Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Baterie noua si toyota J7 nu porneste la temperaturi joase


LILIACU

Postări Recomandate

Am baterie noua, si la temperaturi joase se manifescta ca si cind bateria este descarcata. Am constatat o pierdere dar am scos borna peste noapte. Surpriza aceeasi problema dimineata. Nu stiu ce sa mai cred. Am reverificat bateria si este in cele mai bune conditii. }ncarcarea este perfecta ...... Editat de LILIACU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Baterie noua si toyota nu porneste la temperaturi joase

 

Foarte important este uleiul la pornire.Daca ai un ulei gros motorul se invarte greu la pornire.Foarte important este si starea electomotorului,in cazul asta fa-i o revizie la bucse,rulmenti,carbuni.Banuiesc ca celelalte sunt in regula,bujiile,filtru de motorina,furtunele de alimentare sa nu traga aer.

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Baterie noua si toyota nu porneste la temperaturi joase

 

Am baterie noua, si la temperaturi joase se manifescta ca si cind bateria este descarcata. Am constatat o pierdere dar am scos borna peste noapte. Surpriza aceeasi problema dimineata. Nu stiu ce sa mai cred. Am reverificat bateria si este in cele mai bune conditii. }ncarcarea este perfecta ......

 

1. Citeste Regulamentul forumului si treci pe la sectiunea de prezentare a membrilor.

2. Da detalii despre masina

3. Dupa ce faci cele de mai sus, iti spunem ce sa verifici la masina. :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Baterie noua si toyota nu porneste la temperaturi joase

 

1. Citeste Regulamentul forumului si treci pe la sectiunea de prezentare a membrilor.

2. Da detalii despre masina

3. Dupa ce faci cele de mai sus, iti spunem ce sa verifici la masina. :grin:

 

Am o toyota Land C. j7 1986. Am cumparat baterie noua de95Ah. La temperaturi sub -15grade bateriei ii scade puterea!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Baterie noua si toyota nu porneste la temperaturi joase

 

Totusi indeplineste-i lui @Max dorintele , astea sunt regulile casei.Regulamentul forumului este aici iar sectiunea de prezentare a membrilor aici

 

Dupa care explica mai pe larg fenomenul , adica invarte si nu porneste sau nu are putere sa invarta ?

Editat de Alin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Baterie noua si toyota nu porneste la temperaturi joase

 

Foarte important este uleiul la pornire.Daca ai un ulei gros motorul se invarte greu la pornire.Foarte important este si starea electomotorului,in cazul asta fa-i o revizie la bucse,rulmenti,carbuni.Banuiesc ca celelalte sunt in regula,bujiile,filtru de motorina,furtunele de alimentare sa nu traga aer.

 

Ai verificat ce scrie domnul ?

Sa verifici si starea bornelor,MASA[- (dintre caroserie si motor)],dar uleiul pe primul plan.

Mai ! dar nu va convine chiar nimic?!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Baterie noua si toyota nu porneste la temperaturi joase

 

Ai verificat ce scrie domnul ?

Sa verifici si starea bornelor,MASA[- (dintre caroserie si motor)],dar uleiul pe primul plan.

 

Starea bornelor este ok. Am incarcat-o pe redresor 4 ore si a pornit. Peste noapte am scos borna - si a doua zi era din nou descarcata. Tind sa cred ca bateria este de cacao

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Baterie noua si toyota nu porneste la temperaturi joase

 

Ori ai un consumator aiurea (adica un consumator care are un scurt-circuit), ori alternatorul nu-ti mai incarca cum trebuie......Ai verificat cat iti incarca alternatorul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Baterie noua si toyota nu porneste la temperaturi joase

 

Electolitul din baterie l-ai verificat? :wink:

 

Toyotele mele au pornit si la -20grC ... si unele au baterii chiar vechi ...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Baterie noua si toyota nu porneste la temperaturi joase

 

Daca te pricepi si ai cu ce masoara daca ai cumva vre-un consumator , daca nu te pricepi sau nu ai cu ce mergi la un electrician auto , e simplu de masurat cu un ampermetru.Daca nu ai nici un consumator si alternatorul incarca bine fuguta cu bateria la garantie.Dupa ce ai cumparat bateria ai fost sa-i faci garantia?Daca ai fost , acolo ti-a masurat si cum incarca alternatorul si daca nu ti-a zis omul nimic inseamna ca e ok dar o verificare in plus nu strica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare