Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

SUZUKI JIMNY - DIY (do it yourself)

mita31
 Share

Recommended Posts

Re: SUZUKI JIMNY - DIY (do it yourself)

In sfarsit mi-am pus si eu MRL-uri manuale. dupa ce am rasfoit forumurile din afara....... m-am speriat putin ca "cica" tre nu stiu ce flansa adaptoare pt jimny ca sa pui de samurai sau vitara.

Eu mi-am comandat dp Ebay Superwinch de Sidekick :) sunt PLUG&PLAY :ha1

Tre cumparate alte suruburi mai scurte cu 10mm si GATA, ai MRL-uri manuale la 129$:grin: ci NU la peste 250EU cum sunt in europa ..... si fara flanse si alte rahaturi.

Deci cine vrea sa treaca la manuale sa-si ia Superwinch de sidekick!:old

IMAG1948.thumb.jpg.8fea2290b806ef99a03b98fa1476f61b.jpg

IMAG1949.thumb.jpg.1a7b5abe5fb137300af846682bbfec6d.jpg

• Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 6 months later...

sau poti pune 2 adaptoare pe care le gasesti la bigjimny sau in .ro cu 50 ron.

[ATTACH=CONFIG]196470[/ATTACH]

Salut

Se mai gasesc in ziua de azi aceste flanse pentru a putea pune MRL de samurai pe Jimny?

Unde si la ce bani?

Daca nu e secret....ce latime trebuie sa aibe acele flanse pentru a putea fi folosite MRLurile de samy pe Jimny?

Multumesc anticipat.

• 3 weeks later...
  • 1 year later...

https://www.youtube.com/channel/UCno_Gyej_tg-p_gFTxGrJrg

E playlistul celor de la k-products Japonia cu toate modificarile si imbunatatirile posibile pe Jimny.

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "

• 3 months later...

Cum se poate schimba rulmentul kingpin

Si pentru cei care vor sa aiba si in scris cele intamplate in video: http://www.bigjimny.com/images/documents/Changing_the_KingPin_Bearings.pdf

Iar aici mai multe tutoriale utile: http://www.bigjimny.com/information/qhow-toq-guides

Spor la treaba! :h5

• 3 months later...

Mi-am instalat "Yatour YT-M06 MP3 interface" urmarind sfaturile din topicul de mai jos:

http://www.danbp.org/w/Installing_an_USB/SD/MP3/Aux-in_adapter_on_the_Suzuki_Jimny_OEM_Radio

Dispozitivul l-am cumparat de aici si l-am primit la o luna de la efectuarea comenzii (deh posta chinezeasca gratuita) nefiind nevoie sa achit taxe vamale:

http://www.aliexpress.com/item/Yatour-Suzuki-Swift-Jimny-GRAND-VITARA-SX4-with-CE-NET-port-YT-M06-Car-USB-MP3/1844817812.html

Sunt foarte multumit de el.

• Like 1

Va salut !

Precizare importanta pentru postul de mai sus: e valabil pentru Jimny-urile dupa 2005 (cu 4x4 la buton) si care au headunit-ul original.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Precizare importanta pentru postul de mai sus: e valabil pentru Jimny-urile dupa 2005 (cu 4x4 la buton) si care au headunit-ul original.

Asa este. Chinezul va va trimite un mail oricum pentru a-i confirma modelul de masina inainte de a livra marfa.

Pesemne ca le-a mai returnat cate un client marfa pe motiv ca nu se potrivea dispozitivul.

Va salut !

• 6 months later...

Dupa ce mi-am frecat "ridichea" vreme indelungata in cautarea unei solutii de instalare "non-invaziva" a unei statii de radio in Jimny am ajuns la aceasta solutie. Este vorba de un suport in forma de "L" prevazut cu velcro pe fund, cumparat de la Auchan, pe care am fixat o mini-statie Albrech AE 6110 de care sunt foarte multumit. Ansamblul se ataseaza lejer de mocheta intre levierele frânei de mana si a schimbatorului de viteza (la Jimny cu 4x4 la buton) si este destul de ergonomic.

Ca si dezavantaje, mocheta tinde sa se scamoseze datorita velcroului, si sa se intinda la indepartarea ansamblului asa ca mi-am propus sa schimb velcroul cu magneti de neodium, pe care i-am si comandat pe dx.com, i-am si primit, si-am si spart 2 dintre ei, nestiind cat de casanti sunt :grin:

IMG_0123.thumb.jpg.cc5d161ebac9500c9349405acf2e85ed.jpgIMG_0323.thumb.jpg.6419123a9ef45350edabe41b3933f0f0.jpgIMG_0330.thumb.jpg.0d210173d7494602e94c2fac6c233c08.jpg

Sper sa va inspire ideia mea :grin:

Va salut !

Ansamblul se ataseaza lejer de mocheta intre levierele frânei de mana si a schimbatorului de viteza (la Jimny cu 4x4 la buton) si este destul de ergonomic.

acolo, sub mocheta sunt 4 suruburi care tin capacul ce acopera gaura prin care ar intra levierul de la CT.

le poti folosi sa asiguri divaisul tau.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

acolo, sub mocheta sunt 4 suruburi care tin capacul ce acopera gaura prin care ar intra levierul de la CT.

le poti folosi sa asiguri divaisul tau.

Pai da, stiu, dar divaisul il vreau detasabil. Planul era ca cei 4 magneti de neodium sa lipeasca fix de capetele acelor suruburi :grin:

http://www.dx.com/p/diy-30-x-5-5mm-round-ndfeb-magnet-w-hole-silver-2pcs-416842#.WD2KSYVOK70

Va salut !

Pai da, stiu, dar divaisul il vreau detasabil. Planul era ca cei 4 magneti de neodium sa lipeasca fix de capetele acelor suruburi :grin:

eu as lasa suportul acolo sa plec cu statia.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

eu as lasa suportul acolo sa plec cu statia.

Prea multe suruburi de desfacut. In plus, pe acelasi sport intentionez sa montez un acumulator mic de 12V care sa-mi alimenteze statia si atunci când motorul este oprit :wink:

LE: evident lucrarea va dura 5 ani :ha:

Edited by omoroka

Va salut !

Prea multe suruburi de desfacut. In plus, pe acelasi sport intentionez sa montez un acumulator mic de 12V care sa-mi alimenteze statia si atunci când motorul este oprit :wink:

LE: evident lucrarea va dura 5 ani :ha:

evident ca alegi cele mai neergonomice metode.

de ce sa facem simplu cand se poate complicat si ineficient.

statia se scoate cu 2 suruburi.

restul jucariilor raman pe pozitie.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

evident ca alegi cele mai neergonomice metode.

de ce sa facem simplu cand se poate complicat si ineficient.

statia se scoate cu 2 suruburi.

restul jucariilor raman pe pozitie.

Pai da mai Mini, dar asa cum este acum nu trebuie sa desfac nici-un surub, doar trag tot ansambll de pe mocheta si gata. Ce ti-e neclar? E cum s-ar spune, plug'n play :grin:

Va salut !

Pai da mai Mini, dar asa cum este acum nu trebuie sa desfac nici-un surub, doar trag tot ansambll de pe mocheta si gata. Ce ti-e neclar? E cum s-ar spune, plug'n play :grin:

nu e doar trag tot ansamblul. mai ai sarmele de curent.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Si esti tu sigur ca magnetii aia nu interfereaza cu vreo bobina din statia ta? :wink:

Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Eu as trage un plus de la baterie doar pentru statie, consumul e semnificativ in emisie, chiar si in cazul in care folosesti cei 4W legali.

Poate inspira si pe altii, dar eu am un Alan 42, care merge si pe acumulatori si am luat o antena de 60 de cm cu bobina pe mijloc (aia de 20 de cm cu care vine statia e o gluma), ca sa lungeasca artificial antena. Sint foarte multumit de combinatie si o folosesc de ani buni.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use