Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Toyota LC BJ71 3.4TD '89


Norian

Postări Recomandate

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

In postarea de mai jos vei gasi un link mai mult decat util unde vei gasi tipurile de ulei recomandate pentru masina ta :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?38021-Voi-ce-uleiuri-folositi&p=804211&viewfull=1#post804211

 

Alte discutii care merita citite :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?38753-Ulei-LSD&highlight=ULEI

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?53609-Ulei-diferential-LSD&highlight=ULEI

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?38593-Ulei-pentru-grup-spate-cu-LSD&highlight=ULEI

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?38021-Voi-ce-uleiuri-folositi

 

 

PS - Bre, RZV-ule, cred ca tie iti cam place masinuta omului ca prea dai tarcoale pe topicul lui.....:ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

Tu stii ca-s un om destul de direct.De care cauza l-am si luat la trei cind am avut impresia ca are intentii dubioase.

Acum ,vazind evolutia si faptul ca nu mai zice prostii de injectoare originale nereparabile si chestii,pot sa admir masina si evolutia ei in liniste.

Normal ca-mi place,trebuie sa fii constipat pe un producator si ingust la minte sa nu poti admira o masina frumoasa si deosebita cind o vezi, sau sa fii un ranchiunos ursuz sa nu poti accepta ca altii pot avea idei mai bune ca tine.

 

Clar jantele+gumele+suspensia sunt ca blugii strimti si picioarele lungi----ambele fac posesoarele si mai bune/potente :ha::ha:

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

DSC_3679.JPG.06806923c10b2b0b5cb690ae5ca85502.JPGDSC_3719.JPG.13c39b69290252c4819d821fc4f8f804.JPGDSC_5095.JPG.651a72e464d563648e87b374de63c7ba.JPGDSC_5141.JPG.7bfdf45325c29c454ab6eca0bb8698a2.JPGDSC_3623.JPG.923a3f9ae3cfb6915211ca1f46cef7f3.JPGDSC_5177.JPG.028cd92fc017b2178993fb1508bfed88.JPG@RZV: multumesc de aprecieri ! Poate, acum ca ai vazut evolutia topicului si a masinii, ti-ai mai schimnbat parerea despre mine :wink:

 

Mi-a placut metafora cu blugii stramti...

 

@Astral: multumesc de sugestii, m-am pus pe citit. Vreau sa aleg bine, balansand solutia data de producator, acum 20 de ani si evolutia tehnicii :wink:

 

Mai pun vreo 2 poze de la ultima iesire.

 

Proiecte in derulare:

1. Anulare stopuri bara jos si conversie 100% pe stopuri caroserie. Am cumparat de pe e-bay un set de stopuri noi de FJ75 -varianta troopy, ieri mi-au venit. Se pare ca se potrivesc, trebuie sa cumpar becuri de 24V (au venit cu becuri de 12V) si mufa pentru firele pe care le aduc de jos din bara. Sper sa mearga totul bine, am cumparat cam "ochiometric". Fac miscarea asta pentru ca alea din bara au suportii de prindere mancati de rugina si sunt la al doilea set deja. Toyota nu mai face reperele astea, adica stopurile din bara, asa ca am dat drumul acestei idei mai vechi de mutare lumini. Dupa, voi duce barele spate la sablat si le vopsesc in culoarea masinii - evident dupa ce astup gaurile ramase de la stopuri.

 

2. Au sosit chederele de usi fata, caladrul model HZJ77 si semnalizatorul stanga fata. Trebuie sa-mi fac timp de montaj. Pe drum mai sunt un set de pastile pentru cardanul fata.

 

3. Am cumparat un volan de LJ73, varianta de volan cu 3 spite, ma enerva cel curent, e prea subtire si prea mare covrigul....

 

4. Urmeaza refacerea scaunelor fata + fete usi - sunt ok dar vreau sa arate impecabil, folie usor inchisda pe geamurile spate si investigarea unei scurgeri de ulei intre motor si cutie - probabil semeringurile sunt de vina. Aici va fi ceva de munca, trebuie data jos cutia

 

5. Injectoarele. Inca nu am rezolvat cu duzele si ma enerveaza chestia asta. Incerc marea cu degetul, citisem + auzisem ca s-ar potrivi duzele de la HDJ80 motorul 4.2. Nu e nimic sigur, pe site-ul toyodyi.com sunt date ca nesigure informatiile de echivalenta. Culmea, saibele, pin-ul si alte acareturi sunt 100% echivalente, dar codul de duza difera intre motoare. Vreau sa pun mana pe un injector de 4.2 sa vad daca se potriveste. Imi scoate par alb chestia asta cu duzele, de fapt barba alba, ca par nu mai e de ceva vreme.... :banana

Editat de Norian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

DSCN1536.thumb.JPG.37b1bc7103be29d13baee31990f32a37.JPGDSCN1604.thumb.JPG.f7fedd331823bc29b7711c2bf508ab36.JPGDSCN1564.thumb.JPG.37c136d9a634dbeb9e6d2dd708a45068.JPGDSCN1507.thumb.JPG.4a53f54dea79121b8c4bc06cc7bbe042.JPGDSCN1579.thumb.JPG.c77b66a00ca039a10eb519ef03d3a5b6.JPGDSCN1525.thumb.JPG.30e63f2234eab3c529600cf7926fb3df.JPGDSCN1587.thumb.JPG.39d655954d76e05e2e1b587cc798baec.JPGMai sterg praful de pe aici.

 

Am montat noua grila fata si semnalizatorul stanga. Alta viata, mai ales grila, cu sigla incorporata schimba aspectul masinii in bine.

 

Am terminat proiectul de anulare a stopurilor din bara, am instalat noile stopuri in caroserie, mufat si prelungit firele. E ok acum.

 

Schimbat si pastile la cardanul fata.

 

Am facut o iesire in zona Ariusd-Valcele in speranta ca voi gasi zapada, macar prin padure, dar slab de tot, asa ca am facut niste poze...de peisaj.

Editat de Norian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

mie imi placea mai mult vechea grila :grin:

Editat de Max

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

Pe bune ?

 

Mie mi se parea prea "anii 70-80" grila aia ca model, iar cromul dadea ca nuca'n perete din cauza barei fata si a proiectoarelor.

OEM masina a avut bara fata crom, da, atunci facea sens :)

 

In alta ordine de idei, noul volan in 3 spite e foarte misto, se simte foarte ok la condus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

da, tocmai pentru ca arata ca din '70-'80. tare mult imi place sa scrie toyota si nu sigla. sigla parca e prea noua pentru masinuta asta. important este sa-ti placa tie :x

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 4 luni mai târziu...

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

DSCN2145.thumb.JPG.28e5174b7530a8f05215617d0e3ed339.JPGDSCN2151.thumb.JPG.25b0f3705f8f495caa78ed0c5572888c.JPGDSCN2166.thumb.JPG.25e18487df6b46e198ed3b9cb694bbf2.JPGDSCN2241.thumb.JPG.db2714240a45057831e7241aeed8b542.JPGDSCN2278.thumb.JPG.cca37cf75572f08a339b27b7d070c57d.JPG

 

Revin cu ceva imagini noi de pe la ultimile iesiri.

Zona Holbav-Sinca-Poiana Marului si zona Maierus au suficient potential de iesiri, peisaje si gratare reusite :)

 

Proiectele in derulare nu au suferit modificari majore, pur si simplu adun buget pentru restaurare "showroom condition".

 

Probabil voi etapiza lucrarea in 2: sasiu + caroserie (tinichigerie exterioara) pentru a minimiza impactul de cost.

 

Venirea verii si caldurile aferente sunt un prilej foarte bun de a face intretinere pentru punti, diferentiale si cutia de viteze, uleiuri, verificare jocuri si probabil schimbarea unui simering intre motor si cutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

Mai fac un up-date pe topic.

 

La sugestia unui coleg, am reusit sa-mi gasesc sursa de piese noi OEM: Francezii de la Euro4x4Parts.com

A fost foarte ok colaborarea cu ei, mi-au adus diuzele de la injectoare OEM, de la Denso. Pe langa ele, am mai luat ceva maruntisuri: manere interioare usi, termostat, set chedere, stoppere capota, etc. Profi, au livrat la timp, totul a fost conform discutiei.

Dupa calibrare si montaj s-a simtit un mers mai rotund al motorului. Am facut vreo 7,000km cu ele de atunci, sunt ok.

 

Am mai montat si un snorkel, de amorul artei mai mult, caci in vaduri de apa care sa depaseasca nivelul capotei inca nu am intrat :)

 

Am iesit destul de mult toamna/iarna, cu niste traversari pline de munca pe Valea Doftanei.

 

Dupa 2 ani de la montaj kitul de la IronMan se comporta la fel de bine ca in prima zi.

Singura chestie care m-a dezamagit a fost degradarea rapida a vopselei de pe arcurile cu foi si cercei. Dupa fiecare iesire am spalat meticulos masina si mai ales suspensia, dar totusi, oxidarea superficiala a aparut.

 

Cooperurile STT au aprox 15,000 rulaj si sunt 99% multumit. Singurele puncte slabe - descoperite de mine - sunt gheata si noroiul clisos. Pe gheata nu ai aproape deloc aderenta in plan transversal, iar pe noroi clisos mi se pare ca descarca foarte greu.

Pe iarba/zapada afanata sau flescaiala/noroi de rau se misca foarte bine. Pe asfalt sunt ok, limita lor e dincolo de limita suspensiei la schimbarile bruste de directie

 

Ceva poze din iarna si o excursie recenta la Lacul Vulturilor.

 

DSCN2928.thumb.JPG.af9a53e7378fe8c62aa7ed56a7ba1fbe.JPG149280252_HTCPics719.thumb.jpg.513a41099ec77bdce706ece54221a36f.jpg1850673712_HTCPics717.thumb.jpg.83f15d73a838f179a0b5b1e41d1cd39f.jpg485104856_HTCPics514.thumb.jpg.69d5a753ad6cf73f3861b89cba71eaf4.jpg1216007100_HTCPics507.thumb.jpg.861b93c16f8c2f4f297073ff0abf582a.jpg1790164693_HTCPics413.thumb.jpg.22f575c9b1460b31409d0786f0dfb0aa.jpg746368201_HTCPics512.thumb.jpg.ecd2312cb1cca5c058be0901e5318c5a.jpg

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

Salut Norian,

 

Te felicit pentru masinuta si pentru atentia pe care i-o acorzi.

Am citit tot topicul dar nu am vazut nici o poza cu compartimentul motor. Daca se poate te rog sa faci cateva poze pentru a vedea modul de montare a turbinei si traseul de admisie.

Daca nu sunt prea bagaret ar fi frumos si o poza cu tablita de identificare a masinii (ma intereseaza partea cu codul de culoare, codul puntii si codul transmisiei), aici cred ca cel mai bine ar fi sa stergi zona cu VIN-ul (sau cel putin cu cifrele de la sfarsit).

Sunt si eu in cautarea unui model asemanator si m-ar ajuta informatiile.

Pentru Brasov cat platesti la ea impozit si asigurarea?

Cu consumul de carburant cum sta? Pe sosea si in iesirile tale?

Ai rezolvat scurgerea de ulei dintre motor si cutie? De la ce era?

 

Toate cele bune si iesiri frumoase,

Eugen

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LC BJ71 3.4TD '89

 

La sugestia unui coleg, am reusit sa-mi gasesc sursa de piese noi OEM: Francezii de la Euro4x4Parts.com

A fost foarte ok colaborarea cu ei, mi-au adus diuzele de la injectoare OEM, de la Denso.

 

Din pacate la partea de diuze, sunt mai scumpi decat piesele originale cumparate oficial de aici din Romania.

La ei sunt 287 de lei bucata plus transportul pana in Romania.

Eu de exemplu le vand aici cu 250 de euro bucata.

Codul lor: 23620-68010

 

In schimba am vazut niste stopuri de Landcruiser 60 la pret bun. Evident after market dar par ok si le voi comanda.

Editat de Max
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare