Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Anvelope pentru Pajero 2.5 LWB,`94 - SImex pe 31 sau BFG pe 33 ?

maxim007
 Share

Recommended Posts

Buna Ziua,

Am si eu un Pakero 2.5 LWB din `94...

Acuma am cauciucuri 31x10.5x15 AT...

Masina are lift kit de 2'' si 1'' la arcurile de pe spate + un pic ridicata de fata din barile de torsiune...

Acuma ma bate gandul sa imi pun alte cauciucuri MT...

Ma gandesc la un set de "SIMEX" resapate care ar fi 31x10.5x15

sau la un BFG MT dar astea sunt 33x10.5x15...

acuma ce ma sfatuiti sa aleg?

ma refer la cei care au avut asemenea cauciucuri...

ar fi OK simex de 31 sau BFG de 33?

De facut Off road nu pot zice ca fac gen "profesional" dar vreau sa nu ma fac nici de rusine...(in noroi)

Ce mi-ati recomanda?

Multumesc si astept cateva argumente pro si contra.

Re: Intrebare Cauciucuri

Salut, am avut un 2,5 incaltat cu resapate profil simex de 31, pneus, a crescut consumul, am rupt planetare,o pacoste...! Apoi am pus mt-uri de 31 ia la noroiul mare ma ajutam de troliu. Acum am un 3000 inaltat 5cm si incaltat cu mt-uri de 33,12,5 si pot sa spun ca e ok. Profilul simex este incomparabil cu oricare mt de pe lumea asta in noroi iar daca alegi resapate sa ai grija ce marca alegi, exclude pneus, e f greu, iti rupe masina. Spor la noroaie:h5

Edited by Tavi D.
Mitsubishi Pajero 3000 V6

Re: Intrebare Cauciucuri

AHA,

Sa zicem ca as opta mai mult pt BFG'uri de 33...

Dar ma tem de "inaltarea" masinii si de pericolul rasturnarii, fiind un LWB Inaltat...

cred ca ma voi alege cu un set de BFG'uri -MT-TA-KM...(nu KM 2...:) )

Edited by maxim007

Re: Anvelope pentru Pajero 2.5 LWB,`94 - SImex pe 31 sau BFG pe 33 ?

Salut,

Eu am mers cu Insa Turbo profil simex aprox 32,5 si nu am avut nici un fel de probleme (in conditiile in care am bricolat un pic aripile fata), nu mai stiu dimensiunile exact dar erau si destul de late (cred ca erau ceva de genul 265 75 16).

Acum am pus AT-uri BFG 265 75 16 si merge ok, si mai am un set de Silverstone profil Simex 33 cu care inca nu am apucat sa merg.

Aripile sunt bricolate si fata si spate, dar nu am avut probleme cu planetare sau alte chestii (insa eu am in grupuri 5.22)

Diferenta este mare intre BFG si INSA Turbo (in iarna pe simexuri masina consuma cam 20%, de cand a venit caldura a scazut la 10 - 12)

GTC MotorSport - Aventura incepe cu noi !

Tocmai am comandat un set de 33x10.5x15 de BFG KM2...

sper sa nu fiu dezamagit de ele...

stiti cumva cum se comporta in noroi???

la coborari alunecoase? (ca cu AT-urile ce le aveam inainte ma fura de spate la GREU...tinant cont ca e LWB masina si GREA)

Acuma cu BFG-urile sper sa fie mai OK...

Si ceva sfaturi legate de presiunea din pneuri??cat sa le umflu pt o aderenta buna?

Multumesc anticipat...

Am un 2.5 LWB pe 33" BFG MT (atentie, KM model, adica cel vechi).

Inaltat cu bodylift ca al tau, la fel, etc.

Merge fara probleme, nu iti face griji. Pe inclinari laterale si coborari cu noroi or sa te tina mai bine ca niste cauciuri de strada sau AT... insa nu or sa te tina asa de bine cum te astepti. Simex-urile te vor tine mult mai bine decat MT, asta este alta treaba insa.

Dpdv presiune = eu acum am 2 in ele, am coborat si pana la 1,8 fara probleme (pentru o aderenta mai buna in teren).

Edited by Schultz
KAMIKAZE TEAM

pune 33-uri...bfg...o sa aflii mai tarziu de ce . Resapatu tot resapat ramane...

Bafta.

Edited by Astral
Cum e sa cazi in sus ?

Tocmai am comandat un set de 33x10.5x15 de BFG KM2...

sper sa nu fiu dezamagit de ele...

stiti cumva cum se comporta in noroi???

la coborari alunecoase? (ca cu AT-urile ce le aveam inainte ma fura de spate la GREU...tinant cont ca e LWB masina si GREA)

Acuma cu BFG-urile sper sa fie mai OK...

Si ceva sfaturi legate de presiunea din pneuri??cat sa le umflu pt o aderenta buna?

Multumesc anticipat...

Salut,

Ai facut o alegere buna. Eu pun 2 bari in ele cand merg mult pe asfalt si 1,4-1,5 in off road.

pune 33-uri...bfg...o sa aflii mai tarziu de ce . Resapatu tot resapat ramane...

Bafta.

Tinel, din pacate nu mai am ce sa pun...pt ca rotile de pe masina sunt ocupate deja cu un set NOU de BFG KM2...:)

Momentan le-am introdus 1.8 atm in ele...si ramane de vazut cum se tin de asfaltul din padure...

Sper sa nu fiu chiar asa de tare "dezamagit" de ele...

P.S. Inainte aveam Kumho KL71 MT 31x10.5x15...dar cred ca mai bune erau un set "bun" de AT'uri decat Kumho...

Multumesc deocamdata pt sfaturi..

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use