Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Marocanca bruneta LJ70


trenu

Postări Recomandate

Re: Marocanca bruneta LJ70

 

Pai e numa' unu. Pasagerul din dreapta mea sta undeva mai la... parter ca sa zic asa :)

Nu stiu de pe ce masina provine scaunul asta, eu l-am luat de la Robertz, era pe forum de vanzare gata adaptat pentru prinderile de pe LJ70.

M-am uitat pe ebay la scaune ISRI (Isringhausen) si is scumpe rau. Dar se gasesc pe Sprinter sau Crafter. Alea de pe camioane is pe perna de aer si e mai greu de pus sus... compresor adaptari etc...

Da acuma ca zici mi-a venit o idee... sa incerc sa adaptez pernele de la scaunul vechi la suspensia de pe scaunul nou... si atunci am si suport lateral :)) -- LE: e o idee proasta...

 

O idee buna ar fi sa duc scaunul la tapiter si sa-mi reconstruiasca sezutul si spatarul cum vreau eu. Da mai incolo :)

Editat de trenu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • Răspunsuri 81
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Marocanca bruneta LJ70

 

Hmmm....ciudat pentru un 70.....

 

Pentru cuplarea in 4x4, dupa cuplarea MRL-urilor manuale, ai vreun astfel de buton in bord ?

 

Capturedyfg.JPG.c92a4c02f57f2947d1f80c2c05bed45d.JPG

 

In pozele pe care le-ai pus pe acest topic, parca n-am vazut nici un buton similar......si atunci inseamna ca, probabil, cuplarea in 4x4 nu se face din buton, vacuumatic, ci....mecanic !

Zic asta pentru ca simbolurile din poza ta seamana cu cele de la 80-ul vandut de Matake, aici :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?73259-Toyota-LC-HZJ80-pentru-cunoscatori

http://forum.club4x4.ro/attachment.php?attachmentid=148891&d=1345914644

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marocanca bruneta LJ70

 

Nu ai o problema daca nu ai cuplare vacuumatica pentru 4x4 usor,e mai bine !!!!!:wink:

aceasta este cutia de pe seria 7 pina in 1986,e la fel ca aia noua numai ca difera cuplarea vacuumatica,la asta se cupleaza manual !!

Daca pe fata ai flanse in loc de mrl-uri atunci cuplezi 4x4 din maneta de pe cutie (transfer) daca nu .......nu esti in 4x4 !!!!!:grin:

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marocanca bruneta LJ70

 

Multumesc Matake,

Io nu cuplez nimic niciodata...ca n-am ce... pe fata nu am MRL-uri... doar mut maneta in 4x4 si gata.

Pe teren nu am mers decat cu 4x4 pe Low, pe zapada am mers cu 4x4 pe High... Si se simte clar diferenta si in Low si pe High. Am fost pe niste urcari cu masina si imi vine greu sa cred ca pe acolo am trecut fara 4x4.

Da' la ce te referi cand zici flanse ? Uite atasez o poza in care se vede -sper- ce am eu pe fata (si pe spate da' nu-i tema)

[ATTACH=CONFIG]175677[/ATTACH]

1351518513_IMG_0501(Medium).thumb.jpg.6870023b71e39ed3d7c3693b7e80110e.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marocanca bruneta LJ70

 

Da se vede in poza ......pe fata ai flanse nu Mrl-uri,adica nu te dai jos sa cuplezi de la roata cu flanse cum ai tu cuplezi numai transferul si trage si fata......."dezavantaj" este ca se invart planetare ,grup,cardan si cind nu ai fata cuplata (uzura un pic mai mare pe la semeringurile de planetara si ce se mai invarte pe acolo)avantaj ca daca ramai undeva nu-ti mai noroiesti bocancii doar tragi de maneta si gata :wink:!!!!!!!

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marocanca bruneta LJ70

 

Teoretic si consumul ar trebui sa fie un pic mai mare, daca mergi cu flanse.

Eu am asa maneta reductorului pe cutia de la BJ73 H55F parca este codul ei...

@Landcruiser
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marocanca bruneta LJ70

 

Fara nici o problema, se pot monta, in capatul planetarei ar trebui sa ai acum montat saiba plus un surub M8, MRL-ul are ceva siguranta inel dar cred ca poti sa pastrezi saiba/surubul.

Recomand sa verifici inainte sa cumperi, daca se potriveste pe masina ta MRL-ul de ex. de la Hilux la Landcruiser nu se potrivesc, la cele cu MRL electrice nu merge sa inlocuiesti cu MRL- manual(din cele uzuale) sunt AVM disponibile...

  • Like 1
@Landcruiser
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marocanca bruneta LJ70

 

Nu ai o problema daca nu ai cuplare vacuumatica pentru 4x4 usor,e mai bine !!!!!:wink:

aceasta este cutia de pe seria 7 pina in 1986,e la fel ca aia noua numai ca difera cuplarea vacuumatica,la asta se cupleaza manual !!

Daca pe fata ai flanse in loc de mrl-uri atunci cuplezi 4x4 din maneta de pe cutie (transfer) daca nu .......nu esti in 4x4 !!!!!:grin:

 

Masina mea este fabricata in 1991, de fapt, mai am una tot din 91, si inca una din 92, pe care am dezmembrat-o, toate motor benzina de 2,4 si toate au reductorul pe pinioane cu cuplare la maneta

Toyota RJ 70 1991 2.4 b

http://www.cert-transilvania.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marocanca bruneta LJ70

 

Multumesc si lui Flaviu pentru informatii, intr-adevar masina mea in acte e din 1987 dar ceva e ciudat pentru ca arata ca una de dupa 90.

Oricum pentru mine nu e important asa de tare ce scrie in acte, ma bucura ca masina functioneaza corect si ca ma pot baza pe ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marocanca bruneta LJ70

 

Cu siguranta caroseria de pe masina ta nu a fost fabricata in 1987, este fabricata dupa 1991, cineva, cindva a facut o recasorare.

Ar fi interesant de vazut ce motor ai pe masina, 2lt1 sau 2lt2, pune niste poze cu motorul sa vedem.

Legat de MRL-uri eu as da jos flansele, si as pune MRL-uri asa cum a facut-o japonezul.

Toyota RJ 70 1991 2.4 b

http://www.cert-transilvania.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Marocanca bruneta LJ70

 

Astazi mi-a facut niste figuri la pornire...

Nu mai imi porneste la prima cheie asa ca de obicei.

Pompa de injectie a fost servisata de curand si baga motorina in parametri.

De invartit invarte dar nu o ia din prima.

Ce verificari trebuie sa fac ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 4 luni mai târziu...

Re: Marocanca bruneta LJ70

 

N-am mai apucat sa scriu pe aici,

intre timp m-am mutat in Bihor, in satul Sighistel daca va spune ceva.

Referitor la bateria moarta, am aflat intr-o seara care era de fapt problema. Aveam un scurt pe traseul contact lampi de frana de la pedala in sus spre volan, ... era de fapt un contact imperfect care a iesit la iveala cu surle si trambite (a se citi fum).

In rest, Toyota merge intr-un mare fel, a facut cunostinta cu cateva drumuri de taf, scurtaturi de la mine de acasa catre diferite puncte de interes gen pestera ursilor, glavoi, etc. mai trebe surubelnitat la ea din cand in cand la chestii minore.

Va astept in muntii Bihorului :)

IMG_0982.thumb.JPG.195caa22a1ce8fbe4ddff8b3e79f5ad1.JPGIMG_0993.thumb.JPG.a745b15ee635d9f7ffa13f94e9a43128.JPG

 

o poza de undeva de deasupra satului si o poza de la "mecanic" ... varul meu imi repara furtunul de la turbo :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Marocanca bruneta LJ70

 

Am schimbat furtunul la turbo

urmeaza sa schimbam toate curelele de accesorii, sabotii si placutele, antigel de 2013 ca a fost un an bun :banana si e gata de iarna.

Referitor la anuntul de pe Mercador, e pusa numa asa, s-ar putea sa fac un schimb cu cineva dar nu-s convins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marocanca bruneta LJ70

 

Am reusit sa schimb doar cureaua de la servo pentru ca celelalte nu s-au potrivit... nu stiu cum mi le-a comandat amicul meu cu piesele, in fine, se va rezolva. Am presimtit ca va fi asa pentru ca eu i-am spus ca am 4 curele si el tot imi dadea acolo ca 3...

 

La frane n-am reusit nimic sa fac dar am descoperit niste chestiuni:

1. La ambii etrieri am cate un pistonas blocat, si anume cel de pe interior de pe partea de jos... o fi vreo coincidenta ? deci m-am gandit sa comand 2 pistonase si garniturile aferente... ma gandesc, poate le schimb pe toate 8.

am cautat pe toyodiy si imi apar doua coduri la pistonase: 47731-30020 OD=42.82 -asta l-am gasit la al-padrino

47732-30010 OD=33.93 -asta nu l-am gasit

Intrebarea e, eu de care pun ca nu m-am gandit vreodata sa le masor azi cand am demontat rotile...

Si alta intrebare ar fi... daca pistonasele sunt blocate as putea sa rezolv problema doar cu un kit de reparatii ? 04479-30030

 

2. Tamburul din spate dreapta nu a vrut sa iasa, ca cel din stanga care s-a desprins relativ usor... dupa vreo cateva ciocane. Are cineva idei despre cum se poate rezolva treaba asta ? Am vazut vreo doua optiuni pe net, dintre care cea cu infiletatul suruburilor in gaurile din tambur o voi incerca prima.

 

Va tin la curent, si astept idei/propuneri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare