Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Toyota LC BJ71 3.4TD '89


Norian

Postări Recomandate

Salut !

 

Doresc sa va prezint un LandCruiser BJ71 din '89, 100% stock :

Astfel:

Land Cruiser BJ71, '89, ampatament scurt, 300 000km la zi

Inmatriculat Romania, volan stanga, proprietar, acte la zi, ITP valabil. Al doilea proprietar, este in posesie din 2001

Motorizare 3.4TD, motor 13BT

Suspensie: arcuri cu foi fata-spate, amortizor directie

Diferentiale fata-spate blocabile OEM !

Bara fata heavy duty cu pregatire pentru troliu

Roti stock, 15'', gume ATR - desi mai mult de sosea: Fulda Tramp 4x4

Geamuri fata electrice

Trapa electrica

Scaune fata cu amortizoare

Busola

Martor presiune turbina, martori blocare diferentiale

Instalatie electrica 32V, 2 baterii tocmai schimbate

 

Masina este in stare tehnica impecabila, totul e functional pe ea. Nu are rugina, caroseria a fost curatata, grunduita si vopsita in culoare originala OEM pentru acest model.

Reparatiile si toate reviziile au fost efectuate la Toyota Brasov, masina are istoric acolo din 2001.

Mici defecte optice - rezolvabile doar printr-un polish.

 

Masina nu e pregatita de vanzare, este "ca atare". Nu a fost la competitii, nici macar la Open-uri, nu a facut extrem, a fost folosita strict ca hobby, la iesiri "old boys"

Are si a avut doar setul acesta de roti, cu gume ATR. A vazut doar off-road light: forestiere si ceva dealuri prin zona BV. Oricum cu gumele astea masina este sub nivelul Terrano-ului cu Grabber-e 2 noi, asta ca si idee de "limitare din anvelope". Cei avizati stiu cat de limitat e un set de gume cu profilul asta, indiferent cat de capabila e masina.

 

Masina este a tatalui meu, iesim uneori impreuna la plimbari si cam atat.

DSC_9076.jpg.e5da9bb88574c938bb829fd96e462402.jpg

IMG_4858.thumb.JPG.647e742fe0bf58b725c0a1fc22ffedb4.JPG

IMG_4859.JPG.23a8aa376c7f33381de945684092c609.JPG

IMG_5177.JPG.f5aaf0a68fbfd00e4adb39ca5a45308c.JPG

IMG_5179.JPG.093dfbf4b604d702d219399c774322ee.JPG

IMG_5180.JPG.7667eb2ceba1d426b6064fde4b1e59b4.JPG

IMG_5181.JPG.66d9befe3653fdaee325e98717cd5e84.JPG

IMG_5182.JPG.86b0fc2df9b6db8b852dfa3234286395.JPG

IMG_5183.JPG.4d3f0e74200d223e9121626b75ceef4f.JPG

IMG_5184.JPG.d53621e48be3a848a20e0b517c8ca747.JPG

IMG_5185.JPG.8e2465aa21eeedc691079991bd6e8424.JPG

IMG_5187.JPG.f1a9064fa23807c150ca59d274487026.JPG

17112012480.jpg.64aea3e72ceeb5d6025f82a757fe39b6.jpg

Editat de Astral
  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

Da !

Si ce mi se pare mie si mai atragator la masina asta, pe langa faptul ca are blocanti fata si spate,din fabrica (!), acestia sunt actionati MECANIC, nu vaccumatic - vezi cele doua manete din poza ! :bravo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

Bre....Astrale esti hilar si ai si Toyota.....

Pina si la tine unde ai 12V este masurat pina la 18....asta nu inseamna ca incarca 18V decit daca este ceva bulit...

Are 30si citi dreak sunt pentru ca este marcat pt supratensiune....daca ai fi atent ai vedea ca sta in patratelul alb ...adica undeva la 22-26V....38 sau cit deak sunt acolo sunt ceva gen "Atentie nene, o sa fac buba"....

Am avut tractor din asta pe 24, stiu ce vorbesc, cind o lua razna incarca 26-28V .....si prajea bateriile...

 

On topic... suuuper misto masina, am un amic are una identica dar lunga, un buschtaxi din ala cred ca-i zice....este in Bucuresti,are snorkel si alte chestii misto pe original si acum cred 450000km, merge ceas....nu a vrut s-o dea pe 14000E plimbati prin fata nasului acum 2-3 ani

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

Ai putintica rabdare ca am vorbit cu omul si pune voltmetru pe ea acuma si ne lamurim......:h5

 

Eu stiu de unde vine confuzia.

 

Masina e pe 24 de volti dar ceasul din bord care indica tensiunea este marcat pana la 32 de volti. Asa e si la masinile mele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

Am avut tractor din asta pe 24, stiu ce vorbesc, cind o lua razna incarca 26-28V .....si prajea bateriile...

 

RZV-ule, 26-28 de volti e ok. Peste 28 de volti incep problemele. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

Prietenii stiu ce zic.....ceasul arata 28V atit era marcat ,indicatorul mergea peste.....cit baga ....este altceva....electrificam cartierul :grin:

Ideea este ca asta-i o masina deosebita,foarte deosebita chiar dar la 38V.....zici ca suntem forum de cofetari :grin:

Cine da pe de alta parte un y61 pe ea trebuie sa fie Foooooarte mare fan si sa aiba un buzunar pe masura.Asta app de impozit si nu numai.

 

Daca vrei un sfat de pe dreapta,asta app de proprietar- incearca s-o dai pe bani.si de preferinta afara. aici nu iei valoarea reala care-i mult peste un y 61 dar asta numai pentru un entuziast.Altfel......o sa ajungi la concluzia mea,toata lumea se bucura,nimeni nu cumpara. Hai ca a iesit si cu rima.

 

Spor la vinzare

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

Maxule imi permit sa te contrazic , conform manualului de reparatie al motorului 2H si la 29V este ok , abia peste 29V ar putea incape problemele.Graphic1.thumb.jpg.bfce56741bb15cc92daebbfb564efa99.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

V-ati cramponat toti la aia 32V. Masina e clar ca are instalatie pe 24V pentru ca are doua baterii de 12V inseriate. Cat e tensiunea de incarcare... e alta mancare de peste. Si daca masurati bateriile alea separate o sa gasiti peste 12V in ele...

 

 

Lasati tensiunea electrica si bucurati-va ochiul de soacra cu pozele. E mult prea bestiala masina, indiferent de cat incarca alternatorul... :banana

 

Sa o stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ea!

Scump si prost am tot vazut. Ieftin si bun NU EXISTA! :grin:

Prahova 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

super tare masinuta.... are cea "gadget"-uri care mi le-as dori si eu :grin:

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

Apropo.....ce rapoarte are in grupuri ?

 

(daca nu stii cum se afla asta, uita-te la filmuletul de aici :

 

)

 

 

L.E. : Numarul de dinti (pinion x coroana): 9x37 - raport 4.11

 

 

Foarte tare masina :y .

 

 

 

 

 

 

 

Cu respect,

Teodor.

Editat de Teodor4x4
4x4, Way of Life !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

Nu trebuie sa invarti roata poentru a afla aceste lucruri.Se pot afla de aici

Atasez foto cu placuta de identificare de la masina mea.

1763474696_IMG_37421.jpg.eb66998c3e8a059adcd2be0de0630a79.jpg

 

unde codul care ne intereseaza este K052 unde First digit: ring gear size si Second, third digits: ring/pinion gear ratio

 

Acum consultand tabele de mai sus aflam ca prima litera ''K" este dimensiunea coroanei adica 9.5" , "05" inseamna un raport de 3.7 iar "2" diferential deschis

 

 

In imaginea urmatoare se vede cum se poate "decodifica" placuta de identificare

1377831103_toyotavin.thumb.jpg.d1cc7066d146d2c6f9ee090f94c42817.jpg

Editat de Alin
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

Foarte misto acest tabel. M-a facut sa ies in pijama la masina sa verific. La Toyota mea KZJ70 acest numar este " G285"

Deci raportul corespunzator numarului 28 este 4,30 . Eu traiam cu iluzia ca , KZJ70 are rapoartele originale 4,56 . Iar numarul 5 arata ca masina a avut LSD de fabrica.

Cred ca, merita un topic separat acest tabel pentru Toyote.

 

On topic.

Exceptionala masina, cred ca multi si-ar dona ceva din organe pentru blocantele de fabrica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

Salut !

 

Ma bucur sa vad ca se discuta despre masinuta.

 

Hai sa mai vin cu alte impresii si info:

 

@Astral: referitor la ochiul atent la turatia de ralanti, masina are OEM un "potentiometru" manual pentru turatie: invarti de el catre dreapta si creste ralanti-ul. Pentru orice situatie in care ai nevoie de un ralanti ridicat, inclusiv pentru cand e motorul rece, sa il tii usor ridicat. In mod normal poti sa-l cobori pana in zona de 650 rpm.

 

In alta ordine de idei, masina este foarte "barbateasca" :wink:

Desi directia e usoara comparat cu o masina de strada, iar toate comenzile sunt lejer de actionat, comportamentul este "dur".

Ampatamentul foarte scurt si arcurile cu foi sunt o combinatie care pe asfalt cariat sau denivelat demonteaza notiunea de confort. Scaunele cu amortizoare ajuta la salvarea situatiei. :grin:

Treapta 1-a este doar de forma, are atat de mult cuplu incat imediat cere 2-a. In teren, pe forestier, a 3-a la 1000-1300rpm este ideala. Toate dealurile pe care le-am urcat au fost in a 2-a, niciodata n-a cerut 1-a.

Pe reductor, cu 1-a n-ai ce sa cauti, doar 2 si 3.

 

Dar, noi nu ne-am "urcat cu ea pe casa" pentru a vedea daca cere 1-a pe low :wink:

 

Pun niste poze de la ultima joaca, imi place dezbaterea lunga a suspensiei stock. In prima poze este o situatie clara unde fara dif blocabil nu pleci din loc. Dif spate blocat e arhisuficient pentru genul asta de locuri.

 

Revenind la ceasurile de bord, cel cu tensiunea, arata in fapt incarcarea bateriilor. In zona de "patratel alb" totul e ok, zona de 32V este atentia la supraincarcare.

 

Ce imi mai place la masina asta: nicio alta masina pe care am detinut-o nu porneste atat de "in scurt" la demaror. Efectiv, instant, nu sesizezi ca demarorul invarte.

DSC_9062.thumb.jpg.f22772c08813991521b780513e5ddc70.jpg

DSC_9097.thumb.jpg.1f8fef0d64a8285d4494112cf12692db.jpg

DSC_9103.thumb.jpg.d70eee413e025cbd65c7a1d7f312faf5.jpg

Editat de Norian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

este foarte frumoasa :) s-o pastrati asa, merita.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

Salut !

 

A venit vremea de sters praful pe aici: datorita minunatelor conditii legislative ale tarisoarei noastre, masina ramane in familie, ma apuc eu de ea sa o aduc unde imi doresc.

 

Am demarat un prim proiect de tren rulare: kit suspensie - studiez un kit Iron Man - si un set de gume MT: aici oscilez intre 32 si 33. Momentan masina are 31 AT-uri pe ea.

 

Ce sfaturi imi puteti da ref la dilema 32 sau 33 ? Iron Man e ok ca si kit suspensie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

Salut !

 

A venit vremea de sters praful pe aici: datorita minunatelor conditii legislative ale tarisoarei noastre, masina ramane in familie, ma apuc eu de ea sa o aduc unde imi doresc.

 

Am demarat un prim proiect de tren rulare: kit suspensie - studiez un kit Iron Man - si un set de gume MT: aici oscilez intre 32 si 33. Momentan masina are 31 AT-uri pe ea.

 

Ce sfaturi imi puteti da ref la dilema 32 sau 33 ? Iron Man e ok ca si kit suspensie ?

 

Pune 33-uri dar, desi atara mai bine cu roti late, limiteaza latime al anvelopelor la 33x10,5x15.

Pt suspenie e important ca sa fie una cat mai corect aleasa in fuctie de carcateristicile masinii si de ce ai suplimentar pe ea. Consilierea corecta e foarte importanta aici.

 

E o masina deosebita. Ar fi fost pacat sa o dai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

Mda, e complicat.

 

Masina e nose heavy: are bara fata HD + motorul de 3.4 plasat excentric fata de axa longitudinala a masinii + cele 2 baterii. Asta ma face sa cred ca am nevoie de arcuri HD pe fata.

 

Pe spate in schimb...sunt in dubii: exceptand rezervorul de 100l + rezerva stock, nu am greutate pe spate. De asta as opta pentru arcuri "stock"

 

Va fi nasol dpdv financiar cu tot kitul avand in vedere ca are arcuri foi fata spate: sunt in zona de 2.000Euro.

 

Ca si gume, clar MT-uri. Totusi 33 cu 10.5 ? Asta inseamna o guma inalta si ingusta. Nu vreau mai mult de open, avand in vedere ca planurile de 2013 nu cuprind troliu. Acum am 265/75/15, aprox 31x10.5 si arata bine ca si latime :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare