Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

schimbare punte spate la un pajero2/2.5td cu una lsd...merita???


jighi

Postări Recomandate

Re: as dori sa schimb puntea spate la un pajero2... 2.5td cu una lsd......se merita???

 

Salut, nu merita nu prea o sa te ajute in teren, asta in cazul in care functioneaza asa cum trebuie dar daca tinem cont si de faptul ca probabil vei cumpara o punte sh... . Eu am un pajero2 2,5td cu lsd care atunci cand ai mai mere nevoie de el incepe sa patineze si vreau sa schimb puntea spate cu totul, cu cu una din dezmembrari care sa aibe blocant(la buton).

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: as dori sa schimb puntea spate la un pajero2... 2.5td cu una lsd......se merita???

 

salut...

 

treaba este ca io am deja puntea de la o englezoaica de 2.8.....fata de ce am eu cred ca e mult mai bine.....dar asta functioneaza doar la viteza mica?.....io asa cred .....

 

blocant la buton....the best.....:banana

pregatim masina ta pentru off road

www.modificarioffroad.ro

modificarioffroad@yahoo.com

dezmembrari pajero mk2.

0730678039

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: as dori sa schimb puntea spate la un pajero2... 2.5td cu una lsd......se merita???

 

nu stiu daca ti se potriveste de 2.8 pe 2.5. nu are aceleasi rapoarte. si ar trebui verificat lsd'ul daca functioneaza inainte sa te apuci de demontat. :h5

  • LJ 7O

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: as dori sa schimb puntea spate la un pajero2... 2.5td cu una lsd......se merita???

 

ooooooo....salutare batrinule lup de mare....

e functionala.....dar cu rapoartele care e treaba....??:sh2

pregatim masina ta pentru off road

www.modificarioffroad.ro

modificarioffroad@yahoo.com

dezmembrari pajero mk2.

0730678039

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: as dori sa schimb puntea spate la un pajero2... 2.5td cu una lsd......se merita???

 

salutare....trebuie sa ai acelasi raport in ambele diferentiale..daca nu ai...cel mai destept cedeaza....si cedarea costa....mai bine cauti un diff blocant...din fabrica ...il cumperi cu tot cu compresorul aferent....si lasi puntea la locul ei....LSD-ul iti poate creea surprize neplacute cand ai mai mare nevoie de el...un blocant 100%.....te scoate din rahat...mult mai sigur

Editat de Marius C alias Turagmes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: as dori sa schimb puntea spate la un pajero2... 2.5td cu una lsd......se merita???

 

multumesc pentru sfat dar deja l am montat pe agregat......vedem ce simtome prezinta,,,,,,asa invatam pina ne prostim......:tk

sa ppotrivit tot inafara de flansa de la cardan......sau dat alte gauri....

pregatim masina ta pentru off road

www.modificarioffroad.ro

modificarioffroad@yahoo.com

dezmembrari pajero mk2.

0730678039

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: as dori sa schimb puntea spate la un pajero2... 2.5td cu una lsd......se merita???

 

Trebuie sa ai aceleasi rapoarte... altfel o sa cedeze ceva.

Rapoartele masinii tale le gasesti pe placuta de aluminiu din compartimentul motor. Pt alte lamuriri despre rapoarte, cauta pe forum info suplimentare.

 

Ca info ajutatoare, sa stii ca la mine ambele masini din semnatura au acelasi raport... adica puntea de V6 lung benzina 24 valve se potriveste la 2,5 scurt... adica au 4,875.

 

Ca si curiozitate... cel putin asa se intelege din titlu, puntea ta nu are lsd? Adica exista pajero 2 fara lsd si fara blocant??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: as dori sa schimb puntea spate la un pajero2... 2.5td cu una lsd......se merita???

 

da... exista si fara lsd si fara blocant............e luata din germania......astea sint mai chele/........vreun caz concret de dif bulit din cauza rapoartelor/?/.....sau asteptam sa vedem daca se rupe al meu.........:cr

pregatim masina ta pentru off road

www.modificarioffroad.ro

modificarioffroad@yahoo.com

dezmembrari pajero mk2.

0730678039

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: as dori sa schimb puntea spate la un pajero2... 2.5td cu una lsd......se merita???

 

da... exista si fara lsd si fara blocant............e luata din germania......astea sint mai chele/........vreun caz concret de dif bulit din cauza rapoartelor/?/.....sau asteptam sa vedem daca se rupe al meu.........:cr

 

 

 

si daca nu se rupe stiu ca ai sa te straduiesti sa -l rupi asa ca......:2dr gand pe noroi ca-l rezolvam pana la urma :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: as dori sa schimb puntea spate la un pajero2... 2.5td cu una lsd......se merita???

 

Era o discutie pe aici pe undeva in care colegul Vitalies intreba daca este vreo problema daca pune punte cu raport 4,9 pe o masina cu 4,875 ca diferenta e mica. Raspunsul a fost unanim: NU

 

Acum te asteptam pe tine, sa vedem un caz concret.. Dar promiti sa ne anunti :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: as dori sa schimb puntea spate la un pajero2... 2.5td cu una lsd......se merita???

 

inseamna ca e de bine........asa ma gandeam si eu.......dar nu eram sigur...fiind la proma abatere......

 

omu cit traieste invata........:h5

multumesc pentru toate aprecierile....

pregatim masina ta pentru off road

www.modificarioffroad.ro

modificarioffroad@yahoo.com

dezmembrari pajero mk2.

0730678039

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: as dori sa schimb puntea spate la un pajero2... 2.5td cu una lsd......se merita???

 

Salutare,

problema e ca daca difera rapoltul din punte fata de cel de la puntea spate atunci cand esti 4x4 cu diferentialul central blocat vei ave mari necazuri, la modul ca cel putin una dintre roti va rula diferit fata de celelalt practi se va tarsai pe jos,

sa zicem ca daca e noroi nu-i problema dar daca nu...

mai bine verifica raportul ca sa stii o treaba iar daca difera atunci schimba doar coroana si pinionul de la grupul vechi

 

numai bine

Mishu 0729 963 330
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: as dori sa schimb puntea spate la un pajero2/2.5td cu una lsd...merita???

 

merci de sfat....acum astept wikendul sa o bag la probe......va spune singura daca o doare ceva......o sa anunt sapt viitoare concluzia.......:j

pregatim masina ta pentru off road

www.modificarioffroad.ro

modificarioffroad@yahoo.com

dezmembrari pajero mk2.

0730678039

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: as dori sa schimb puntea spate la un pajero2... 2.5td cu una lsd......se merita???

 

da... exista si fara lsd si fara blocant............e luata din germania......astea sint mai chele/........vreun caz concret de dif bulit din cauza rapoartelor/?/.....sau asteptam sa vedem daca se rupe al meu.........:cr

 

Nu doar diferentialul se poate strica, de fapt cel mai putin probabil ca el sa patesca ceva, in schimb cutia de transfer o sa cedeze urgent.

O sa o auzi tu cum chitaie si cum se chinuie si o sa ti dai seama cat de mare este greseala pe care ai facut o.

Toate problemele astea le vei resimtii pe 4x4 unde aderenta este foarte buna.

Si o alta problema foarte importanta, va iesii foarte greu sau aproape imposibil de pe 4x4 chiar daca vei decupla de la maneta, o sa vezi pe sosea cum danseaza, n ai sa poti depasii 30 km/h la ora cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: as dori sa schimb puntea spate la un pajero2/2.5td cu una lsd...merita???

 

salut.....zici ca nui de bine ce am facut......o sa o testez astazi......va anunt ce si cum.....urmeaza proba practica........:dr1

pregatim masina ta pentru off road

www.modificarioffroad.ro

modificarioffroad@yahoo.com

dezmembrari pajero mk2.

0730678039

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: as dori sa schimb puntea spate la un pajero2/2.5td cu una lsd...merita???

 

daca nu te-ai uitat la rapoarte....ce faci tu se cheama ruleta ruseasca....cu 4 cartuse in butoias....dar nu-i bai mare....e masina ta:grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: as dori sa schimb puntea spate la un pajero2/2.5td cu una lsd...merita???

 

si riscul e tot un fel de adrenalina......azi facem proba....

pregatim masina ta pentru off road

www.modificarioffroad.ro

modificarioffroad@yahoo.com

dezmembrari pajero mk2.

0730678039

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: as dori sa schimb puntea spate la un pajero2/2.5td cu una lsd...merita???

 

Lasati omul in pace... trebuie sa vedem practic la cineva :ha: teoria o stim cu totii...

 

Daca nu se rupe din prima azi, sa nu te bucuri.... s-ar putea sa se rupa din a 2-a incercare.

 

Da-ne si noua datele problemei, ca sa stim si noi... ce rapoarte are masina (scrie pe placuta in fata), e lunga sau scurta.... puntea cumparata de pe ce masina e luata?? (lunga-scurta, benzina sau nu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: as dori sa schimb puntea spate la un pajero2/2.5td cu una lsd...merita???

 

astazi se face proba....:x..si pe asfalt si in teren.....ca e uscat..

pregatim masina ta pentru off road

www.modificarioffroad.ro

modificarioffroad@yahoo.com

dezmembrari pajero mk2.

0730678039

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: as dori sa schimb puntea spate la un pajero2/2.5td cu una lsd...merita???

 

e luata de pe 2.8, cutie automata......:ti:ti:ti.....ca volum e un pic mai mare...nu mult.....:grin:

pregatim masina ta pentru off road

www.modificarioffroad.ro

modificarioffroad@yahoo.com

dezmembrari pajero mk2.

0730678039

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: as dori sa schimb puntea spate la un pajero2/2.5td cu una lsd...merita???

 

transplantul sa facut......uleiul sa pus......proba practica sa facut....

concluzia.....

se comporta foarte bine pe asfalt dar mai ales in teren......

lsd-ul isi face treaba exemplar......e alta fiara....

in virf de panta cu inclinatie ridicata nu mai ma inclina intro parte cum avea obiceiul odinioara....

ambele roti spate rup pamantul si treci pirleazul....:br

recomand si altor doritori sa faca operatiunea......

 

multumesc pentru suport tehnic.......

  • Like 1

pregatim masina ta pentru off road

www.modificarioffroad.ro

modificarioffroad@yahoo.com

dezmembrari pajero mk2.

0730678039

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare punte spate la un pajero2/2.5td cu una lsd...merita???

 

se pare ca nu mai e nimeni curios daca sa rupt puntea......:ha:

 

free geegee:pt:pt

pregatim masina ta pentru off road

www.modificarioffroad.ro

modificarioffroad@yahoo.com

dezmembrari pajero mk2.

0730678039

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare