Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Toyota RAV 4 Gen II - XA20 cu motorizare 1CD-FTV


aranyi.noemi

Postări Recomandate

Buna seara,

Deschid acest topic pentru a discuta exact despre modelul din titlu.

 

Sunt noul posesor al unui RAV 4 XA20 cu motorizare 1CD-FTV din 2003 (diesel 2l), dupa ce, cu parere de rau, am vandut o masina adevarata in care am investit timp, bani si in special suflet (Freelander V6 Automata).

 

Acum am facut pasul.

 

Am cateva nelamuriri legate de acest model (rav4). Pana i-mi vine cablul de diagnoza am sa incerc sa aflu cateceva de la voi.

 

1. Este o diferenta mare intre vitezometru si viteza reala (cca 12-15 km/h)

2. Este o diferenta de cca 10% intre bornele kilometrice de pe sosea si contorul masinii.

- Precizez ca, gumele sunt 215/65 R16, cf spec. trebuie sa fie 215/70R16 (dar tot nu da abaterea menionata mai sus)

3. Directia nu se intareste la viteze mari si da senzatia de instabilitate.

 

 

In rest masina e ok, fuge bine, deocamdata nimic de reprosat.

 

In continuare astept parerile voastre.

Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota RAV 4 Gen II - XA20 cu motorizare 1CD-FTV

 

Viteza am determinato mergand dupa o alta masina si comunicand prin telefon, comparand ceasurile.

Fata de GPS stiu ca este o diferenta de cca 5-8 km/h (asa em eu pe celelalte masini)

 

Diferenta fata de borna am determinato astefel:

 

Am oprit langa borna si am resetat contorul mic.

Am mers 10 km cf borna si am comparat cu ceasul.

 

Diferenta se simte. destul de bine.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota RAV 4 Gen II - XA20 cu motorizare 1CD-FTV

 

Nu te mai lua dupa borne,dsintanta dintre ele nu este una egala cu cealalta. Mai bine si mai precis este dupa km GPS

 

 

http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/541459_3289761296688_1647417042_2639682_2127494128_n.jpg

Editat de Vali alias Babu

KAMIKAZE TEAM

 

http://www.kamikazeteam.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota RAV 4 Gen II - XA20 cu motorizare 1CD-FTV

 

Viteza am determinato mergand dupa o alta masina si comunicand prin telefon, comparand ceasurile.

Fata de GPS stiu ca este o diferenta de cca 5-8 km/h (asa em eu pe celelalte masini)

.........

 

.....Determinarea prin comparatia cu viteza altei masini lasa loc la mult prea multe erori :

-precizia vitezometrului celeilalte masini - fie are si aia o abatere, fie masina aia n-are rotile stock

-subiectivismul celor doi soferi

si ca dovada, este chiar diferenta dintre determinarea aia si diferenta data de GPS ! Si aia aratata de GPS e mai aproape de adevar pentru ca este foarte apropiata de diferenta data de calculatorul de roti ! - vezi poza de mai sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota RAV 4 Gen II - XA20 cu motorizare 1CD-FTV

 

Marja de eroare a kilometrajului trebuie sa fie in limita a maximn 5-7%. Eroarea cea mai mica este inregistrata la mijlocul intervalului masurat de kilometrajul din bord si cea mai mare la extremitatile sale.

Acest lucru se poate aplica oricarui aparat de masura.

 

Bornele kilometrice sunt doar orientative in Romania. Am observat de multe orice acest lucru in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota RAV 4 Gen II - XA20 cu motorizare 1CD-FTV

 

O alta sursa de eroare o reprezinta dimensiunea reala a rotilor fata de cea inscriptionata pe ele.

Eu am incercat sa masor, cum m-am priceput eu mai bine, artizanal, un Bfg mt1 de 32" si mi-a dat <31"

 

 

S-ar putea si presiunea din ele sa aiba influenta, sau uzura anvelopei, sau inaltimea "reliefului" de pe anvelopa.

 

Si eu cred ca GPS-ul este cel mai aproape de adevar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota RAV 4 Gen II - XA20 cu motorizare 1CD-FTV

 

Dragi utilizatori al forumului,

Va rog sa nu va mai aberati. Este vorba de 15 km/h !!! diferenta asta nu se poate obtine din dimensiunea anvelopei (de altfel specificata), prin uzura si prin presiune !

Pentru a da aceasta diferenta din anvelpe, trebuie sa am, in loc de 215/70R16 -> 215/45/R16, pe masina fiind 215/65R16 (cum am specificat si in primul post)

Este un defect clar.

Ar fi binevenita o procedura de calibrare al vitezometrului sau daca mai are cineva exact acest model sa ma ajute cu ceva detalii.

 

Ce am observat este ca si turometrul este un pic ridicat. Sta in jur de 1000 RPM, in autodata se specifica 700-800 RPM.

 

Eu ma gandesc la o problema electronica. Deocamdata nu ma pot pronunta. Astept cu nerabdare sa ajunga cablul de date.

 

PS: Stie cineva care este rata de conversie a vitezei in grup ? (coroana, pinion atac)

Ma gandem sa calculez eu viteza. Calculez cirecumferinta rotii, aflu excat viteza de rotatie al motorului, stiu rata cuitiei cf. fabrica.

trebuie sa aflu excat rata din grupul diferential.

 

Va multumesc.

Editat de aranyi.noemi
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota RAV 4 Gen II - XA20 cu motorizare 1CD-FTV

 

Raportul in grup va trebui verificat prin metode specifice ( sint prea multe discutii pe tema , da o cautare ), chiar daca il stii - poate diferi practic .

Mult mai sigura ar fi masurarea directa cu un turometru separat , la service .

Cu ambele valori aproximate ( viteza si turatia ) , nu prea ai siguranta , rezultatele pot fi aproximative . Daca nu ai viteza cunoscuta exact , impartirea rapoartelor de transmisie si calcularea in functie de diametrul rotii ( masurate si umflate putin peste valoarea recomandata ) da un rezultat inexact . Folosirea altei masini ca si etalon duce la introducerea in ecuatie a abaterilor proprii masinii etalon .

Poate doar sa faci un drum de test cu cronometrul (telefonului ) si numarind bornele kilomerice , pe un drum fara localitati ( o facui cind mergem cu masini care nu aveau nimic functional in bord ...)

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota RAV 4 Gen II - XA20 cu motorizare 1CD-FTV

 

Dragi utilizatori al forumului,

Va rog sa nu va mai aberati. ...........

Va multumesc.

 

Draga colegule,

Iti multumim ca apreciezi drept "aberatii" parerile noastre si pe viitor vom fi mai precauti in a-ti spune parerile noastre sau mai degraba absenti pe topicurile tale.........

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota RAV 4 Gen II - XA20 cu motorizare 1CD-FTV

 

Dragi colegi,

Afirmatia nu a fost facut cu gandul de a jigni pe cineva. Daca a fost perceupta asa, imi cer scuze.

 

Azi dupa un drum mai lung, Brasov -> Bucuresti si retur, am avut timp sa efectuez cateva teste.

 

Am ajuns la concluzia ca, computerul de bord afiseaza si calculeaza bine viteza medie (viteza reala, fara abaterea din discutie). Prin urmare este exclus o problema de senzoristica sau computer.

Dupa o scurta discutie cu un alt proprietar de rav 4 (model identic) am ajuns la concluzia ca tot ce este ceas "analogic" arata mai mult. Indicatorul de combustibil (abatere de cca 20%), turometru (abatere 300 RPM), vitezometru (15Kmh), temperatura apa (cca 10-15%)

 

Contorul (TRIP) a avut o abatere (mai mare) de 2.2 KM din punctele masurate, pe o distanta de 160 KM, rezonabil zic eu.

 

Revin cu detalii dupa ce gasesc buba. Am de gand sa dau jos panoul cu ceasuri sa vad daca sa umblat pe acolo.

 

O zi faina.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota RAV 4 Gen II - XA20 cu motorizare 1CD-FTV

 

Valorile furnizate de aparatajul de bord sint informative , departe de a fi exacte la o masina stock de serie . Nici la masinile dotate cu electronica si cinci computere nu iese corect , asa ca daca doresti precizie trebuie sa ai dotari specifice . Ce precizie are un indicator de combustibil cu grila ( liniute de nivel ) , de asemenea pentru temperatura sau presiune de ulei ...si cine le mai recalibreaza , sau macar verifica ...??...Si la ce ar fi necesare ? Majoritatea conducatorilor nu au cunostinte tehnice nici despre cauciucuri ( si nici despre altele ... ca sa nu mai discutam despre ignoranta perfecta - bate , zdrangane , intra greu ...dar merg asa de un an si n-are nimic ....) , asa ca fabricantii nu au motive sa-si doteze masinile cu echipament de precizie - 160,03 km / 53,77 l / 3,12 bari / 83 grade ....De ce sa risipeasca banii , si sa sperie clientii cu masini care vorbesc limbi straine ,complicate , intelese de 5% din utilizatori si ignorate de restul ?

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota RAV 4 Gen II - XA20 cu motorizare 1CD-FTV

 

In continuare sustin ca eroarea este prea mare.

Acum cautam specificatii de al Toyota.

"Vehicle speed (km/h) x 0.71 pulse/sec.

Example:

Vehicle speed (30 km/h)

30 x 0.71 = 21.3 pulse/sec"

 

Sper sa nu deranjeze pe nimeni acest link:

http://www.rav4faq.kerkerinck.de/xa2/tsb/files/BE2019_0_1_RAV42_Troubleshooting_Kombiinstrument.pdf

 

Pai sa fim seriosi, daca zice toyota ca are 21.3 pulsuri pe osciloscop la 30 km/h ii cred pe cuvant, de aici se poate calcula viteza cu o acuratete de minim o zecimala.

 

Intre timp am mai gasit posturi similare. Aparent este o problema de masa. Mai e de studiat....

 

Legat de indicatorul de combusibil iara e in neregula. Se aprinde becul rosu cand acul indica cca un sfert de rezervor ! O sa scot motorina sa vad cat mai ramane in realitate. Trebuie sa ramana cca 9l.

 

Sa fim seriosi ... mai am inca doua masini pe langa rav 4, la nici una din ele nu se intampla acest fenomen.

Si la freelander-ul de care va povesteam, mergau instrumentele de bord impecabil.

 

Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota RAV 4 Gen II - XA20 cu motorizare 1CD-FTV

 

Azi a avenit si cablul. Dupa ceva lupte crancene cu aplicatia, am reusit sa comunic cu masina.

 

Asa cum am banuit, rotatia motorului citit din calculator este OK (900 RPM - mers in gol). Se pare ca turometrul arata mai mult cu 300 RPM. Urmeaza sa mai fac ceva teste maine.

 

Sarbatori fericite !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Toyota RAV 4 Gen II - XA20 cu motorizare 1CD-FTV

 

Buna ziua,

 

Am identificat problema cu bordul. Se pare ca a fost demontat remontat cu acele in alte pozitii.

 

In continuare, doresc sa documentez o eroare, aparent comuna la Toyota. Poate va loviti de ea .. si sa aveti de unde sa o apucati.

 

scv_1.jpg.5e035b5f4bf6262b305b5fea861e8494.jpg

 

Eroarea este 78(8) - Fuel pump system malfunction (short)

 

Aceasta eroare se datoreaza SCV-urilor aflate pe pompa de injectie.

Se manifesta prin pornire greoaie si pierdere de putere. In cele mai multe cazuri apare becului check engine aprins. In cazul meu, eroarea a aparut brusc, la pornirea la rece.

 

In mod normal aceste SCV-uri le puteti gasi la reprezentanta Toyota si costa in jur de 1000 RON / SET

 

Dupa ceva teste pe partea electronica, am scos valvele, le-am curatat si pus la loc. Merge brici.

Merg cu masina de trei zile si eroarea nu a mai reaparut (deocamdata)

 

Din ce am studiat, eroarea se manifesta si sub alte forme si din ce am vazut pe la altii poate fi si cu starea open ( - 78(7) daca nu ma insel ).

 

Situatii posibile: - circuit intrerupt, circuit in scurt la masa sau plus, valva blocata pe deschis sau inchis, functionare cu intermitenta, valva(e) defecta.

 

Valvele SCV sunt legate direct in ECU pe 3 fire, fir comun, SCV1 si SCV2

 

Se poate masura foarte usor continuitatea circuitului de la ECU la valva. (revin cu o poza pentru identificare mai usoara)

 

Bafta multa.

 

PS: Pentru zona Brasov - In limita timpului liber, va pot ajuta in mod gratuit cu tester Toyota si Lexus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare