Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Rulmenti diferential spate LJ70


katlin

Postări Recomandate

Salutari tuturor!

Am desfacut grupul spate la un LJ70 deoarece se auzeau zgomote ciudate si nu mai mergea in marsalier si am gasit rulmentii sparti acolo unde intra planetarele. Deasemeni am observat ca si cei 2 rulmenti care sustin pinionul de atac au joc. Acum, cine ma poate ajuta cu acesti rulmenti sau de unde sa iau? N-am reusit sa citesc decat o serie de pe un rulment de la coroana(sunt 2 rulmenti la fel):KOYO TRI00802-2-N pe camasa exterioara si TRI00802-1-N pe camasa interioara.

Va multumesc in speranta ca ma veti ajuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulmenti diferential spate LJ70

 

http://www.toyodiy.com/parts/

 

De aici poti afla codul original al piesei , apoi cu codul in mana mergi la magazinul de piese auto si spui ca vrei piesa cu codul acela.Pentru Japoneze la AlPadrino ai toate sansele sa gasesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulmenti diferential spate LJ70

 

Da-mi si mie codurile , nu alea sunt preturile , dar pe original se apropie de preturile practicate si de magazinele noastre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulmenti diferential spate LJ70

 

90366-50007 rulmentii de la coroana

90366-35028 rulment pinion atac spate

90366-30025 rulment pinion atac fata

 

Mersi mult! :be

 

Primul si ultimul sunt acceptabili la pret pe original adica in jur de 35-40 $ plus cat te mai costa transportul , al doilea e scump , e peste 100$

Cauta prin magazine la noi , suna la AlPadrino

 

90366-30025 195 lei

90366-50007 190 lei

 

pe cel de-al treilea nu l-am gasit

 

uite aici

 

http://www.al-padrino.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulmenti diferential spate LJ70

 

Am demontat si carcasa satelitilor si am gasit multe discuri( 41362) ca in poza atasata si cateva din ele erau rupte; am fost sa le cumpar si sunt exorbitant de scumpe, cca 2500 ron tot setul. Ce rol au, un fel de patinare controlata? Merge si fara ele, sau sa le montez cum au fost?

 

http://www.toyodiy.com/parts/diag_ZoVcj.png

Editat de katlin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulmenti diferential spate LJ70

 

Am demontat si carcasa satelitilor si am gasit multe discuri( 41362) ca in poza atasata si cateva din ele erau rupte; am fost sa le cumpar si sunt exorbitant de scumpe, cca 2500 ron tot setul. Ce rol au, un fel de patinare controlata? Merge si fara ele, sau sa le montez cum au fost?

 

http://www.toyodiy.com/parts/diag_ZoVcj.png

 

Salut acela este Lsd,blochează sateliti dar se folosește cu un ulei special,daca ai nevoie am așa ceva,prețul este 100 EUR este complet cu tot cu sateliti.

Claudiu 0761334433 sunama si vb.

MITSUBISHI DE FAMILIE

Toyota LJ70 - Gaganodrack de noroaie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Rulmenti diferential spate LJ70

 

Am pus masina pe roate, am facut ceva plimbari in teren si am observat ca mergand 4x4 prin noroi greu la cateva zeci de secunde se aude o pocnitura scurta si tractiunea se decupleaza, ca si cum ar sari un dinte de pe coroana din diferential.

Cand o decuplez din 4x4 stand pe loc trag cam greu de levier si se simte o eliberare de tensiune in roti cand o decuplez. N-am schimbat coroana+pinion, le-am pastrat schimband numai grupul de sateliti atat pe fata cat si pe spate. Din aceasta cauza cred ca am f...t si reductorul, cand da de greu incepe sa bazaie si nu mai trage 4x4, trebuie sa-l bag in 4x2 apoi iar in 4x4 ca sa mearga. Cauciucurile sunt toate la fel 235/85/16 cu exceptia unuia care e 265/75/16 insa l-am masurat si pare a avea acelasi diametru cu celelalte.

Ce poate fi ca m-a disperat tigaia asta, n-o mai reusesc odata:ang2

 

fotografie0937.jpg.30f0b3b3dd210c61cdc58d432b391a43.jpg

fotografie0939.jpg.abc3ce8415ad47b77390ab9bf71f62b1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulmenti diferential spate LJ70

 

Nu stiu daca se simte sau nu , probabil ca masina "simte" , eu doar am vrut sa te atentionez ca sunt diferente de circumferinta intre cele 2 dimensiuni date de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulmenti diferential spate LJ70

 

Multumesc, ar iesi o diferenta de 0.25%, asta ar putea fi cauza tensiunii intre fata -spate?

O asa mica diferenta se simte cand rulezi cu treapta 2?

 

Acea diferenta de "doar" 0,25% intre diametrele rotilor, dupa un anumit numar de rotatii, devine semnificativa pentru ca este clar ca aia mai mica face mai multe rotatii ca sa parcurga aceeasi distanta decat roata mai mare si atunci inseamna ca rotatiile transmise de la motor nu mai sunt perfect sincronizate cu cele ale rotilor si.....in cele din urma se va strica fie diferentialul, fie cutia de transfer, etc.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare