Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Suzuki dupa intalnirea cu un TAF nervos

warhead
 Share

Recommended Posts

Re: Suzuki dupa intalnirea cu un TAF nervos

Urata treaba. Este masina dvs, deorece vad ca cea din avatar e metaltop ? A patit cineva ceva ?

Cu respect,

Teodor.

Edited by Teodor4x4
4x4, Way of Life !

Nu, era masina unui vecin. Cazul e cercetat de politie, vroiam sa arat numai unde se poate ajunge de la o simpla tachinare si un schimb de cuvinte "grele".

De patit n-a patit nimeni nimic, doar orgolii ranite si table indoite

E mai sanatos cateodata sa-ti vezi de drum, decat sa raspunzi provocarilor.

Toata stima.

Edited by warhead

Concluzia: mai bine nu te certi daca vezi ca are cardanu' mai mare....iti ceri frumos scuze si mergi mai departe :ha:

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

http://www.ClubJeepRomania.ro

• 1 month later...

Mi se pare o porcarie. Ceea ce a facut cel cu TAF-u`. Exact cum mi se pare o mare porcarie ceea ce fac alti retarzi prin a zgaria masinile "dusmanilor", sau a le taia anvelopele si tot felul de astfel de gesturi ce pot fi usor incadrate la acte de vandalism. Trebuie sa ai un caracter infect sa te razbuni pe o masina. Ce vina are masina ca, proprietarul e nesimtit sau rau intentionat si a parcat in fata portii tale, desi scrie "atentie garaj"? Pentru asta exista ridicari auto. Poti sa-i lasi un bilet in parbriz, sau cel mult sa-i ridici stergatoarele, dar nu mai mult. Indiferent care iti sunt motivele nu poti sa faci ce a facut ala cu TAF-u'. E crima, din punctul meu de vedere.

Offtopic: Unde stai Warhead, am vazut ca esti din Tg-Jiu, dar, din pacate nu-ti stiu masina, sunt f. multe Vitara prin Tg-Jiu.

Numai bine,

All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll

• 3 weeks later...

Salut,

Cam asa arata intalnirea dintre un TAF-ist beat si un Suzuki. :al

S-a lasat cu :beat

http://s10.postimage.org/pnalt8irp/Imag075.jpg

http://s10.postimage.org/l2ofeaz2d/Imag076.jpg

Buna seara,

Trebuia bagat in spital respectivul TAF-ist, ...asta e parerea mea!

Bine ca nu s-a ranit nimeni!

S-auzim de bine

Un om deştept poate să înveţe şi de la un prost. Invers e mai greu!

Buna seara,

Trebuia bagat in spital respectivul TAF-ist, ...asta e parerea mea!

Bine ca nu s-a ranit nimeni!

S-auzim de bine

N-ai de unde sa stii ce a fost acolo ... Ma indoiesc ca nenea ala cu vitara sifonata a fost genul care intinde celalalt obraz.

Merg multi kilometri pe luna prin tara. Si am vazut multe ...Ultima fitza: sunt unii bizoni, posesori de 4x4 care se cred stapanii soselelor ...

Acum doua luni, tot prin zona Targu Jiu ...Crasna catre Balanesti, venea unul tare din spate ...eu mergeam cu 90-95 si de pe contrasens veneau masini (nu era loc de depasire, de obicei dau semnal dreapta cand consider ca ala care imi sufla in spate ar putea sa ma depaseasca chiar daca e linie continua)...Aud in statie: "Bah colegule, ne miscam si noi mai natural ca asta a mea consuma mult si ma grabesc!" ...Am lasat-o mai moale ca urmau niste curbe destul de stranse. Aud iar "Auzi bah, ce **** mea iti bati joc de mine?" ...Am incetinit ...si ulterior am oprit intr-un loc unde depasirea ar fi fost oarecum imposibila ...m-am dat jos mi-am luat cheia de roti din dotare de tip bara plina de metal (e una HD lunga de vreo 70cm si destul de "consistenta")

Bizonul din spatele meu a oprit neavand cum sa ma depaseasca eu punand masina oarecum de-a curmezisul ... Era cu o fetiscana in masina, bagati amandoi in scaune ...si imediat cum a vazut drugul a blocat usile ... I-am batut in geamul cu direct cu drugul ...si l-am intrebat "Chiar atat de tare te grabesti?" (limbajul a fost mult mai frendly dar n-are rost sa-l reproduc aici)...A deschis geamul putin si a zis doar atat:"Colegu scuza-ma!" M-am intors la masina si urmatorii 10-15 km n-am mai depasit 60km/h iar erau restrictii am respectat cu sfintenie, chiar si pe cele de 30km/h ...I-am dat de cateva ori semnal dreapta ca se poate baga, i-am zis si prin statie "Hai colegu, acum poti!" ...dar bizonul n-a mai schitat nici un gest ...a mers cuminte in spatele meu ...nici prin statie nu l-am mai auzit!

La final ...cand ma apropiam de destinatia mea ...i-am zis prin statie ..."Daca schitai vreun gest acolo pe deal, iti spargeam si geamurile, iti rupeam si muia si iti f****m si femeia"!

Asa ca sa zicem inteleg oarecum reactia TAF-istului ...Uneori imi vine si mie sa-i trimit la pascut (pascut = iesirea fortata la iarba verde/galbena/zapada din carosabil - depinde de sezon) pe cate unii ... :wink:

Din pacate marea majoritate a participantilor la trafic pe langa ca habar n-au cum sa-ti apere propriul fund ...mai dau de lucru si la altii ...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

N-ai de unde sa stii ce a fost acolo ... Ma indoiesc ca nenea ala cu vitara sifonata a fost genul care intinde celalalt obraz.

...m-am dat jos mi-am luat cheia de roti din dotare de tip bara plina de metal (e una HD lunga de vreo 70cm si destul de "consistenta")

...

:ha:

bag de seama ca nici tu n-oi fi vreunul d-ala de-ntoarce celalalt obraz...

Exista o tendinta tot mai acuta de a rezolva orice problema ca in vestul salbatic.

Sunt pline jurnalele de astfel de patanii.

Daca ati observat,la moda este revolverul,cheia de roti nu se mai poarta!

Nostalgicii pot folosi bata de basseball.

Mda eu aplic condusul defensiv si ghicesc mereu ce tampenie ar vrea sa faca cel din spate, fata sau lateral.Daca te-ai lua in Bucuresti la cearta cu toti stresatii posesori de masini de firma cu casco ar fi grav.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

:ha:

bag de seama ca nici tu n-oi fi vreunul d-ala de-ntoarce celalalt obraz...

Dupa 8-10 ore de condus ...cand ai unu dasta in spate nu prea iti vine sa intorci celalalt obraz ... Eventual te poti duce in fiecare mana cu cate o cheie de roti ... :wink:

Pacat de masina!Ca sa se ajunga la asa ceva,in majoritatea cazurilor vina apartine ambelor parti.

@Yonutz - Am observat,apropos de semnal dreapta,ca sunt multi care nu inteleg ce semnifica,nu sunt familiarizati,probabil conduc putin "in afara"(fosta categorie a soferilor "de duminica",actualii "turbati" dintre doua semafoare).Acum in cazul tau,dupa discutia avuta(am vrut sa-i spun monolog,dar se pare ca a rostit si ala o fraza scurta),baiatul s-o fi gandit ca dai semnal dreapta pt ca ai uitat sa-i spui ceva si nu vroiai sa o faci prin statie...ci personal. :grin:

Life's Too Short To Drive Boring Cars

Nici eu nu sunt de parere ca treaba cu intorsul celuilalt obraz e ce trebuie facut. Dar parca nici sa sari cu ranga in mana din masina nu mi se pare ok. Eu ziceam ca nu am nevoie, ca dau un pumn si se rezolva. Asta pana da 1 mai anul trecut cand am dat peste un gratarist/manelist care a fost deranjat de umblatul meu pe drumul forestier, si a hotarat sa ma opreasca aruncanduse in fata masinii...Eu cand ma dau jos la el, vad ca e beat, si hotarasc sa nu imi pun mintea, si sa ii dau doar un dos de palma sa se invete minte... Deh, betivanul avea falca tare si eu am dat cam cu sete, si asa am stat eu 6 saptamani cu mana in ghips(fractura de metacarpian IV - pentru cunoscatori)

:)

SSangYong Korando 2.3i GPL

apropo de semnal dreapta:

Acu mai multi ani, nu era asa circulatia si eu eram mai tanar, mai grabit si mai credul. Mergeam eu in spatele unui domn cu un camion. El mare, eu mic, nu vedeam de el. La un moment dat, pe o linie continua- nu in curbe-, imi da semnal dreapta. Eu, ca bibanu, hat! si intru in depasire. Ce spui ca m-am trezit cu alt camion in fata la vreo 200 de metri... Am accelerat cat am putut, aveam o Honda Quintet, si am reusit sa intru in fata camionului la mustata. Ei, cum stateam eu calare pe acceleratie cu covrigu in brate in timp ce eram paralel cu nenea asta de mi-a facut semn, el impreuna cu cel cu care era in cabina radeau de se prapadeau.

A fost ultima oara cand am mai depasit asa. Acum poti sa-mi faci ce semne vrei, daca nu vad cu ochii mei nu intru.

Nici eu nu sunt de parere ca treaba cu intorsul celuilalt obraz e ce trebuie facut. Dar parca nici sa sari cu ranga in mana din masina nu mi se pare ok. Eu ziceam ca nu am nevoie, ca dau un pumn si se rezolva. Asta pana da 1 mai anul trecut cand am dat peste un gratarist/manelist care a fost deranjat de umblatul meu pe drumul forestier, si a hotarat sa ma opreasca aruncanduse in fata masinii...Eu cand ma dau jos la el, vad ca e beat, si hotarasc sa nu imi pun mintea, si sa ii dau doar un dos de palma sa se invete minte... Deh, betivanul avea falca tare si eu am dat cam cu sete, si asa am stat eu 6 saptamani cu mana in ghips(fractura de metacarpian IV - pentru cunoscatori)

:)

vezi, d-aia e mai buna ranga...

vezi, d-aia e mai buna ranga...

da, dar doar pentru intimidare, ca daca dai cu ea...crapa...

SSangYong Korando 2.3i GPL

eu cred ca cel cu Vitara a vrut sa se intample asta, pt ca la cata rugina avea la coaja a zis ca nu are sens sa o duca la tinichigiu sa dea banii.

a baut un pahar cu ala cu TAF-ul si au hotarat sa faca vitaruta pe asigurarea taf-ului :grin:

se pare ca tafu nici vitara nu erau inmatriculate:cr1

sper sa nu va suparati pe spiritul meu de gluma:banana

Edited by ancuta_laurentiu

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Asa cum exista semnal dreapta, exista si semnal stanga mai ales pe drumul cu mai multe benzi pe sens...in traducere "te :ce, asteapta!!!"

Referitor la semnalul fals de dreapta ... trebuie sa fi idiot si total iresponsabil sa dai semnal doar ca sa-i pui in pericol pe colegii de trafic avand in vedere ca din toata chestia asta poti iesi si tu destul de sifonat.

Desi conduc defensiv si sunt foarte "impulsiv" (mai ales verbal) in trafic, ies cu ranga la interval cand e cazul, de foarte multi ani ...m-am lecuit de rupt gura la altii ...de pe vremea cand umblam cu pistolul in torpedou si era sa dau de belea grav.

Ie bine sa ai "sculele" necesare dar daca vezi ca adversarul este beat ...atunci e bine sa stai in banca ta! :wink:

• 3 weeks later...

Colegu Yonutz, vezi sa nu dai peste vreun politist sub acoperire cu ranga aia :))

Personal mi s-a intamplat o singura data sa coboare un nervos la mine si ma gandeam serios daca merita sa-l iau putin pe capota cu ranga lui cu tot. Din fericire era si un echipaj de politie in zona care a rezolvat treaba mult mai elegant.

Crazy about good old cars with tons of... personality :wink:

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use