrol sintetic - dupa dupa cca 6000km respectiv 12000 km masina incepe sa haleasca 100gr/1000 km -deci aceleasi rezultate ca mai sus

 

O alta varianta interesanta de incercat la motoarele mari diesel peste 3000cmc - Urania 5w30!

 

@Marius ...cu ce masina mergeai bre si schimbai uleiul la 100.000km? Ca la mine la maxim 35-40.000 il arunc de nu se vede!

 

La cumpararea uleiului va recomand sa cititi atent eticheta ...de regula Made in EU sau in UE = hidrocracat!

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vre-o 70.000 km cel putin( schimb la 10.000), aral blue tronic 10w40... nu ca e cine stie ce, dar nici probleme nu am avut.

Si cum am inteles ca daca masina merge bine cu un tp de ulei si e invatata cu el, e bine sa nu schimbi prea des marca.

... undeva, candva, altundeva...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai eu le-am probat pe toate ...

Un ulei de buna calitate care l-am gasit pe piata ar fi:

 

Valvoline mineral turbodiesel (bidoanele albe/diesel resp. albastre-rosii/benzina.

-probat pe camioane (am facut cu un camion cca 550.000km de la 250.000km fara reparatii sau uzura)

-probat pe turisme cu motoare benzina/diesel (am facut cu turism 80.000km de la 0 /benzina si 200.000km de la 50.000km /diesel - fara reparatii sau uzura)

 

 

Aral sintetic/ mineral - dupa cca 6000km respectiv 12000 km isi pierde proprietatile devenind apos

 

Castrol sintetic - dupa dupa cca 6000km respectiv 12000 km masina incepe sa haleasca 100gr/1000 km -deci aceleasi rezultate ca mai sus

 

O alta varianta interesanta de incercat la motoarele mari diesel peste 3000cmc - Urania 5w30!

!

 

 

Dar de ce urania numai la motoare peste 3000?? sunt si eu curios...eu am vazut oameni care puneau urania la motoare de 2.5 de pe iveco sau fiat ducato

 

Made in EU sau in UE = hidrocracat....?!?!?! si asta cum se traduce? instalatie de hidrocracare este si la Arpechim Pitesti dar nu am idee de ce inseamna asta pt motoarele masinilor noastre...

It`s not that WHERE you go....it`s WHICH way you get there!

 

Auto: TOYOTA 4Runner

Moto: BMW K 100 RS, BMW K 1100 RS

 

 

NU FURA!.....GUVERNUL URASTE COMPETITIA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobil Delvac si Agip Urania sunt uleiuri special concepute ptr camioane de cursa lunga.....sunt uleiuri long life.....dar care la un tip de camion sunt recomandate ptr un nr de km.....la alt tip de camion....alt nr de km

Mobil Delvac se recomanda a fi schimbat la MB Actros la 120000 km iar la Volvo 9-100000 km :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Voi ce uleiuri folositi?

 

Din cate stiu eu Urania este recomandat camioanelor semi si grele ...adica motoarelor mari. In general la dubite se recomanda Valvoline ...Urania este compatibil cu Scania si Iveco din cate stiu eu, adica este bine tolerat de acele tipuri de motoare! Si apoi mai conteaza si ce filtre pui pe masina!

 

Nenea Marius, eu am vazut la Iveco la peste 32.000 km uleiul ala Urania sintetic cam varza - aproape apa (motor cota 600.000 si 5 ani)... Unii schimba la 90-100.000 uleiul si la 600.000-700.000 motorul! Eu schimb la 30.000 km la Iveco si stiu motor care a ajuns la peste 1.000.000 km fara reparatii si uzura f mica (e vb de un hibrid Vw-Man 8150 1989, motor 6 cilindri fara turbo!; masina si acum mai circula / mers pe Valvoline mineral scimb la 12.000km) Sincer acest Urania vad ca se schimba la 35-50.000km. Nu am auzit pe nimeni sa mearga 100.000 cu un ulei si credeti-ma sunt in bransa de 11 ani! :grin:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Voi ce uleiuri folositi?

 

Patrol Gr 1991 - 300.000 Km!

VALVOLINE MAX LIFE DIESEL 10W40 :tk Luigi pentru sfaturi!

 

Nu consuma "nici un gram". Presiune 2 - 6 atm. Schimb la 5000 Km ulei si filtru.

73 de adi - yo2bt ...altfel spus - TOATE CELE BUNE :hi

ORCA - Off Road Club Arad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Voi ce uleiuri folositi?

 

Yonut.....in 2000 am primit un Iveco nou.....cu motor Cursor....service facut la Iveco in BV....si aia il schimbau la 90 000 km....si nu arata rau....si nici probleme cu presiunea la motor nu am avut......singura problema a fost o pompa injector la 32 000 km.....si la 8000 de km o garnitura a cedat....in rest ....no problem

 

Oricum......cu toata masina noua.....am plans dupa Scania aia veche :grin: :grin: :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Voi ce uleiuri folositi?

 

Yonut.....in 2000 am primit un Iveco nou.....cu motor Cursor....service facut la Iveco in BV....si aia il schimbau la 90 000 km....si nu arata rau....si nici probleme cu presiunea la motor nu am avut......singura problema a fost o pompa injector la 32 000 km.....si la 8000 de km o garnitura a cedat....in rest ....no problem

 

Oricum......cu toata masina noua.....am plans dupa Scania aia veche :grin: :grin: :grin:

 

Pai si mai traieste Cursorul ala inca? Daia la 500.000 motoarele Iveco crapa! Ca se schimba uleiul la 100.000!

 

Vreodata ai vazut cum arata una la 1.300.000 km fara se se umble in motor?

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare