Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme incalzire Samurai

Andrei1315
 Share

Recommended Posts

Re: compatibilitati piese samurai

exista niste mini-aeroterme in comert, care se pot alimenta de la mufa de bricheta. Nu stiu cat de eficiente sunt pe frigul asta.

Daca masina nu iti baga caldura suficienta, mai bine iti cureti aeroterma, conform unui ghid de aici de pe forum.

SJ410 - '86 - in reconstructie.

Ex:Samurai Sj413, V-50 (high-top), '88.

Cred ca ai o problema la aeroterma ta.Eu nu am auzit pe nimeni care sa aiba aeroterma in mintile ei, la Samurai, si sa isi doreasca inca o incalzire suplimentara.Daca nu ai probleme de ordin tehnic, adica mizerie in instalatie, termostat lipsa sau blocat deschis, robinet calorifer blocat, dop de gheata sau tubulatura care duce de la aeroterma la gurile de ventilatie cazuta, este foarte probabil sa ai aeroterma plina de frunze, lucru destul de intilnit la Samurai.Eu unul am avut aceasta problema si am rezolvat-o acum doua zile.Pentru asta ai doua variante.

Una facuta ca la carte, precum a facut colegul omoroka, dar care iti ia ceva timp.

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?66789-Scurt-tutorial-despre-desfacerea-bordului-si-scoaterea-aerotermei

Sau una facuta in 20-30 de minute, si care da rezultate foarte bune.( eu am optat pt. asta:grin:.

http://www2.izook.com/?page_id=258

Parerea mea este ca problema ta se incadreza mai mult la probleme tehnice decit compatibilitati piese, asa ca scuze daca am fost off-topic, si cred ca se poate muta de aici.Dar daca insisti pe un sistem suplimentar, atunci sa fie lasata.Oricum iesi mult mai bine daca depistezi si rezolvi problema, decit daca investesti intr-o instalatie suplimentara de incalzire.

Habitaclul

Mc

Remediaza problema mai bine ca samuraiul da caldura de nu poti sta in el. Eu dupa ce am curatat aeroterma am mama caldurii in habitaclu. :h5

Va salut !

• 4 years later...

Re: Probleme incalzire Samurai

Salutare..As incerca si eu sa curat aeroterma prin metoda "gaura". Aeroterma mea pare putin diferita fata de cea din tutorial. Atasez o poza. Imi poate indica cineva unde anume trebuie facuta gaura ?

Merci..

IMAG0268.thumb.jpg.51b34cfbde1b52982de79550540e49c8.jpg

Salutare..As incerca si eu sa curat aeroterma prin metoda "gaura". Aeroterma mea pare putin diferita fata de cea din tutorial. Atasez o poza. Imi poate indica cineva unde anume trebuie facuta gaura ?

Merci..

Eu nu as merge pe varianta gaurii. Dand gaura nu poti curata absolut toata mizeria. Mai bine desfa bordul si fa treaba ca lumea :grin:

Va salut !

Salut..am dus-o la doi electricieni..nu se baga, n-au timp, e complicat..deci trebuie sa rezolv singur.

As merge pe varianta cu gaura. Daca as sti unde s-o dau. N-as vrea s-o stric de tot..

Salut..am dus-o la doi electricieni..nu se baga, n-au timp, e complicat..deci trebuie sa rezolv singur.

As merge pe varianta cu gaura. Daca as sti unde s-o dau. N-as vrea s-o stric de tot..

Asta spuneam si eu, s-o rezolvi singur si sa n-o strici de tot :)

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?66789-Scurt-tutorial-despre-desfacerea-bordului-si-scoaterea-aerotermei

Va salut !

Nu cred ca am indemanarea si rabdarea necesare sa fac lucrarea asta. S-ar putea sa termin treaba cam asa :

:ha:

O fi bine daca dau gaura aici ?

sam.thumb.jpg.cb2e5d4613c296075cb3c75865c39ac6.jpg

Edited by Astral

Dupa ce am ajuns sa inghet in Samurai si sa nu pot dezaburi geamurile, am executat operatiunea gaura, chestiune de jumatate de ora, cu rezultate incredibile. Am caldura...multa!!! :banana

Am scos pumni de frunze din aeroterma, era pur si simplu plina.

IMG_0230.thumb.jpg.7f76f5aeea8ffc05d80805ac012368be.jpg IMG_0234.thumb.jpg.14c6556bf598bfaaa006769d1e1df4f4.jpg

IMG_0232.thumb.jpg.145f847b0ddaaf7296cd5ff9a7af622f.jpg IMG_0242.thumb.jpg.917c1bb11f21428065addded778e20e1.jpg

bravo! si eu am facut operatiunea de curatire aeroterma, dar in varianta expusa de omoroka, cu dat jos bordul si desfacut tot pana la ultimul surub. am facut-o prin septembrie, la inceputul lunii, pe principiul omului gospodar :)

ca treaba sa fie bine facuta pana la capat, ar trebui pusa o sita la grila de langa capota, sa nu mai intre frunzele la aeroterma, sa nu stam mereu cu doapele scoase pentru curatarea de toamna.

Dupa ce am ajuns sa inghet in Samurai si sa nu pot dezaburi geamurile, am executat operatiunea gaura, chestiune de jumatate de ora, cu rezultate incredibile. Am caldura...multa!!! :banana

Am scos pumni de frunze din aeroterma, era pur si simplu plina.

[ATTACH=CONFIG]272317[/ATTACH] IMAG0271.thumb.jpg.3ccf19a89481f8c73279721b49e528a9.jpg [ATTACH=CONFIG]272318[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]272319[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]272320[/ATTACH]

Multumesc pentru poze. Am reusit si eu. Am caldura !

:)

Edited by Astral

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use