Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

aro m461 motoror cobra sfat achizitie?


sorin100

Postări Recomandate

Re: aro m461 motoror cobra sfat achizitie?

 

Nu cred ca are motorul de cobra care l-ai zis mihai mai sus...cred ca este vorba de motorul de 2.2 de cobra si eu am avut ocazia sa vad un ims cu astfel de motor...sincer mie nu mia placut mult deoarece este un motor prea mic pentru o magaoaie cum este ims-ul, si pe deasupra nici nu prea are putere in el...este totusi un motor de clasa veche...

 

Cu stima,

Cristi Dan

Christian Dan :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aro m461 motoror cobra sfat achizitie?

 

Daca e motorul de 3 l e binisor, daca e cel de 2,5 merge, daca e de 2,2 nu prea e nici o smecherie.

Atentie si la faptul ca, de cele mai multe ori, adaptarile de motoare Mercedes s-au facut cu renuntarea la tractiunea fata.

ARO 244, an 1997, motor L25

ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aro m461 motoror cobra sfat achizitie?

 

spun din cunostinta de cauza :

 

 

1. daca vrei offroad ...... NU

2. daca vrei asfalt sau maxim drumuri de tara DA

 

Avantaje :

 

e mercedes, deci daca e in mintile lui merge .

mai putin zgomotos,

trepidatii mai mici ( cel putin la prime vedere)

 

Dezavantaje:

putere mica

motor vechi

lipsa 4x4 (de obicei )

cutia de mercedes e pentu asfalt,e cu rapoarte lungi

 

nu incercati 4x4 cu cutia de mercedes. pe al meu Aro 240 si am renuntat la idee , nu amincredere ca pot alinia cardanele etc.

 

daca e motor de mercedes pe o cutie de aro e altceva, dar musai sa fie turbo,

DXX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aro m461 motoror cobra sfat achizitie?

 

Daca este de 2500 o fi mercedes dar nu cobra cum spui.w123 sau cobra cum zici nu avut motorizare diesel de 2500. Poate fi de w124. Oricum important e ca tot Mercedes este. Pareri ai auzit ,alegerea iti apartine vad ca ai pus ochii pe doua M-ri da unde-GAZ-ul ca de ala eram curios ca sunt mai rare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aro m461 motoror cobra sfat achizitie?

 

mai facut curios,mai multe detali,an/motor? si cat mai multe poze!!!

gazu-ul vine si ala dar prin aprilie mai sa se topoasca zapada si sa termin M-ul sa pun platforma dupa el k ma costa o avere adusul acasa!!!

Editat de sorin100
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aro m461 motoror cobra sfat achizitie?

 

In 2003 sau 2004 am pierdut locul 1 la extrem dupa trial din cauza motorului de cobra 3000cc ,88cp montat pe ims cu toata mecanica de G din cauza lipsei de putere ...adica turatie mica la roata...poti merge oriunde cu masina ,motorul nu moare doar ca roata se invarte incet.

Am avut cazuri unde tragand si cu troliul am fost nevoit sa deblochez diferentialul de pe puntea fata sa nu omor motorul.Asta pentru extrem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aro m461 motoror cobra sfat achizitie?

 

PT sorin 100 :

 

daca te referi la m ul meu , este 1964 an de fabricatie, luat la pret de fier vechi toata partea mecanica fara cardane,

 

in momentul de fata s-a cam terminat repararea sasiului, curatarea de vopseaua veche,se pregateste de vopsit si de refacut suportiii de caroserie si cei de amortizoare de pe spate. nu am caroserie.sunt in cautari. am desfacut puntile si se incepe refacerea acestora.momentat se lucreaza la homocinetice

dar mai multe intr un topic separat.

 

Daca intereseaza pe cineva proiectul meu initial de ARO 240 cu motor omologat de mercedes, sunt tentat sa il dau. nu vreau doua decapotabile. ma intereseaza ceva acoperit.

DXX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aro m461 motoror cobra sfat achizitie?

 

dak nu vorbesti am avut caroserie de M noua!!! dar era un pic lovita din cauza transportului am luat.o de la armata de la o unitate din arges,dar am vandut.o unui prieten la pret de fier vechi sa scap de ea k trebuia sa imi iau M-ul actul si nu aveam destui bani!

 

 

de caroserie iti pot face eu rost,dar nu promit in cat timp! PS gasisem un M la cluj in 15 mil neg dar s.a dat dupa ce i.am trimis omului 5 mil ca arvuna:uameni dar mi.a inpoiat bani inapoi :f2

 

piese de mecanica te ajut eu dak ai nevoie ia nr meu de tel 0746017697 sorin:wink:

Editat de sorin100
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aro m461 motoror cobra sfat achizitie?

 

mersi de grija

 

daca mai gasesti ceva sunt dispus. practic eu am camtoata partea mecanica

imi trebuie caroseria

 

cummai avanses cu restauratul, voi posta si un anunt la cumparari.

DXX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare