Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Pajero generatia 91-99 ,nu baga caldura, cum ajung la radiatorul de interior?


calaretul4x4

Postări Recomandate

Ajutor,

la 2.8-u din 99,nu baga caldura mai deloc si dupa vro 20 minute de mers incepe sa se simta ceva.

i-am pus un webasto de apa calda de proba ,degeaba tot nu sufla cald. conductele de intra in habitaclu sunt fierbinti conform motorului.

Concluzia este ca radiatorul de caldura din interior este infundat.

Vro idee cum ajung la el? nu am manualul de interior la mitubisi..

Sper din tot sufletu sa nu trebuiasca sa demontez bordul ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero generatia 91-99 ,nu baga caldura, cum ajung la radiatorul de interior?

 

Ajutor,

la 2.8-u din 99,nu baga caldura mai deloc si dupa vro 20 minute de mers incepe sa se simta ceva.

i-am pus un webasto de apa calda de proba ,degeaba tot nu sufla cald. conductele de intra in habitaclu sunt fierbinti conform motorului.

Concluzia este ca radiatorul de caldura din interior este infundat.

Vro idee cum ajung la el? nu am manualul de interior la mitubisi..

Sper din tot sufletu sa nu trebuiasca sa demontez bordul ...

 

cel mai bine scoti conductele care intra din compartimentul motor in bord si incerci cu un furtun cu apa sa cureti radiatorul

 

ca sa dai jos radiatorul de incalzire trebuie dat jos bordul si pe urma trebuie desfacuta toata instalatia de incalzire, daca ai si clima se mai complica putin lucrurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Pajero generatia 91-99 ,nu baga caldura, cum ajung la radiatorul de interior?

 

mersi, exact la asta m-am gandit si eu cu spalarea radiatorului de incalzire.

am scos furtunele ce intrau in conductele ce duc la habitaclu si am pus sa recircule cu o pompa de mare presiune 220v dint-un vas cu apa fierbinte cu mult axion si calgon amestecata in apa.

ceva mizerie a iesit . am lasa-to peste noapte sa lucreze calgonu, si mai fac iar spalaturi . o sa revin cu detalii.

 

Foarte interesant ca au iesit niste mici insecte ,gen paduchi din radiator cand recirculam aoa.. cred ca traiesc niste larve in instalatia de racire in el, la prima vedere ca semintele de matura,cand le spargeam aveau ceva alb in ele.

o sa iau una sa ma uit la microscop sa vad daca e larva sau samantza de ceva, dar e prea ciudat sa fie seminte pentru ca nu aveau cum sa ajunga acolo...

Editat de calaretul4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero generatia 91-99 ,nu baga caldura, cum ajung la radiatorul de interior?

 

problema nu este in interiorul radiatorului....ci in exteriorul lui....acele de brad...insecte...in timp ajung sa obtureze partial calea aerului care ar trebui sa ajunga cald in habitaclu .....cel mai bine e sa desfaci bordul...sa cureti tot ce e pe acolo si sa schimbi benzile de burete care etanseaza aeroterma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero generatia 91-99 ,nu baga caldura, cum ajung la radiatorul de interior?

 

multam...uite la treaba asta nu m-am gandit . o sa incerc la o vulcanizare de camioane la un prieten sa introduc un furtun pe la ghidajele de aer din bord si sa suflu invers .

chiar nu am rabdarea sa demontez bordul..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare