Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

zgomot la pornire


sergiu_006

Postări Recomandate

buna ziua

 

recent am schimbat uleiul in diferentiale si cutii

la pornire masina a inceput sa scoata un zgomot(tiuit) ca si cum un rulment nu ar mai fi lubrifiat zgomotul disparand in maxim 1min

 

ce ar putea fi???

 

nivelul uleiului la verificare era ok chear am suplimentat

suzuki vitara 1.6 8v 1993 santana E; 59Kw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: zgomot la pornire

 

Un zgomot asemanator am si eu dar vine de la curelele alternatorului. Cum arunc putina apa pe ele dispare. Probabil ar mai trebui stranse.

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: zgomot la pornire

 

o saincerc sa strang un pic si curelele sa vedem au vreo 3 luni s-ar putea sa se fi lasat

Editat de Astral
suzuki vitara 1.6 8v 1993 santana E; 59Kw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Re: zgomot la pornire

 

rezolvarea a fost foarte simpla nu au mai facut zgomotul respectiv de ceva vreme pana acum cand a venit din nou sezonul mai rece dar acum nu au mai facut la pornire au inceput sa faca in mers

 

zgomotul cred ca e de la curele (99%)

suzuki vitara 1.6 8v 1993 santana E; 59Kw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: zgomot la pornire

 

rezolvarea a fost foarte simpla nu au mai facut zgomotul respectiv de ceva vreme pana acum cand a venit din nou sezonul mai rece dar acum nu au mai facut la pornire au inceput sa faca in mers

 

zgomotul cred ca e de la curele (99%)

 

cand e rece , cureau se mai strange si atunci nu patineaza, cand se incalzeste ...incepe sa patineze. P.S. floloseste si tu virgula :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: zgomot la pornire

 

Odinioara, cand fluiera, scartaia sau canta cureaua se freca cu un pic de sacaz. N-am testat niciodata treaba asta, deoarece nu "mi-a fluierat" niciodata cureaua, la nici o masina. O vorba spusa din popor, pe care am auzit-o si eu intamplator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare