Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

offroad buggy


romihd

Postări Recomandate

dupa cum scrie si in topic amu ceva timp m-am hotarat sa ma apuc sa fac un buggy

 

cam multe socoteli cam multe idei si cam prea multi bani de investit dar daca te mananca pe icre te mananca asa ca m-am apucat sa desenez schite peste schite ca sa ajung intrun final la nimic :))) dar cum ideea e inca in picioare am adus la un final doua schite pt eventuale masinute de calarit :))

prima masinuta

IMG_0007.thumb.jpg.dcf1f2baca562d5d1bb86232a9fe6b61.jpgIMG_0004.thumb.jpg.741f8e1347a5e2c8de61749053c045d0.jpgIMG_0013.thumb.jpg.e424095efe148208e02bc46ede70a8dd.jpg

 

a doua masinuta

IMG_0459.thumb.jpg.4ee0c131ae6c2a2bd5574b35e6f3f01a.jpgIMG_0458.thumb.jpg.6cc99ef09ebf22f1222f429353f71737.jpgIMG_0455.thumb.jpg.4eae75e0f613ea7d5ac104d00d057b05.jpg

 

astea fiind spuse m-am apucat sa caut piese idei pt piese si sculele necesar pt ami face munca cat mai usoara

asa ca am ajuns la un compromis si pe el raman in continuare

 

toata masina pleaca dupa parerea mea de la cauciucuri asa ca leam gasit si leam luat find de 40/18/16,5

deorece pt asa cauciucuri trebe si ceva axe sanatoase am gasit si cumparat o pereche de axe

 

axa fata :dana 60 king pin full flout 35 spini interior 35 splin exterior cu detrot locker ca blocant, frana disc ,4,56 in grup

axa spate : GM 14 bolt standard frana tambur schimbat ulterior cu disc ,4,56 in grup iar blocant detroit locker

 

la asa caucioace trebe motor asa ca am cumparat magaoaie de motor de 5,7l cu vreo 280 de caluti si vreo 400 Nm , dupa motor am legat o cutie de viteze TH 350(tine destul de bine un small block) iar dupa cutie am agatat un np205 care ulterior lam modificat un picut si iam pus un twin stick

 

ca toata masina sa se miste sexos am socotit la fiecare colt cate un air shock de 16 toli travel cu 2,5 toli in diametru

 

cam asta e baza dupa parerea mea asa ca am mai cumparat cate una alt care trebuiesc montate

unibaluri 16 la numar ca fata spate vin 4 linkuri

piston hidraulic de la psc cu o singura iesire ca e la moda

orbitrol tot de la psc cu coloana volan si volan cu disconect ca sa am destul loc sa ies din masinuta

doua pedale frana cu tot cu pompa de la wilwood ca vreau frana fata spate independente

o gramada de teava trasa OL 52 de 42,4 cu 2,6/3,2 grosime si inca o gramada de prostii care mior fi necesare mai mult mai mai putin de parcurs

 

ca materie tehnica am ajuns la urmatoru compromis

masina o sa aiba 2,9m intre axe , 1,9 inaltime totala , 65 cm burta , iar in moment are exact 2,22 exterior cauciucuri ,cam lata dar sincer nu ma prea deranjeaza momentan

greutate estimata teoretic pana in mometul actual este undeva la 1650 kg

 

cam astea fiind spune o sa incerc sa pun ceva poze de la diferite stagii de pe parcurs

cum am doua desene am si inceput doua masini asa ca stati pe faza :)))

Editat de romihd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 132
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: offroad buggy

 

foarte tare proiectul, o singura intrebare

teava nu este cumva mult prea slaba, ca si material vorbesc, nu ca si diamteru

adica la un asemenea proiect, cred ca un material de varf este mai potrivit

parerea mea

la masina de concurs americana monster truck rollcageul este facut din otel...fix de care se fac lamele de briceag victorinox... si nu discut despre sasiu, ci doar despre rollcage acolo

Editat de soimu`
forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: offroad buggy

 

foarte tare proiectul, o singura intrebare

teava nu este cumva mult prea slaba, ca si material vorbesc, nu ca si diamteru

adica la un asemenea proiect, cred ca un material de varf este mai potrivit

parerea mea

la masina de concurs americana monster truck rollcageul este facut din otel...fix de care se fac lamele de briceag victorinox... si nu discut despre sasiu, ci doar despre rollcage acolo

 

Multam de incurajari

 

La America sunt alte metode si o piața mult mai mare de desfacere

Ol 52 sau cum îl iau eu de aici st 52 sau S 355 după părerea mea este cel mai tare otel care este platibil care se găsește ( la Ro nici atât )

Bineinteles ca mai este si bara de cromoly dar la preț de 18-19 lm nu cred

Merita atât banet plus ca eu sunt la prima Masina si la primele socoteli in indoit :))

Eu unu sper ca o sa țină iar după nenea care ma îndruma la construcție este mai mult decât necesar

Dar cum socotelile nu prea pușcă de fiecare data vedem ce se poate întâmpla in viitor :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: offroad buggy

 

dupa cateva socoteli am inceput munca :)

am inceput in a fabrica high stering-ul pt puntea fata

IMG_0127.thumb.jpg.02b201e31cd3c606a1ac768b6b72bf73.jpgIMG_0130.thumb.jpg.b6791ca66a001aa9ecef072a7779a3bd.jpg

IMG_0187.thumb.jpg.81bce1287a3826bcdfec52f0bb111c82.jpgIMG_0174.thumb.jpg.7eb5595a2b9bad4309d9f8e8482b51a5.jpg

 

si pe urma mam apucat sa fac un suport sa pot misca ``masa ``de lucru pe care am pus puntile si motoru la distanta care trebuie

IMG_0092.thumb.jpg.4fb88f4a0189faabadedbb749f0bfc9a.jpgIMG_0177.thumb.jpg.086a46af718917276886dd506d416e55.jpg

si uite asa am inceput sa indoi tevi una cate una cu sau fara vreo idee

IMG_0189.thumb.jpg.fbc1723bc977ca37af19375821850efc.jpg

IMG_0202.thumb.jpg.75372503b671496cac5a8e7fc6156908.jpg

IMG_0209.thumb.jpg.4e912494dafa1959bc58ef000a2b6445.jpg

IMG_0217.thumb.jpg.fddb7b8b4a80b1b89606996486a5dddd.jpg

Editat de romihd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: offroad buggy

 

dupa ce nu am mai avut idei pe unde sa trag teava am mai tras cate o banda pe ici pe colo :))

IMG_0230.thumb.jpg.86bbf3e769e90477b9935aca6929c1c8.jpgIMG_0219.thumb.jpg.bcf3ce11ffcb8b5cb5a39ca66a63a0ee.jpg

si uite asa dupa ce miam batut capu ce si pe unde sa mai fac cate ceva am abandonat proiectu :))) dar nu lam uitat ,asa ca momentan este in asteptare :))

asa ca incepem cu caroseria numaru doi , sau masina numaru doi

si uite asa am inceput caroseria

IMG_0486.thumb.jpg.589541faa3c5331fbc36225382c042c4.jpgIMG_0485.thumb.jpg.3b23a75b7c2e28d5e23ef137ed07c78e.jpgIMG_0481.thumb.jpg.7f3ed08de7e2727454b747bb21e7065a.jpgIMG_0489.thumb.jpg.f43cbc64dd9ea5b6145ec3d6f39cd050.jpg

Editat de romihd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: offroad buggy

 

Felicitari . Personal imi place mai mult primul exceptand ranforsarile din usa eu prefer sa cobor din masina nu sa ma strecor pe un patrat de 500x500 mm cum prevede FIA. La executia caroseriei nu uita un aspect foarte important : vizibilitate fata/spate . Avand in vedere ca vei avea un gabarit destul de mare vei avea nevoie

0747967945

kiss.zoltan@offroadmania.ro

Nebun de masini , off-road, natura, noroi, putere, aer proaspat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: offroad buggy

 

Felicitari . Personal imi place mai mult primul exceptand ranforsarile din usa eu prefer sa cobor din masina nu sa ma strecor pe un patrat de 500x500 mm cum prevede FIA. La executia caroseriei nu uita un aspect foarte important : vizibilitate fata/spate . Avand in vedere ca vei avea un gabarit destul de mare vei avea nevoie

 

Ms de felicitări

Si eu as prefera sa ma dau jos din Masina pe o ușa dar parca nu e buggy frumos daca nu ma si chinui un pic sa ma dau jos si sa ma urc :)))

Vizibilate fata spate o sa fie o problema dar iam găsit rezolvarea

O sa fie buggy gen kamikaze :)) adică doar in fata si gata :)))

Fără gluma amu , Masina are in moment 138 cum in exterior deci fata o vad destul de bine iar pt spate o sa las o mică fereastra între scaune

Pana amu asta e planu amu vad ce o sa iasă

 

Din păcate timp ni o sa am sa fug cu maina la etape si nici nu o sa reușesc sa fac așa ceva la telescoapele actuale

Air shock Urile se încălzeasc la viteza devin rigide si nu își mai fac treaba cum trebuie

Pt moment Masina este planuita sa ma dau eu cu ea penal noi prin păduri

Daca cumva o sa am destul timp si de etape am deja alta Masina in plan mult mai fiabila pt așa ceva

 

Romi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: offroad buggy

 

Intrebam unde o sa mergi cu masina pentru ca la campionatul nostru o sa patesti ca mine. Rupi masina si nu ai cum sa treci printre pomi.

 

Sportul asta la noi se indreapta spre alergatura cu ATV-uri sau RZR-uri. Asa se fac aproape toate concursurile la noi. Sa nu mai punem si faptul ca aproape toate drumurile noastre prin padure sunt sleauri facute de carute.

 

Daca ar fi sa urmam trendul celorlalte tari - (SUA, Anglia, Grecia) sportul asta ar trebui sa evolueze inspre masini ca ale tale - spre sasiu tubular, fibra, etc.

Noi avem si o alta problema. Off road-ul nostru tinde spre Rally Raid.

 

Eu am patit-o, nu prea ai cum sa construiesti ceva fiabil, capabil si sigur pe axe ingustate foarte mult...vorba aia...mai bine iti cumperi RZR de banii aia.

 

Daca ai posibilitatea sa ingustezi axele...sa nu stai pe ganduri...fa-o pana la limita sigurantei...altfel nu ai pe unde sa treci cu ea. In concursuri, nu prea ai cum. Cu greu treci daca ai axe viratoare spate. Si eu ma gandeam: sunt obstacole naturale..trecem noi....cum sa nu trecem...trecem incet dar trecem. Nu e chiar asa...cand ai 2m si 16. Treci si printre pomi cu distante de 2 si 10. Cateodata reusesti si la 2 m. Dar cele mai multe ori sunt la 1,90 -1, 95 m. Si daca mergi la plimbare sau cu prietenii pe aratura sau pe deal - tot degeaba. Pentru ca acolo poti merge si cu un Samurai aproape stock. E ca o aruncare cu bani .Masina pe care o construiesti tu. merita cele mai grele trasee si cred ca daca o faci bine o sa faca fata.

 

Sa nu patesti ca mine: e ca si cum as merge cu o masina pe o poteca de motocicleta. Aiurea rau!

 

Spor la treaba.

 

Eu abia astept sa vad progresul.

 

Inspiratie pura.

 

Multumim.

Red Holocaust.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: offroad buggy

 

La asta mam gândit si eu înainte sa ma apuc de Masina dar am ajuns la concluzia ca vreau altceva decât o Masina stock care fără suparare poate sa o facă si un copil mic un pic mai îndemnat in așa fel sa se dea pe deal cu ea

E lata in momentu de fata ,poate prea lata dar daca nu o sa trec pe undeva asta e , iar daca stau si ma gandesc offroadul ar trebui sa fie ceva de genu unei actiuni unde sa iti dai limitele si temerile peste cap nu sa treci printre copaci dar asta e alta mancar de peste :)))eu unu zic ca experiența contează cel mai mult si daca e sa ma bag la concurs Masina o total diferită de ceea ce fac acum

Cu direcția offroadui in Ro sa știi ca ai dreptate

Cred ca mulți mai mulți ziar face masini daca ar putea sa le pună in acțiuni precum in America anglia sau germania sau alte tari dar pana acolo mai avem de mâncat mamaliga :)))

De Ex in Germania la concurs este clasa proto gen tubulara

Clasa pt masini modificate dar arată totuși a Masina si clasa extrem si open deși open nu prea se da multe lume

Si sunt destul in fiecare clasa si pt fiecare traseu diferit

Amu om vedea ce se va întâmpla in continuare ,ceva se va schimba si la noi întrebarea e doar , când !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: offroad buggy

 

si uite asa mergem mai departe in constructia masini

IMG_0692.thumb.jpg.0aede1eb194030f5d6dded5d734fa4cc.jpgIMG_0575.thumb.jpg.bd2d4682b513e94d71c352b434bdb22f.jpg

a ajuns inapoi pe cadru unde am ramas in pana cu cealalta masina :))

dupa care a urmat un pic de spate si am asezat oarecum scaunele in pozitie

IMG_0741.thumb.jpg.78787a196a08e369340a2371f80b5504.jpg

Editat de romihd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: offroad buggy

 

salut la toata lumea

stiu ca poate sunt offtopic dar tre sa ma anunt,e pt proiect :)) deci :

caut motor ls 1 ls 2 ls 3 la un pret decent de preferat ar fi un ls 2 cu tot cu computer cablarie si ce mai trebuie pt a fi pornit

parca imi trebuie pt gargauni din cap ceva mai sanatos asa pt masina :))

 

stiu ca poate nu trebuie sa vina oferta aici pe post deci rog daca sunt ceva oferte sa fie scrise pe privat

 

ms

 

romi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: offroad buggy

 

...Si ce te costa sa pui un anunt la Cumparari piese 4x4, cu titlul Cumpar pentru "off-road buggy" ?

Si pui link-ul in anunt ca sa vada lumea pentru ce masina te intereseaza.....

Nu-ti strica topicul proiectului tau cu oferte.....parerea mea......:h5......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: offroad buggy

 

cum am mai avut ceva timp liber am mai facut una alta la masinuta

nu sunt inca babute in cuie dar deocamdata leam puncat asa un pic

am asezat prinderile pt 4 link si am pus linkurile la pozitie incepandu cu spatele

IMG_0908.thumb.jpg.2bb87469edbd128fdd14d652cddfd3d7.jpgIMG_0907.thumb.jpg.d99fd76c32a600af9159956bb521b8d7.jpg

 

la fata am facut la fel doar ca am departat un pic linkurile una fata de alta si am montat si cilindru directie

IMG_0906.thumb.jpg.663c2f1f50ec0f1f7c898f923051a596.jpgIMG_0905.thumb.jpg.da151f35d4f3b9fbc5c669acf866d3f0.jpg

 

dupa toata munca asta mult am asezat si pedalale de frana la pozitie orbitrolul cu coloana de directie si volanul (dar cred ca se vede si in poza anterioara :)))

IMG_0910.thumb.jpg.699609b9b7fdf46253d197654788a213.jpgIMG_0863.thumb.jpg.cfd868b8bb8c12cc6526a0963d077b78.jpgIMG_0909.thumb.jpg.94a536ade34a36a0b0088df2b9cee66b.jpg

Editat de romihd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: offroad buggy

 

foarte frumos utilajul , cat mai ai de lucru , il vedem la anu pe dealuri HD ? Motorul nu mergea mai in spate ?

 

neata buna omu

 

ms ms

 

mai am o gramada de munca si ma cam opresc telescoapele demult comandata care se cam lasa asteptate :)) au fost trimise pe jos dupa cum se pare :))

 

pe dealurile din hd sigur o sa se dea dar pana ajung la un compromis o sal testez peaici prin zona dar logic si normal ar trebui sa puste tot

 

motoru mergea cu cel putin 25 cm mai in spate , asa lam si montat prima oara doar ca nu mai am eu loc ca mis oleaca mai mare :)) si chiar nu am chef sa ma ingramadesc prea tare ,sunt mai batran asa :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: offroad buggy

 

ms ms de urari

 

telescoapele ca si restu pieselor care au venit si vor veni leam luat din germania de la un nene care numa cu asta se ocupa

 

preturile sunt dupa parerea mea destul de bune si nu cred ca exista ceva sa nu faca rost daca nu are

 

o sa intreb vreun admin sa vedem daca am voie sa scriu aici de unde imi procur piesele sau sculele sa fie de ajutor fiecaruia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: offroad buggy

 

salut

 

amu stiu ca e si offtopic si reclama dar de acolo imi procur piesele de proiect

iar daca e deranjat careva rog a se sterge postul

multam

 

http://www.4x4garage.de

este adresa de web unde are de toate dar din pacate are numa de americane si ceva toyota dar nu foarte mult fiind si unicul distribuitor sway away

domnult joachim este foarte de treaba si ajuta foarte mult ,piese sau sfaturi :)

 

http://www.offroad-extrem.de

aici are multe chestii printre care teava cromoly, directie hidraulica trail gear ,punti volvo

ei fiind si unic distribuitor fox racing shox si king shocks

 

http://www.killeraxles.com

frati tibus sunt foarte de treaba si chiar ajuta si sunt de incredere

au chestii foarte interesante printre care: sunt distribuitor profender shocks iar cee e foarte interesant e ca au chituri portale pt, axe normale

 

http://www.25crmo4.com

teava cromoly scule indoit teava unibaluri si multe altele

 

si bineinteles motoare axe americane si multe prostii se pot procura de la :

http://www.morlock-motors.de

preturi cam piperate in unele cazuri dar nu exista ceva sa nu aiba nea caisa asta :)))

 

bafta la cumparari

 

romi

Editat de romihd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare