Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

vibratii in volan, la peste 60 km/h


vladimiri

Postări Recomandate

tocmai am achizitionat un MK1 swb, 2555 benzina, fab. 1987. deocamdata are ceva probleme, dar intentionez sa o reconditionez complet. una dintre ele este vibratia in volan, care apare la viteze de peste 60 km/h. sa fie capetele de bara? sa fie pneurile/jentile neechilibrate? sa fie o raceala de sezon? un baiat de la vulcanizare isi poate da seama de unde provine problema? am intrebat vreo doi, dar aveau niste fete nevinovate si au dat din colt in colt. si cum, in sezonul asta, vulcanizarile sunt pline, n-am mai stat pentru echilibrare.

intrebarea 2: care este, aproximativ, consumul normal pentru asemenea masina, in oras/afara, pentru ca, deocamdata, nu ma apuc cu ea de catarat pana nu-i fac o revizie generala?

intrebarea 3: un mecanic din Bucuresti, care lucreaza pe degeaba si face treaba extraordinara, cu piesele lui cadou, imi puteti recomanda?

Multam anticipat pentru sfaturi si glumele cu caracter comic pe seama incepatorilor in ale Mitsu.

Editat de vladimiri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vibratii in volan, la peste 60 km/h

 

verifica un pic jocurile in capetele de bara...joc in bucsile bratelor superioare si inferioare...starea amortizorului de directie

 

mecanic care sa-ti faca treaba buna cu piesele lui....doar daca iti este dator vandut

 

e o vb prin targ....gratis nu exista....ieftin nu rezista

 

sa nu-ti faci probleme...piesele nu sunt chiar asa de scumpe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vibratii in volan, la peste 60 km/h

 

Deocamdata am avut timp sa ma uit dupa pamant in interiorul jantelor. nu are, dar tare m-as fi bucurat ca asta sa fie problema. multam

 

Cea mai simpla cauza poate sa fie geometria rotilor (nu echilibrare) - apare la anvelope vechi, uzate, cu galme, jante lovite, strambe etc.

Acest aspect il poti verifica DOAR VIZUAL, cu mare atentie, fata+profil, atunci cand se invarte roata pe aparatul de echilibrat.

 

Alte posibile cauze - verifica cu atentie ce te-a sfatuit Marius C alias Turagmes .

You don't even think to call me "Godfather"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vibratii in volan, la peste 60 km/h

 

Esti cuplat 4x4 tot timpul. Ori ai uitat levierul de cuplat pe ... cuplat, ori ai MRL-urile varza. Cand e in cuplu merge rotund ca sta tot timpul cuplat. Cand mergi normal/frana de motor, etc, cupleaza / decupleaza roata st / dr cand i se scoala pt ca ai MRL-uri automate, care prin definitia lor, stau cuplate numai in cuplu.

OMU'e inainte de toate!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vibratii in volan, la peste 60 km/h

 

si parerea mea e ca tot Mrl-urile sunt de vina.

ia in calcul sa treci pe mrl-uri manuale si nu ar strica nici o verificare a rotilor pe masina de echilibrat

American components ... russian components ... ALL MADE IN TAIWAN !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: vibratii in volan, la peste 60 km/h

 

Din decembrie n-am mai continuat topicul pentru ca am tot asteptat sa ajung la service, ceea ce nu s-a intamplat nici pana in ziua de astazi. In schimb, pot spune ca am mers toata iarna cu masina, timp in care am cuplat si decuplat 4x4, fie H fie L, de o multime de ori. De fiecare data masina a raspuns corect, s-a simtit imediat ca incepe sa lucreze integral, fara nici un fel de probleme. Asadar intuiesc ca este totusi vorba de jenti/cauciucuri/unghiuri de fuga.

Pe de alta parte am constatat ca are nevoie de RK la motor. Consuma de stinge, atat benzina cat si ulei. Am cautat postari, pe forum, legate de mecanici/service-uri (recomandari/critici/avertismente) si n-am gasit decat informatii foarte vagi. Ori n-am cautat eu suficient de bine, ori nu exista asa ceva, centralizat. Mie personal mi-ar fi de mare folos sa gasesc undeva o sectiune a forumului in care fiecare sa-si prezinte, laude, critice mecanicul. As vrea sa dau masina pe mana cuiva in care, daca eu tot nu il cunosc, macar altii au incredere.

Multumesc pentru sugestii tuturor celor ce au raspuns, anterior, topicului meu, cat si celor ce il vor mai parcurge si completa cu parerile lor pe viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: piese motor

 

motor : 2555 benzina - 1987, cod 4G54

am nevoie de tot ce e prin motor, incepand cu garniturile si terminand cu segmenti, pistoane. Unde imi recomandati sa caut piese pentru babaciune?

 

La Mica Publicitate.....parca am vazut ceva la "Dezmembrari 4x4".....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: vibratii in volan, la peste 60 km/h

 

Am gasit cam toate piesele de care aveam nevoie, mai putin galeria de evacuare, insa in continuare ma izbesc de o problema care de 3 saptamani pare insurmontabila, carburatorul. Dintre mecanicii pe care i-am gasit eu, nici unul nu a vrut sa se bage la reparat, inca dinainte sa vada despre ce e vorba, oamenii au refuzat direct la telefon. Asadar, daca stiti vreun geniu pasionat in ale carburatoarelor (Mikuni pentru 2555 benzina) de abia astept sa mai dau niste telefoane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

carburator

 

carburatorul meu este praf. caut pe cineva ca sa il repare si nu gasesc. toti oamenii care repara carburatoare sa sune la mine!

daca veti o sugestie pentru mama lui de carburator, ca e din 87 si au umblat toti in el si acum arata ca de dacie, tare as mai da o bere:uameni

da' sa fie in Bucuresti.

 

 

PS ca'n prezentare, 2555 benzina, fab 87.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: carburator

 

carburatorul meu este praf. caut pe cineva ca sa il repare si nu gasesc. toti oamenii care repara carburatoare sa sune la mine!

daca veti o sugestie pentru mama lui de carburator, ca e din 87 si au umblat toti in el si acum arata ca de dacie, tare as mai da o bere:uameni

da' sa fie in Bucuresti.

 

 

PS ca'n prezentare, 2555 benzina, fab 87.

 

am avut si eu un pajero cu acest motor

si mie carburatorul mi-a dat batai ingrozitoare de cap

 

vezi ca mai toti recomanda schimbarea acestuia cu un weber dgav 32-36 parca

pe ebay gasesti kit complet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vibratii in volan, la peste 60 km/h

 

Mie personal mi-ar fi de mare folos sa gasesc undeva o sectiune a forumului in care fiecare sa-si prezinte, laude, critice mecanicul.

 

Auzi, da o sectiune a forumului unde "fiecare sa-si prezinte, laude, critice" ...nevasta ....nu doresti?

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vibratii in volan, la peste 60 km/h

 

Auzi, da o sectiune a forumului unde "fiecare sa-si prezinte, laude, critice" ...nevasta ....nu doresti?

 

Nu. Ma intereseaza sa imi repar masina. Nu vad care e problema totusi. Exista zona de mica publicitate unde oricine poate vinde orice harb spunand ca e OZN. Cu timpul, vanzatorii de maimute dispar, in urma feedback-urilor. Asa vad lucrurile si in cazul in care cineva vrea sa se dea carburatorist si el e de fapt egocentrist.

In afara de asta, nu intreb de nebun pe forum. Am cautat si eu pe net de mi-au sarit tastele si am dat destule telefoane cat sa fac Vodafone-le fericit si m-am cam saturat.

 

 

Daca cineva are totusi o sugestie si ca sa nu se genereze vreo revolta a nevestelor nepromovate suficient, va rog sa-mi dati un PM daca stiti vreun carburatorist de care ati fost multumiti. Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vibratii in volan, la peste 60 km/h

 

Nu. Ma intereseaza sa imi repar masina. Nu vad care e problema totusi. Exista zona de mica publicitate unde oricine poate vinde orice harb spunand ca e OZN. Cu timpul, vanzatorii de maimute dispar, in urma feedback-urilor. Asa vad lucrurile si in cazul in care cineva vrea sa se dea carburatorist si el e de fapt egocentrist.

In afara de asta, nu intreb de nebun pe forum. Am cautat si eu pe net de mi-au sarit tastele si am dat destule telefoane cat sa fac Vodafone-le fericit si m-am cam saturat.

 

 

Daca cineva are totusi o sugestie si ca sa nu se genereze vreo revolta a nevestelor nepromovate suficient, va rog sa-mi dati un PM daca stiti vreun carburatorist de care ati fost multumiti. Multumesc anticipat.

 

sfatul meu este sa il schimbi.... nimeni nu il poate repara ca sa fie in parametrii... cred ca este cel mai prost carburator posibil

cauta pe ebay un kit de conversie cu weber si ai scapat de griji

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare