Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Incalzire scaune ? Iluminare busola ?

CarDriver
 Share

Recommended Posts

Buna,

Vine iarna si vreau sa aflu daca incalzirea in scaune este la Mitsubishi Pajero Sport 2.5 doar in sezut scaun sau si in spatar? Poate stie cineva si niste link-uri catre scheme electrice si manual reparatii pentru Mitsu'.

Busola e cumva iluminata seara? Daca da, cum se inlocuieste beculetul din ea?

Multumesc.

Edited by CarDriver

Re: Incalzire scaune ?

Busola e iluminata tot timpul. Sunt doua becuri minuscule care ii dau lumina. E mai complicat cu schimbatul lor, se desface consola aia bucati, pana ajungi la busola, apoi e compliat de schimbat si becurile ca sunt niste "picioruse" pe acolo care trebuie potrivite, etc. Eu am vazut operatiunea facuta la mine, m-am enervat doar privind. Si dupa 2 saptamani s-au ars iar... Complicat de gasit si becurile, doar de prin dezmembrari, cred...

Un manual de Pajero Sport iti pot da eu, daca-mi dai o adresa unde sa-ti trimit. Asta daca nu-l gasesti pe la sectiunea cu manuale, de pe forum.

Un sfat sigur prietenesc, renuntä la orice incälziri in scaune, dacä iti iubesti libidoul si activitatea sexualä !!!! Se stie demult...cäldura si "ouäle", douä linii paralele!

Edited by Astral
Caut oameni cu interese comune, morale.

• 2 weeks later...

Desi Optimus m-a prevenit, m-au mancat degetele si am desfacut consola cu busola.

Acum daca stie cineva codurile sau unde gasesc beculete conform celor din poza? ...

Multumesc.IMG_1758.thumb.jpg.05a935319f2578a0f468f32b71365779.jpgIMG_1757.thumb.jpg.0aef54d722eaf150e5893bdfdebc8e40.jpg

Edited by CarDriver

Nu sunt foarte clare pozele, dar ar trebui sa le poti scoate din soclu si sa le gasesti la orice magazin de electrice.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Nu sunt foarte clare pozele, dar ar trebui sa le poti scoate din soclu si sa le gasesti la orice magazin de electrice.

Exact , mai toate magazinele mai serioase de piese au becuri dintr-alea.

Edited by Tavi D.

Multumesc Tavi si Alin.

Becurile sunt f. mici (inaltime max.10 mm si 4 mm diametru beculet). In plus e greu de scos beculetul (nu imposibil, insa aproape se distruge soclul ... nici eu n-am facut mecanica fina in schimb!)

Am gasit beculete de 20 mm si 6 mm grosime ... dar is prea lungi!

Mai incerc.

nu se vad bine becurile in poze :(

becuri din astea cu socluri mai speciale gasesti in Buc la Al Padrino.

La mine la Nissan am desfacut bordul ca nu imi mai mergeau luminile de la clima - si acolo am la fel niste becuri cu socluri ciudate. DAR se puteau scoate becurile din socluri daca desfaceai sarmele lor de contact (munca de chinez batran... :old )

si am bagat in loc becuri echivalente / leduri care au mers la dimensiune si le-am impletit la loc sarmele pe socluri.

Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun

Merci, Alexei!

Bine zis ... munca de japonez mai degraba! ... doar in miniaturi nu-i intrece nimeni :sh2:sh2 !

Da, pozele lasa de dorit! ... o sa incerc sa le refac, dar ca idee si imagine am gasit ceva similar Bec T1 1/4W 12V R509TBDK, asta are soclu negru ... ale mele sunt gri in schimb! ... poza si o lista, cred utila si pentru altii am gasit intamplator aici

http://www.hasmar.ee/productPics/0ctMlN_R509TDBK.JPG

http://www.hasmar.ee/index.php?main=252&productCat=153&page=100&sess=361b837c331e691adad3219dda5e75da

http://www.ringautomotive.co.uk/product_list.asp?cat1=1&cat2=44&cat3=1&order=&records=12

Te-am inteles si iti multumesc de sustinere :tk deoarece cred ca voi proceda ca tine ... sa gasesc ceva similar si sa-i iau becul sau sa gasesc led ... in schimb sa gasesc un japozez va fi mai dificil! :ha: :uameni

Edited by CarDriver

eu am cumparat becurile alea de la un magazin de pe str Maica Domnului din BUC, unde sunt multe magazine de electrice / electronice. pretul a fost derizoriu, comparativ cu ce se cere pe la magazinele de auto.

Daca desfaci acolo, si reusesti sa scoti un bec macar, ii faci o poza de calitate buna, si imi spui parametrii lui, pot sa incerc sa ma uit eu pe la magazinele alea - daca nu aveti si voi pe la voi ceva magazine de astea de electronice.

sau macar spune-mi exact codul becului, si ma uit si la magazinele astea de auto care ar putea sa aiba asa ceva

Multumesc mult Alexei. :we

Posibil sa o fi rezolvat. Am gasit niste becuri de bord de pe la VW LT. Urmeaza sa demontez iar consola si sa fac si niste poze cumva.

Revin cu amanunte dupa "operatie"! :ft :pr1

Re: Incalzire scaune ? Iluminare busola ?

Salutare.

Eu am schimbat singur becurile de la busola. Becurile le-am luat de la reprezentanta Mitsubishi de pe Metalurgiei. Au venit pe comanda in cateva zile, nu au fost ieftine, dar nici extraordinar de scumpe. Cred ca mi-am luat si rezerver, dar pana acum nu s-au ars.

Daca vrei, pot sa caut punga lor, cred ca o mai am, si sa iti dau exact codul lor.

PS: Am gasit codul acestora: MR283314 BULB, CONSOLE METER

Codul celorlalte becuri e MR308931

Spor la cautat!

Edited by spooky

Mitsubisji Pajero Sport 2.5TD din 2003

YO3INP Waze.RO

1.  
    Buna, dragi colegi de forum,

@DLI: Multam'fain ... e inca pe agenda!... caut o schema electrica momentan...

@ASTRAL: Merci pentru completare!...de la una, am ajuns la doua "bube" si discutia a mers pe becuri mai mult...acu sa incep si pe incalzire sa vad ce are ... daca nu vine vara pana atunci!

@SPOOKY: Multumesc pentru informatii si raspuns ... codurile prind bine si pe viitor, caci banuiesc ca se vor mai arde pe parcurs, nu neaparat la mine...
    Pe baza colegilor de forum am reusit iluminarea busolei si a ceasurilor din centru ... poze n-am reusit sa fac in acel moment, aparatul foto facand "figuri" ... am achizitionat becuri cod 89901176 de 1.2w, apoi le-am "implementat" in soclurile vechi dupa ce le-am scos becurile arse (e ceva de migaleala la acest capitol) ... insa rezultatul fiind ok, am uitat tot ce-am "patimit"...

Multumesc tuturor pentru ajutor si intelegere ...

Lucian

Edited by CarDriver

• 2 years later...

Am si eu nevoie de un ajutor, trebuie sa schimb consola cu busola, presiune ulei si cea cu volti, cum se desprinde de bord consola, este prinsa cu cleme

sau si cu suruburi, am vazut ca tu ai desfacut-o. Astept un raspuns daca ma poti ajuta sau daca vrei la tel. 0740 484 522. Mersi

• 5 weeks later...
 Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use