Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

pierdere ulei motor 4D56

RaduAlex
 Share

Recommended Posts

Buna seara.

Apelez si eu la motoristii de Mitsubishi. Am un L200 - model K74T si am o pierdere de ulei (nu foarte mare dar suparatoare) pe la capacul din tabla de sub pompa de injectie a motorului din titlu 4D56. Zona fiind dificila de fotografiat am cules cateva poze de pe net.

Intrebarea mea este la ce serveste capacul cu pricina, ce acopera si la ce faciliteaza accesul ? Pun intrebarea pt ca l-am gasit ca reper in ASA dar nu am gasit nici o referire in Workshop Manual.

Mai pun o intrebare pt. cei ce au umblat la el,. respectiv daca e dificil de etansat?. Pun intrbarea pt. ca am propriile experiente mecanice neplacute cu etansarea capacelor de tabla.

Multumesc anticipat pentru timpul acordat.

293152421_foto3.thumb.jpg.357121ce8b56b3a3cd6bfeca5f9260d0.jpg1291947390_foto2.JPG.d18cd0dcf528cb90eafdf6ad09a0dc05.JPG1684248267_foto1.JPG.412bd4ffa31440c264fb8c0c5a8191d3.JPG

Re: pierdere ulei motor 4D56

Na ,deci , este o "fereastra" sau gaura tehnologica pentru montajul cuzinetilor arborilor controrotanti sau de echilibrare.Garnitura dedicata i greu de gasit,i numa in kit! Silicon de garnituri rosu face minuni!

Daca "supureaza" da-i pace,daca se aduna oloi sub masina,ia inima in dinti si etanseaza sistemul!

Nu te speria de capacele de tabla ambutisata!

Ia un ciocan de lemn si f.tei doua sa o faci concava,cand o strangi sa ai grija la cuplul de strangere al surubului!

NU cu nesimtire!

Asta i lupta mecanicului roman cu puterea lui de strangere! Orice surub pana la limita! daca faci asa ceva cu,(virgula) capacu' de tabla,lai f..ut!

Respecta lista de cuplu-strangere a suruburilor in motor!

De obicei sub capacele ambutisate de tabla se afla garnituri de pluta si sau moi! Daca le strangi tare le f..i!

Pune pasta anti-desfacere pe capu'la surub!

Avelo baftalo!

Pajero

Re: pierdere ulei motor 4D56

Pepi, mulţumesc pentru sfatul pertinent şi complet.

Referitor la ulei, pe acolo doar supurează, dar mă enerveaza, pentru ca mie imi plac masinile (si nu numai) uscate pe dinafara si ude pe dinauntru.

Asa că o sa-mi comand kitul complet capac, garnitura si O-ringuri şi cu/curaj o sa remediez problema. Sub aspectul delicateţii, stai linstit că sunt gingas cu etansarea capacelor de tabla.

Va doresc un Paste Fericit! tuturor membrilor dar si cititorilor neautentificati.

Edited by RaduAlex

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use