Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Inca un Jimny!


octav_man

Postări Recomandate

La referendumul de jimny mai apare unul!

Cu volan pe partea gresita! dar e bun si asa!

Tocmai ce l-am achizitionat de peste maneca!

48.000 mile la bord, adica vreo 70.000 km.

prima inmatriculare 04.2001

1,3 benzina

cu coviltir ce va disparea la vara!

Imediat vin si ceva poze si detalii despre ce am inceput sa-i modific, schimb, imbunatatesc!

 

Prima poza, abia o urcasem pe primele dealuri de Piatra Neamt! Nimic modificat la cel moment, doar benzina mai proasta de Romania!

 

20121027_113249-1.thumb.jpg.8dfea5534646785680a0b725b208cdf7.jpg

 

Din prima azi am inceput sa investesc, cate putin....dar sigur!

Prima "adaugire" - un scut metalic, achizitionat de aici, de la roly : potrivire perfecta!

Functionalitatea se va vedea acusi!

Editat de Astral
Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 95
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Inca un Jimny!

 

Au urmat primele "facelifting-uri" de moft!

anume, presuri - covorase de cauciuc luate tot de pe aici.

si am imbracat volanul in piele, la un atelier local de tapiterie auto! meserias baiatul, a facut operatiunea asta la mai multe masini pe care le-am avut. trebuia sa ii schimbe si portiunile de "scai" de la soft top, insa a plouat cu galeata si a ramas pe alta data. scaii vechi isi dau obstescul sfarsit si am la soft top niste urechi ce falfaie de parca as merge cu elefantul pe geam! :-)

Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

Next stage: uleiurile!

Schimbat ulei motor: 5W30 Castrol

cutie viteze si cutie transfer: 75W90 GL4 Total

grupa fata si grup spate: 75W90 GL 5

Luni urmeaza antigelul si lichidul de frana.

 

caut anvelope de iarna.

as vrea sa raman pe suspensia stock pana mai adun ceva banuti pt un chit de suspensie (am inteles ceva la vreo 600 euro arcuri si amortizoare), asa ca gumele ar trebui sa fie 205/70 R15, sau 205/75 R15

 

Aveti idee de 215/70 R15, ar atinge?

 

ceva anvelope de iarna, preconizez 75% on road, 25% off road, ce recomandati?

Vreo Sursa ieftina si buna de cauciucuri si jante?

 

Merci!

 

Revin sapt viitoare cu poze si detalii despre micile interventii, cel putin in comparatie cu alte proiecte ce am gasit pe aici, pe forum, e ca si cum eu as pune stergatoare noi si atat! Altii rad cand citesc ce am facut eu....

Lasa ca ma fac eu mare!!!!

Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

Aveti idee de 215/70 R15, ar atinge?

 

Aici --> http://forum.club4x4.ro/showthread.php?48755-Anvelope-jimny/page4 si aici

--> http://www.calcule.ro/Compatibilitate-Anvelope/Cu-alte-anvelope.aspx#&&/wEXCwUMVDBfVDVfVDM5X1Q1BQEwBRFQYWdlQ29tbWVudHNTdGF0ZQUBMAUDNTE0BQMyMDUFAzUxNQUCNzAFAzUxNgUCMTUFAzUxNwUDMjE1BQM1MTgFAjcwBQM1MTkFAjE1BRBOZXdzUGFnZVN0YXRlS2V5BQEwBRBUMF9UNV9UNDlfVDJfVDYyBQEwBR9TY2VuYXJpb1ByZXNlbnRlcl9IYXNTdGF0ZVNhdmVkBQR0cnVl , chiar nu ati gasit raspunsul la intrebarea dvs ? :h5

 

 

ceva anvelope de iarna, preconizez 75% on road, 25% off road, ce recomandati ?

 

O discutie despre anvelope de iarna --> http://forum.club4x4.ro/showthread.php?73050-Anvelope-Jimny&highlight=anvelope+iarna+jimny

 

 

 

Sa stapaniti sanatos acaretul :wink:.

 

 

 

 

 

 

 

Cu respect,

Teodor.

Editat de Teodor4x4
4x4, Way of Life !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

Danke pt link-uri!

Le verificasem deja, dar inca nu am un raspuns clar!

Serios!

Mai ales nu sunt ferm convins de faptul ca 215/70 R15 nu atinge cu suspensia stock, si spun asta pt ca am verificat cu 205/70, cele standard, si sunt 2 locuri in care trece pe langa body la doar 1,5 cm, si asta pe loc, pe teren drept. Mai ales de aici pleaca nedumerirea mea.

Ma gandeam la 215/70 R15 pt ca am gasit 2 buc SH foarte bune, Cooper, la un pret f ok, si ma bate gandul sa le iau alea si sa mai caut inca 2 la fel, nu as merge pe dimensiuni diferite fata-spate. Cele de 215 pe spate nu cred ca ar atinge nicaieri.

Dar mai caut...poate dau de ceva 205/70 sau 205/75, astea sigur nu ating, ca cica ar fi recomandate de producator!

si inca nu as baga banii in suspensia noua, nu acum, ca deja e a treia masina a mea si se vrea doar un moft si parca imi fac prea multe planuri de cheluieli pt ea!!! Asa ca...slow down! Minimum investitii acum!

Later ... mai vedem!

Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

Salut. In primul rand te felicit pentru achizitie. Acum, referitor la anvelope, eu voi monta

saptamana viitoare anvelopele de iarna pe care le-am achizitionat de curand. Tot SH, tot 215/75/r15, tot Cooper, model Wheatermaster St 2. Totusi, eu am un suspension lift de 4 pus la arcuri, iar fara ala sigur nu ar fi intrat, deoarece am si flanse distantiere la roti care scot anvelopele in exterior si cresc sansele sa imi atinga la flexari. Dupa montajul anvelopelor iti pot spune rezultatul. (Nu stiu cand o sa am timp de "incaltat").

Mitsubishi Pajero mk3 lwb 2.5 :cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

merci!

astept un feed-back de la tine!

Am gasit pe jimnybits un set de suspensie (arcuri si amortizoare) ce ridica cu cca 50mm. Am inteles ca mai este nevoie si de o piesa ce se monteaza pe puntea spate si impiedica blocarea franei, mai trebuie furtune de frana mai lungi si....cam ce mai trebuie? sa stiu cam la ce cheltuieli ar mai trebui sa ma bag pt a monta acest kit.

As merge pe schimbarea arcurilor si amortizoarelor cu unele deja inaltate pt ca deja e de schimbat amortizoarele si arcurile pe fata. Si daca tot trebuie sa le schimb, macar sa fac un lucru complet!

Deci? ce mai trebuie schimbat pt kit-ul asta?

 

A...si vreau sa pun un amortizor la directie, ca imi face volanul masaj la palme si umeri!!!

sper sa gasesc piesele si sa ma descurc cu montarea, ca prin zona mea nu am auzit de nimeni care sa monteze, si nu as bate 350 km pana la bucuresti sa montez asta! Deci....la treaba!

Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

Este vorba de kit-ul de la Procomp ? Daca da, ar mai trebui cum ati spus, furtune de frana mai lungi si se pare ca e nevoie si de bucse excentrice (caster kit). Pe jimnybits recomanda demontarea barii anti-ruliu fata pentru o articulare mai buna. Nu stiu la ce piesa va referiti care impiedica blocarea franei...

 

Despre amortizorul de directie, gasiti aici o discutie care va poate fii utila: http://forum.club4x4.ro/showthread.php?63189-Montare-amortizor-de-directie-Jimny&highlight=amortizor+directie+jimny

 

 

 

 

 

 

 

Cu respect,

Teodor.

Editat de Teodor4x4
4x4, Way of Life !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

Nu iti trebuie neaparat, dar se recomanda bucsele excentrice, modificarea panhardului. Merge si fara, este in functie de cat de mult te deranjeaza directia masinii dupa inaltare. Furtunele de frana nu sunt o necesitate la 5cm, dar daca ai banii, poti sa le cumperi. Eu as mai recomanda flansele distantiere la roti, se spune "cat ridici atat sa si latesti". Eu la 7cm am facut toate astea, inaltare tot cu ProComp. Am scos si bara stabilizatoare. Inainte aveam o inaltare cu distantiere sub arcurile originale, aproximativ 4-5cm. Fara modificare de panhard, si fara bucsi excentrice. Pe mine ma deranja directia masinii.

La 7cm busile excentrice nu corecteaza 100%, dar ajuta mult, lungirea panhardului este obligatorie, parerea mea. Amortizorul de directie este un lucru bun, eu zic ca merita. 5cm este o inaltare cu "bun simt", intradevar de la 7cm incep sa se complice lucrurile, se modifica mult unghiurile pieselor fata de pozitia lor originala. Intervin tensiuni in plus, probleme de directie. Intr-o masura mai mica se intampla si la 5cm, de acea se recomanda corectarea lor.

Bafta la modificari! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

Am sa apelez la expertiza voastra imediat ce ma apuc de modificari!

Pt moment studiez, ma documentez, caut si strang banuti!

Imi place sa cred ca sunt prea sarac sa fac modificari ieftine!

Maine revin si cu ceva poze dupa o sedinta de SPA, am bagat-o putin la namol, am auzit ca-i face bine la ten! :)

Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

Gata! M-am saturat de cautat gume la sh si alte traznai!

Am comandat pe cauciucuridirect.ro ( nu e reclama) urmatoarele gume:

Cooper Weather-master S/T2 205/70 R15 96S care pot fi prevăzute cu ţepi

 

408 lei bucata.

site-ul e din Germania, sper sa fie seriosi, maine dim merg sa achit!

 

pt off-road am sa-mi iau in primavara jante si gume mai mari, pana atunci poate ma ocup si de suspensie.

Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

vorbesc din prisma omului care are un jimny stock + simex 205/70/r15 deci dimensiunea normala normala...

 

de ce te grabeti cu inaltare? mergi cu ea asa si apoi in fc de ceea ce vrei sa faci o inalti sau nu...

 

pune-i OBLIGATORIU un scut la diferential si apoi da-i bice la noroaie....

 

Jimny are un motor mititel si numai bun pentru dim standard la anvelope, sunt oameni care se dau la concursuri cu 195/80 .....

 

O sa vezi ca asa stock cum e daca ai niste simex-uri vei trece fara probleme mult mult mai usor fata de alte masini mai mari

Poate mai tai un pid din bari ca sa maresti unghiul de atac/degajare

 

Si eu ma gandesc la roti mai mari si sa o inalt dar recunosc ca 90% pentru aspect...10% pentru diverse situatii poate 1-2 ori pe an si la zapada..

 

ps ce vrei sa faci cu masina? mergi cu ea zi de zi?

 

DACA e doar pentru plimbari/offroad ia doar simex ...mergi si iarna pe zapada daca mergi cu atentie si cu grija si macar stii ca daca ramai undeva in noroi nu va fi din cauza cauciucurilor...

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

Mugur, merci de sfat!

Va fi folosita ca masina de hobby si ca masina de mers fara grija la franele altora cand prin oras e polei. Prefer sa scot pe vreun netrebnic din tabla de la Jimny decat din cea de BMW!

Off-road va vedea, dar la limita decentei (adica bai regulate de namol si coclauri de bun simt).

Ma gandesc sa o inalt daca tot trebuie sa schimb amortizoarele si arcurile, daca vad ca se descurca ok stock, cu atat mai bine, fac o economie!

Barele vor ramane deocamdata asa cum sunt, poate ii fac ceva modificari mai tarziu!

Scutul pt diferential a fost prima modificare! a treia zi de la achizitie il avea montat!

 

Acum caut ceva proiectoare de ceata, ca am bara fata doar niste gauri urate!!!

Ceva recomandari aveti? sa se potriveasca in bara standard!

 

tocmai ce s-a confirmat ca au in stoc Cooper Weather master 205/70 R15, deci raman pe standard!

in cateva zile ajung gumele!

Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

Acum caut ceva proiectoare de ceata, ca am bara fata doar niste gauri urate!!!

Ceva recomandari aveti? sa se potriveasca in bara standard!

 

Exista kit de proiectoare original Suzuki si vine cu tot ce trebuie de la butonul din bord pina la ramele pentru proiectoare. Are cabluri trase in copex, siguranta, releu, instructiuni de montaj, etc. Cablul din habitaclu in compartimentul motor exista deja din fabrica.

 

Referitor la anvelope si eu zic sa mergi pe dimensiunea stock. Am masina asta din 2009 si inca masina poate mai mult ca mine, plus ca niste anvelope mai mari inseamna si un consum mai mare, pe linga uzura suplimentara. Eu pentru iarna am niste anvelope dedicate, iar pentru vara niste MT-uri care merg decent si pe asfalt (Maxxis Trepador).

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

Danke de informatie, ”unde”, dar...facand un joc de cuvinte, unde, unde gasesc kit-ul asta de proiectoare?

pe aici nu am gasit nimic! un pret cam care ar fi?

de montat nu-mi fac probleme, ma descurc eu!

Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

Danke de informatie, ”unde”, dar...facand un joc de cuvinte, unde, unde gasesc kit-ul asta de proiectoare?

pe aici nu am gasit nimic! un pret cam care ar fi?

de montat nu-mi fac probleme, ma descurc eu!

 

proiectoare am eu originale suzuki jimny la 200lei perechea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

Well, nu stiu cat e de dragut cu gumele de vara cand se apropie iarna!!! :)

Am primit confirmarea ca au plecat gumele de iarna din Germania!!!!

Can hardly wait for it!

Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un Jimny!

 

poza de mai sus e postata de suzuk. sa imi arate despre ce proiectoare e vorba in oferta lui!

by the way, sunt interesat de proiectoarele de la suzuk., il caut eu pe privat!

 

azi am lasat buburuza cu floricele la montat de alarma si ceva boxe mai serioase!

revin cu poze si impresii!

ce bine ii sta cu noroi pe caroserie! a mai cunoscut ceva spa-uri ieri!

Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare