Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ce producator de MT recomandati?


Schultz

Postări Recomandate

Salut colegi!

 

de ceva timp vreau sa imi cumpar MT-uri pentru masina (deocamdata am un Mitsu 3.5 scurt).

 

De ce MT-uri?

O cam folosesc in ultimul timp si prin oras si se pare ca o sa se mai intample asta si in viitor, dar o folosesc si in scopul initial, pentru iesiri de week-end. Unele dintre aceste iesiri nu necesita sa stau sa schimb cauciucurile de zi cu zi cu Simex-urile.

Asa ca am nevoie de un profil cu care sa merg pe strada dar sa ma si scoata de unde intru in week-end.

 

OK.

Si acum dilema:

- am avut BFG KM1. Foarte multumit, din pacate le-am dat, oricum acum as vrea ceva mai lat, un 11,5. Nu se mai gasesc :-( ... sau stie cineva vreo sursa?

- BFG KM2... zau ca am fost cu banii in buzunar la furnizor, nu avea inca dimensiunea in stoc. Numai ca apoi am aflat numai review negativ. Eu cel putin am nevoie de el si pe strada si nu vreau sa blestem clipa in care am dat X milioane pe niste cauciucuri cu care nu pot pune frana pe asfalt ud.

- nu vreau resapate. punct. adica nu vreau.

- ce alte variante mai am? ce parere aveti? silverstone MT cum sunt?

 

Mercic de opinii (care sa fie in cunostinta de cauza, nu de genul am citit, am auzit ca...)

KAMIKAZE TEAM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce producator de MT recomandati?

 

E curios ca ai gasit comentarii negative despre BFG KM2, dar fiecare cu parerea lui. Eu am KM2 de mai bine de un an si nu m-au dezamagit deloc, pot spune ca se comporta bine in teren (acum depinde si de presiunea din ele dar si de sofer) dar si pe asfalt sau zapada. Foarte rezistente la uzura si la taieturi.

Oricum gumele AT/MT reprezinta un compromis, deci sa nu te astepti sa sape ca Simexu' si nici sa aiba adrenta pe asfalt ca o guma normala de vara.

 

Optiuni mai des intalnite ar fi Silversone MT117 Sport si Federal Couragia MT

  • Like 1

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce producator de MT recomandati?

 

Opinia mea ( utilizator ) - yokohamele ... dezamagit de partea de MT ( sunt tentat sa le calific ca un pic mai rasarite decat BFG AT , consider ca sunt prea aglomerate crampoanele , problema se acutizeaza pe masura uzurii ) , franare buna ( dar nu spectaculoasa , chiar si pentru un MT ) durabilitate medie

 

- silverstoanele - bunicele ca si MT ( bineinteles ca aprecirea e doar orientativa , nu detin pista de testare desi m-ar tenta ideea ...as folosi bonde de max 55kg ca lest etalon ....cu masa lestului dezaxata spre partea frontala superioara ... ) , franare ceva mai buna ca celelalte , am scapat urgent de ele surprins de rata de uzura rapida ( cauciuc moale si aderent ) .

 

Actualmente am KM2 , regret enorm ca nu am achizitionat o latime mare la care sa pot coafa crampoanele dupa ideile proprii , pentru a imbunatati comportamentul MT . Factorul decisiv pentru KM2 a fost durabilitatea recunoscuta , carcasa ranforsata ( desi nu e intodeauna un avantaj - poti scadea prresiunea in teren , dar asta nu face automat la KM2 o imbunatatire majora in comparatie cu altele cu lateralele mai putin ranforsate si implicit mai maleabile ... si la o anvelopa asa de ranforsata in laterale nu e un lucru intelept 'aerisirea' peste o anumita limita , se poate defecta carcasa fara a beneficia de avantajele obisnuite ala procedeului ... ) .

Pentru ca nu sunt un conducator super experimentat ( in nici o situatie ) , ci doar unul mediu , normal - am considerat ca o anvelopa care sa prezinte o siguranta buna si o durabilitate sporita e de preferat . Personal prefer drumetiile lungi sau foarte lungi in interiorul tarii . Pana acum am cu KM2 aprox 30K km , se prezinta surprinzator de bine , desi au destule urme de abuz , toate de la munte . Am o singura victima KM2 la raboj , intr-un fagas era plasata in lateral o felie ascutita de gresie si a sectionat o treime de laterala . Fiind relativ aproape de casa ( si din acest motiv fara roata de rezerva , doar cu kiturile de pana care oricum erau inutile ) am venit acasa binisor-incetisor pe cauciucul taiat , fara sa stric janta .

Editat de cos
  • Like 1

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce producator de MT recomandati?

 

Daca vrei si asfalt, atunci si eu recomand BFG KM2. Dupa ce am tot citit "cat sunt de proaste MT-uri pe asfalt ud" am ajuns la concluzia ca astea nu au nici o treaba, merg "excelent", comparativ cu review-urile citite. Depinde la ce etalon te raportezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce producator de MT recomandati?

 

Salut !

 

BFG KM2 sau Federal Couragia MT ambele se comporta decent in toate situatiile. tot anul trecut ne-am plimbat cu doua masini identice incaltate cu cele doua anvelope si nu am observat vreo diferenta semnificativa in nici-o situatie .Parca Federal se tocesc mai repede totusi, iar peretii laterali au doar 2 pliuri pe cand la BFG KM2 au 3 .

 

Daca mergi foarte mult pe asfalt poti sa iei in considerare si General Grabber AT2. Sunt superbe mai ales iarna pe zapada , gheata si noroi nu excesiv de mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce producator de MT recomandati?

 

Parerea mea este ca cele mai reusite sunt Mickey Thompson Baja MTZ Radial iar pe locul doi Cooper STT.

Sunt excelente in teren, pe asfalt se comporta ca niste AT-uri, iar Mickey Thompson au zgomot de rulare extrem de mic.

Inca un aspect demn de luat in seama, e faptul ca uzura este putin peste 50% dupa mai bine de 30.000km de asfalt.

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce producator de MT recomandati?

 

Confirm si eu ce spune Atar. Sunt foarte multumit de Cooper Discoverer STT. Franeaza bine, nu fac zgomot.

Land Rover Discovery 2.5 TDi 1994

Jeep Grand Cherokee 5.2 V8 1994

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce producator de MT recomandati?

 

Pe aceleasi jante , BFG-urile le-am echilibrat intre 160 - 280gr, iar STT-urile nu au sarit de 90 gr. In teren au acelasi comportament,(mediocru),dar pe asfalt, unde rulezi mult mai mult ptr. a alunge la un teren de joaca, Cooper STT da clasa.

Rubicon 2.8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce producator de MT recomandati?

 

E normal la Federal Couragia MT sa se uzeze ceva mai repede decat BFG MT , au crampoanele mai distantate ( continuarea ideii ar fi ca prezumtiv se comporta mai bine privind descarcarea , si ca ar frana ceva mai putin bine - comparand cu acelasi BFG MT ) .

 

N-am avut prea mare incredere in capabilitatile MT ale Cooper STT , desi ar sta binisor privind confortul , franarea si consumul .

De la o anvelopa MT as avea cerinte prioritare specifice MT , aprecierile privind zgomotul sau viteza maxima pe asfalt le-as considera secundare ca si importanta si mi-as adapta achizitia corespunzator . N-as vrea sa regret ca ajung la zona de offroad si gumele nu-s chiar ce-ar trebui si nu m-as impaca deloc cu limitarile sau cu faptul ca i-as chinui pe ceilalti . Regretabil , asta e provenita din experienta , si pentru mine a fost aiurea , probabil ca si pentru ceilalti .

 

Datorita constructiei in sine , e de asteptat ca o anvelopa cu carcasa mai grea ( cu referire directa la BFG , dar probabil ca se poate extinde si la resapate usoare ) sa se echilibreze cu mai mult plumb ( desi depinde extrem de mult si de meserias , eu as avea multe povesti horror cu meseriasii de la vulcanizari ... personal nu am nici un plumb pe MT-uri - deci se poate ... dar din pacate am un talon rupt de un miserupist... ) .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce producator de MT recomandati?

 

Daca vrei un MT care sa mearga bine si la viteze mari, Kumho KL71, eu am de vre-o 4 ani si merg bine pana la 130-140 km/ora. Se echilibreaza usor si au review-uri bine pe afara. Am mers pe tot felul de terenuri cu ele, si cu remorca de 2-2,5 tone si nu au nici un fel de probleme. Am niste fisuri mici pe banda de rulare, intre crampoane dar nu am mai auzit sa apara si la altii, inca ma intreb de unde au aparut.

Land Rover Discovery td5 1999

Jaguar XJ8 2002

Ford Mustang Ecoboost 2017, Land Rover Discovery Sport (benzina) 2017

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce producator de MT recomandati?

 

Daca acele 'fisuri' sunt niste crapaturi foarte fine si se gasesc pe toata suprafata (nu doar intr-un loc) sunt normale. Ele apar datorita imbatranirii materialului. Probabil in functie de compozitia cauciucului apar mai devreme (am observat asta la Michelin) sau mai tarziu.

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce producator de MT recomandati?

 

Salut! Recomandarea mea Cooper STT. Am urcat pana la 170-180 km/h cu ele dar nu am fortat. Limita data de indicativul anvelopei este 160 km/h. Se comporta bine iarna, le am de 2 ani si am facut aproximativ 20.000 de km cu ele. Iarna trecuta au fost super, peste o anvelopa de iarna cand vine vorba de zapada adanca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce producator de MT recomandati?

 

Si eu caut acum un set de MT-uri...oscilez intre Cooper STT si Yokohama Geolandar M/T.

 

Dupa review-ul de pe offroaders, Yokohama pare peste multe dintre cele amintite, dar nu stiu de ce nu sunt luate in calcul...ceva imi scapa mie?

Pajero 2,5 tdi SWB '95

BMW 330i sedan 2001

Suzuki SV650s 2004

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce producator de MT recomandati?

 

Dupa review-ul de pe offroaders, Yokohama pare peste multe dintre cele amintite, dar nu stiu de ce nu sunt luate in calcul...ceva imi scapa mie?

 

nu le gasesti peste tot si sint mai scumpe. profilul a fost copiat de catre pneus (cross country) si insa turbo (sahara); este un profil foarte bun.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce producator de MT recomandati?

 

@Arinovis :

Esti distribuitor de Cooper in RO ?

 

@Astral

 

Nu sunt unicul, probabil, dar da, pot aduce Cooper in Romania; inca nu am avut multe cereri, dar sursa (externa) si posibilitatile le am; pe viitor, daca o sa fie cerere, o sa aduc si in stoc; preturile le-am comparat cu ce se intampla prin tara (din ce stiu eu) si se pare ca sunt OK.

Echipa ARINOVIS

Anvelope off-road resapate, noi, anvelope autoturisme, SUV si LT

office@arinovis.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce producator de MT recomandati?

 

In primul rand mercic de info, tuturor.

 

Arinovis, dimensiunea trebuie sa fie 32/11.5/16

32 pentru ca 33 e prea mult la ce vreau sa fac cu ea, 31 prea putin

16 pentru ca asa am jantele

11.5 pentru ca am avut 10.5 si vreau mai late, dar sigur nu 12.5

 

Are cooper 32/11.5/16 sau ceva pe aproape de 32?

 

PS - poti sa imi dai cotatie fara transport te rog, ca saptamana viitoare ar trebui sa ajung la Brasov si am biroul chiar langa service-ul vostru de pe langa Bd. Saturn. ;-)

 

PS - pentru cel care sufera sa imi dea -reputatie, vezi ca ai si aici posibilitatea, si nu te mai incurca cu -1, da din nou -5 :-)

chiar joc la minus si faptul ca "Schultz a avut un comportament neserios in trecut" ma face sa ma arunc in fata basculantei din popesti

KAMIKAZE TEAM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce producator de MT recomandati?

 

@ Schultz

 

Vezi ca ti-am dat PM, si urmeaza sa pun anuntul la promo pentru anvelopele COOPER.

 

Salutare

 

Later edit :

Anuntul pentru anvelopele COOPER a fost postat aici :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?77478-Anvelope-noi-off-road-COOPER

Editat de Astral

Echipa ARINOVIS

Anvelope off-road resapate, noi, anvelope autoturisme, SUV si LT

office@arinovis.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce producator de MT recomandati?

 

nu le gasesti peste tot si sint mai scumpe. profilul a fost copiat de catre pneus (cross country) si insa turbo (sahara); este un profil foarte bun.

 

Yokohama MT se poate lua din UK de la Paddocks fara TVA, pe firma. Si eu am fost interesat, dar am aflat ca nu au amprentele suficient de inalte (la Sahara este 15 mm) si cauciucul se uzeaza repede (moale). Mai bine Kumho (interesant, devenind cautat, a crescut pretul!)

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce producator de MT recomandati?

 

Imi dadea:

"Invalid Forum specified. If you followed a valid link, please notify the administrator"

 

Dar acum merge....

 

Poate off topic.... si eu ma uit dupa niste anvelope... E asa greu sa se puna si preturile pe site? Ma refer din punct de vedere al marketingului?

 

 

Anvelopele COOPER se afla in oferta noastra de putina vreme, nu am avut timp sa intocmim o lista de preturi pe care sa o incarcam pe site-ul nostru de vanzare online, dar cu siguranta o vom face in cel mai scurt timp; pana atunci, putem sa va facem oferta daca ne spuneti dimensiunea de care aveti nevoie si utilizarea.

Echipa ARINOVIS

Anvelope off-road resapate, noi, anvelope autoturisme, SUV si LT

office@arinovis.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Ce producator de MT recomandati?

 

Am avut Federal couragia mt, recomand cu ceea mai mare caldura, prin noroi s-au comportat excelent, acolo unde ceilalti cu bfg km2 se zbateau eu treceam fara probleme, descarca mult mult mai bine decat un km2, le vad echivalentul simexurilor resapate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce producator de MT recomandati?

 

Am avut Federal couragia mt, recomand cu ceea mai mare caldura, prin noroi s-au comportat excelent, acolo unde ceilalti cu bfg km2 se zbateau eu treceam fara probleme, descarca mult mult mai bine decat un km2, le vad echivalentul simexurilor resapate.

 

federal couragia am si eu si pot sa spun ca sunt ok dar nu e ca un simex fie el si resapat.

este mai bun decat un profil cross country ca cel de Yokohama geolander sau insa turbo sahara sau bp pneus.dar mai slab ca altele.aici as pune km2-ul care e o guma buna dar la noroi lutos nu descarca lafel ca un curagia, in schimb la alte tipuri de teren km2 e mai bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare